New Orleansissa on hätätila. Kymmenet tuhannet ihmiset ovat hätää kärsimässä. Pula on lääkkeistä, puhtaasta vedestä, ruuasta ja vaatteista. Miksi kansalliskaartin joukkoja ei haeta nopeilla lentokuljetuksilla kotimaahan auttamaan oman maan kansalaisia? Onko tärkeämpää ampua vuoristossa asuvia Irakilaisia beduiineja, sillä tekosyyllä, että he saattavat olla terroristeja. Halutessaan USa voisi nyt julistaa kansallisen hätätilan ja lähettää myös eri osavaltioista pelastushelikoptereita, palomiehiä, sairaanhoitajia ja muita ammattiauttajia kriisialueelle, mutta ei ei ei..
Olisikohan syy siinä, että hädässä olevat ihmiset ovat pääasiallisesti värillisiä ja köyhiä? Jos samanlainen katastrofi olisi sattunut Los Angelesin rikkaiden alueella, niin johan olisi pelastustyöt-operaatio toista luokkaa.
America sucks in all way !
Olisikohan syy siinä, että hädässä olevat ihmiset ovat pääasiallisesti värillisiä ja köyhiä? Jos samanlainen katastrofi olisi sattunut Los Angelesin rikkaiden alueella, niin johan olisi pelastustyöt-operaatio toista luokkaa.
America sucks in all way !
Vastaukset 6
Vanhimmat
paremmin koska ovat tutkimustenkin mukaan älykkäämpiä kuin mustat. Kun radiossa ja televisiossa kerrotaan että pitäs lähteä evakkoon, niin valkoiset ymmärtävät että evakkoonhan tässä täytyy mennä. Kun taasen mustat vääntävät sellaisen uutisen rasismiksi, mustien vainoamiseksi ja näyttävät etusormeaan uutisankkurille.
Sitten kun ovat pulassa alkavat itkeä että heitä syrjitään eikä kukaan huolehdi.
Mustat amerikassa ovat oppineet vaatimaan valtion holhousta etusormet pystyssä ja sen takia ovat ja pysyvät köyhinä.
mutta turha tätä on usa:n vihaajille kertoa, heillä on omat tiukat mielipiteensä, joihin ei vaikuta kuin sirppi ja vasara.
Miten USA:sta tuli parissa päivässä maailman rikkain valtio, joka ei halua pakkosiirtää vapaan maan vapaita kansalaisiaan, jos nä eivät itse ymmärrä tai halua lähteä.
Vielä pari päivää sittenhän USA oli konkurssin partaalla oleva Kiinan sosilaali avun turvin elävä köyhä maapläntti. Eipä siltä tämän mukaan Kiina on syypää Irakin sotaan, koska se tämän mukaan sen rahoittaa.
Vasemmistolaisuus on perinnöllinen erittäin vaikeasti parannettavissa oleva sairaus, johon näyttää liittyvän vielä mielen jakautumista.
Mutta palstan patologiset USA vihaajat tietysti olisivat vastaavassa tilanteessa evakuoineet pääkaupunkiseudun parissa minuutissa Juväskylään.
Miten evakuoisit veden vallassa olevan miljoonakaupungin nopeasti ja helposti?
Jos sinne kaduille lähetetään armeijan joukkoja, niin nigat mellakoivat vielä enemmän ja kaupunki on kuitenkin liian iso ja tällä hetkellä "harvaan asuttu", että kaikkia voitaisiin auttaa tasapuolisesti.
missä USA:n ulkopuolella on kansalliskaartin joukkoja.
Esim. Afganistanissa ja Irakissa on kyllä ihan eri porukat.
Ei USA:n hallitus lähetä joukkoja pelastamaan kaupunkiin jääneitä nälkäkuolemalta ja taudeilta, vaan on lähettänyt 300 miehen erikoisosaston ampumaan varkaita ja rettelitsijöitä.
Eli siis USA:n eliitin agendalla on ensisijaisesti rikkaiden omaisuuden suojeleminen, ei köyhien pelastaminen.