Taivasta kuvaillaa paikaksi ja kivaksi sellaiseksi ja sanotaan että sinne menee kaikki tosi uskovaiset. Miksi kaksi viimeistä tuntuu jossain määrin kumoavan toisensa?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Taivaasta ei ole Raamatussa annettu kovinkaan paljon tietoja, mutta minä ainakin haluan päästä sinne.
Miksi haluat joutua sinne? Sehän on ikuisuus. Kuvittele ikuisuus. Se on helvetillisen tylsää.
Mistäs tiedät? Jos en muuta osaa sanoa taivaasta, niin sen että se on täysin toisenlainen paikka kuin tämä jossa nyt eletään.
Sitä ei voi tietää. Se saattoi olla täysin erilainen verrattuna maailmaan raamatun kirjoittamisen aikaan, mutta olisiko se sitä nyt. Ehkä olemme jo kasvaneet ulos tarpeesta taivaaseen. Ehkä me kärsisimme siellä.
Ei taivaassa kärsitä, vaan ne jotka joutuvat helvettiin, koska siitä paikasta on kerrottu Raamatussa jonkin verran.
Ihmiskunta on muuttunut kahdessa tuhannessa vuodessa. On olemassa monenlaista kärsimystä.
Ennenkin oli kärsimyksiä, ja on niitä tänäänkin, ja aiheuttajina yleensä ihmiset itse, vaikka syyttäisivätkin Jumalaa tai ihan mitä vaan. Ihmiset ovat luonnostansa pahoja ja syntisiä, ja Jumalan kirkkautta vailla.
Mutta me saatamme nähdä heidän paratiisinsa kammottavana paikkana, emmekä välttämättä edes erottaisi sitä helvetistä.
Siis syypäitä ovat yleensä ahneet ja vallanhaluiset ihmiset, välinpitämättömyys ja niin edelleen.
Kyllä se erottuu, ihmisille ei ole annettu paljoa tietoa taivaasta, mutta he ovat itse kehitelleet siitä mielikuvia jotka ovat yleensä herjaavia, vaikka sellaisia juttuja ei lue Raamatussa.
Eikä mene!Paratiisi on uskovaisille se ihana paikka.
Ottaisit sinäkin selvää asioista, ennen kuin avaat tietämättömyyden hanasi! Ja mitä kumoamiseen tulee. Kannattaa harkita etukäteen mitä suuhunsa laittaa.
Niin.... Taivaaseen pääsee kaikki. Jos vaan haluaa, uskonnolla ei ole väliä! Taivas on kiva paikka kaikille. Ehkä sinun taivaassasi on vaan kristinuskohihhuleita ja sinä nautit siittä. Minun taivaassani on jotakin muuta!
kaksi viimeistä tuntuu jossain määrin kumoavan toisensa? Miten niin tuntuu kumoavan?
No, jos minä joutuisin taivaaseen, ja siellä on kaikki "tosi"-uskovaisia, en kestäisi siellä oloa hetkeäkään.
näköjään ihan järkevä perustelu sille, miksi kaikkien ei tarvitse päästä taivaaseen. Sitä paitsi ilmeisesti taivaassa oltaisiin lähellä Jumalaa. En usko, että sitäkään kaikki haluaisivat. Helvetissähän oltaisiin kaukana Jumalasta ja myös uskovista ihmisistä, mikä varmaan joidenkin mielestä olisi vain hyvä asia. Niin että jokainen voi kai sitten tyytyväisin mielin valmistautua siihen, mikä on edessä. Ei tarvitse riidellä tuonkaan asian takia.
Minä olen muuten samaa mieltä. Kuvitellaan, että taivas ja jumala olisivat totta ja kuolemani jälkeen (kun olisin anellut anteeksiantoa kuolinvuoteellani, niinkuin uskovaiset väittävät ateistien tekevän) joutuisin taivaaseen, niin en kyllä viihtyisi siellä hetkeäkään jos siellä olisi kaiken maailman hymyileviä tosi-uskovaisia ja lässyn-lässyn-nami-nami kristittyjä. Rupeaisi varmasti ahistamaan moinen suklaakuorrutettu tekopyhyys. Sitäpaitsi jos lueskelee näitäkin palstoja ja uskisten eriäviä mielipiteitä, niin siitä voi päätellä, että taivaassa käydään kovaa väittelyä siitä, ketä on oikea uskis ja ketä pelkkä tuhnu. Kukapa haluaisi viettää ikuisuutensa kiihkoilevien ja väittelevien uskisten seurassa.