-evolutionismi ei pysty löytämään mitään tarkoitusta ihmisen olemasaololle,ei perustaa etiikalle tai moraalille - jäljelle jää viisastelu luomisoppineita kohtaan.
Ei noin synkkää ja toivotonta maailmankuvaa soisi edes kiihkodarwinistille -semmoista ei kukaan ansaitse. F:
Ei noin synkkää ja toivotonta maailmankuvaa soisi edes kiihkodarwinistille -semmoista ei kukaan ansaitse. F:
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eli sinun olettamuksesi on oikea, koska se on sinulle mieleen. Aika itsepetoksellista.
Muuten,esikouluajastasi ei mahda olla kovin kauaa.Päättelen tätimäisestä kielenkäytötäsi.Mahdanko olla oikeassa?
Eihän siitä ole kauaa. Vähemmän vuosituhat.
"-evolutionismi ei pysty löytämään mitään tarkoitusta ihmisen olemasaololle,ei perustaa etiikalle tai moraalille"
Samaa voisi sanoa atomiteoriasta, heliosentrismistä, painovoimateoriasta...
Voi, voi pikku pallero myös uskonnot pohjautuvat ihmiselle evoluutiossa muodostuneisiin eettisiin käyttäytymistaipumuksiin. Ja kuten otsikko antaa olettaa moraalinen käyttäytyminen luonnossa on ihmistäkin vanhempaa!
Olet näköjään oppinut hienon sanan "kehäpäätelmä", joka on mukava kirjoittaa viestiin, vaikka sillä ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Et myöskään tiedä, mitä evoluutio tarkoittaa, kun luulet sen selittävän elämän tarkoitusta, moraalia ja etiikkaa.
Myös Darwinin nimi on aina mukava heittää keskusteluun: "Minä olen kaikkien alojen asiantuntija, koska tiedän Darvininkin nimen 1800-luvulta."
Synkkyyden välttääksemme valitkaamme siis iloinen valhe. Ei ole totuutta eikä elämää Raamatun ulkopuolella!
"evolutionismi ei pysty löytämään mitään tarkoitusta ihmisen olemasaololle"
Ei niin, ei sitä ole.
"ei perustaa etiikalle tai moraalille"
Lajit, joille kyseiset ominaisuudet ovat kehittyneet evoluution myötä, pärjäävät paremmin. Siinä perusta, miksi meillä nämä ovat.
on kova paikka oivaltaa. Kolahtaa kovaa ja sitä on vaikea hyväksyä, että ehkäpä mitään jumalaa ei oikeasti olekaan.
Siksipä monet ihmiset mieluummin uskovatkin kaikenlaisiin satuihin, näkyihin ja harhoihin, jopa toisten ihmisten sellaisiin, ennemmin kuin kohtaavat karun todellisuuden kaikessa edessä näyttäytyvässä raadollisuudessaan...
Evoluutioteoriaan kun yhdistää nashin peliteorian ja kasan etiikkaa niin yllättävän positiivinen systeemi siitäkin syntyy.
Vahvin voittaa - mutta vahvin ei olekaan se joka tuhoaa kaiken vaan se joka kykenee elämään ja antamaan elää ja toimimaan kohtuuden ja jatkuvuuden periaatteella.
Tämä on looginen lopputulos. Moraalin ei tarvi syntyä Jumalasta vaan riittää että tunnustetaan ainoat oikeat pelisäännöt jotka takaavat elämän jatkumisen myös pitkällä tähtäimellä. Tulos ei ole "armoton pelikenttä" vaan järkevä kokonaisvaltainen asenne jota johtaa hyvä tarkoitus - syntynyt logiikasta.
Tämän nähdäkseen tarvii nousta vielä uskomusjärjestelmiäkin korkeammalle. Ne kuitenkin toimivat oikeana ponnahduslautana koska ne tarjoavat eräänlaisen tavoitteen siitä että elämällä olisi tarkoitus jonka ihminen voi vangita; kuitenkin tämä elämäntarkoitus muuttuu turhaksi tarpeeksi korkealle noustessa; elämän tarkoitus toteutuu myös etsimättä sitä itseään.