Öljyn hinta

Te jotka sanotte, että USA meni Irakiin öljyn takia, niin miettikääpä paljonko bensa alkuviikosta maksaisi. Ei taitaisi 1,45 €/l riittää, mikä on nyt hyvin todennäköinen hinta maanantaina. Onneksi USA turvasi öljyn vapaan virtaamisen ja voi nyt edes jollain tavalla säännöstellä raakaöljyn hintaa..
10471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos Usa ei säätelisi maailman kaupan koukeroita, niin saisimme ostaa edullisia Aasialaisia tuotteita, viisi kuusi kertaa halvemmalla kuin nyt. (golfmailat, paidat, elektroniikka, urheiluvälineet, tietokonepelit jne jne,,)
Valitettavasti Suomen satamissakin on Kiinalaisia kontteja tavaraa pullollaan, kuten vaatteita, joita ei päästetä markkinoille..
(SAMALLA PUHUTAAN VAPAASTA KILPAILUSTA, MITÄ EI OLE OLEMASSA)

Äänestä
  • EU:lla on tällä hetkellä omat tuontikiintiöt Kiinasta, jotka tosin poistuvat WTO:n päätöksellä 2008. Jolloin tulee vapaakauppaa.

    Äänestä

Gallona Usassa bensaa maksaa keskimäärin 2.65 $
Kun täällä meillä gallona maksaan. 5.92$.

Äänestä

väitettä saa esittää!
Perustelukaan ei olisi pahitteeksi.
Valitettavasti kommentillasi ei ole muuten mitään arvoa.
Käske "Rane" paikalle, rane!

Äänestä

ei kai se ollut uhattunakaan, kun lueskelee Irakin konfliktin liittoutuneiden perusteluja
Eikös sieltä tuhottu joukkotuhoaseet ja joku dikitaattori. Mutta tietysti jos kerran USA on turvannut öljyn vapaan virtaamisen, niin hyvä silleen.
Siis aidosti olen sitä mieltä. ´Jos joidenkin täällä pitää ampua toisiaan tai räjäytellä itseen ihmisjoukossa. Niin aiheeseen ei sovi ketään paremmin kuin Muslimit ja Jenkit.

Äänestä
  • irakin valloitusta öljyllä rahoitettiin terrorismia. ai miksi? noh, öljyn tuotannosta öljy-yhtiöt maksavat tietyn osan öljyn hinnasta maalle jossa öljykentät sijaitsevat. eli tässä tapauksessa irakille ja diktaattorin ollessa vallassa itse paholaiselle eli husseinille. joka taasen rahoittaa terrorismia. nyt raha menee irakin yhteikunnan kehittämiseen ja tottakai se öljy-yhtiöiden kautta kiertää myös usa:han. mutta sellaistahan bisnes on. hyvä usa!

    Äänestä

  • ennen kirjoitti:

    irakin valloitusta öljyllä rahoitettiin terrorismia. ai miksi? noh, öljyn tuotannosta öljy-yhtiöt maksavat tietyn osan öljyn hinnasta maalle jossa öljykentät sijaitsevat. eli tässä tapauksessa irakille ja diktaattorin ollessa vallassa itse paholaiselle eli husseinille. joka taasen rahoittaa terrorismia. nyt raha menee irakin yhteikunnan kehittämiseen ja tottakai se öljy-yhtiöiden kautta kiertää myös usa:han. mutta sellaistahan bisnes on. hyvä usa!

    Eli hän ei vaikuttanut öljyn vapaaseen virtaamiseen.
    Ja muistaakseni Hussein Ei rahoittanut länsimaita vastaan toimivia terroristeja.
    Hän keskittyi lähinnä Shiiojen ja Kurdien kiusaamiseen.

    Äänestä

  • xxxXxxx kirjoitti:

    Eli hän ei vaikuttanut öljyn vapaaseen virtaamiseen.
    Ja muistaakseni Hussein Ei rahoittanut länsimaita vastaan toimivia terroristeja.
    Hän keskittyi lähinnä Shiiojen ja Kurdien kiusaamiseen.

    hyvähän sun on muistella kun et tiedä mitään...terroristi mikä terroristi

    Äänestä

  • no huhhuh kirjoitti:

    hyvähän sun on muistella kun et tiedä mitään...terroristi mikä terroristi

    minun tietämättömyyttäni ja kertokaa .
    Mitä Länsimaita terrorisoivia ryhmiä Hussein tuki. Ja mieluiten faktaa enemmän, kuin illuusioita.

    Äänestä

  • no huhhuh kirjoitti:

    hyvähän sun on muistella kun et tiedä mitään...terroristi mikä terroristi

    Piti oikein tarkistaa mkä on terroristi, kun en kerran tiedämitään…

    terroristi= terrorin harjoittaja.

    terrori= väkivalta, joka pyrkii herättämään pelkoa ja kauhua Yleensä terrorilla pyritään joko säilyttämään valta (valtioterrori) tai horjuttamaan vallanpitäjien asemaa.

    ja vielä varmuudeksi.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Terrorismi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


öljypertti kirjoitti:

Te jotka sanotte, että USA meni Irakiin öljyn takia, niin miettikääpä paljonko bensa alkuviikosta maksaisi. Ei taitaisi 1,45 €/l riittää, mikä on nyt hyvin todennäköinen hinta maanantaina. Onneksi USA turvasi öljyn vapaan virtaamisen ja voi nyt edes jollain tavalla säännöstellä raakaöljyn hintaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu