"Kun ihmiset etääntyvät yhä kaemmaksi Jumalasta, tottelemattomuuden lapset annetaan saatanan hallintaan. Hän syytää tuhoa ihmiskunnan keskuuteen. Maalla ja merellä tapahtuu suuria onnettomuuksia. Tulvat ja tulipalot tuhoavat ihmisten omaisuuden ja vievät heidän henkensä. Saatana syyttää tästä niitä jotka kieltäytyvät kumartamasta hänen pystyttämäänsä kuvaa. Hänen apurinsa väittävät seitsemännen päivän adventistien saaneen kaikki nämä hankaluudet."Nämä ihmiset uhmaavat lakia", he sanovat, "he eivät pyhitä sunnuntaita. Jos heidät pakotettaisiin noudattamaan sunnuntailakia, nämä hirvittävät koettelemukset päättyisivät."
Onnettomuuksia tapahtuu - mitä kauhistuttavimpia ja odottamattomampia onnettomuuksia. Hävitys seuraa toistaan. Jos ihmiset ottaisivat vaarin Jumalan opetuksista ja jos seurakunnat katuvat ja palaavat kuuliaisuuden tielle, joitakin kaupunkeja säästetään sillä kertaa. Mutta jos saatanan pettämät ihmiset jatkavat samaa tietä kuin ovat tähän asti kulkeneet, välittämättä Jumalan laista ja levittäen valheita, Jumala sallii onnettomuuksien kohdata heitä, jotta he heräisivät jälleen.
Tuomion ankaruus riippuu ihmisten pahuudesta ja heidän saamansa valon määrästä. Jos he ovat tunteneet totuuden, rangaists on sen mukainen.
Saatana tulkitsee tapahtumat omalla tavallaan, ja maailman johtavat miehet ajattelevat juuri niin kuin hän toivookin: että onnettomuudet johtuvat sunnuntailain rikkomisesta. Toivoen siten tyynnyttävänsä Jumalan vihan he säätävät sunnuntain pyhittämisen vahvistavia lakeja. He luulevat palvelevansa Jumalaa korottamalla tämän väärän lepopäivän yhä korkeammalle ja pakottamalla ihmiset noudattamaan sitä. Niitä jotka kunnioittavat Jumalaa pyhittämällä oikean sapatin, pidetään Jumalalle uskottomina, vaikka sitä tosiasiassa ovat ne, jotka polkeva jalkoihinsa Eedenissä asetetun sapatin."
Väärä sapatti korotetaan
5
330
Vastaukset
Ei Eedenissä mitään sapattia ihmiselle asetettu. Jumala siellä vain lepäsi.
Adventistien sapatti asetettiin 1800-luvulla Amerikan pohjoiskulmalla Ellen Whiten päässä.
Seuraan mielenkiinnolla kuinka kauan jaksat tätä nauhaa pyörittää ja kiihtyykö vauhtisi vain loppua kohden. Täällä joku rukoili uskoontulosi puolesta ja tahdon yhtyä hänen rukoukseensa sopimusrukouksessa. Rukoillaan, että laintaulut tulisi uskoon eikä enää uudelleen eksyisi väärien profeettojen kyytiin. Aamen.- räpylä
Sapatin asettaminen liittyi Siinailla Israelille annettuun lakiin.Laki oli kansallinen laki jonka julistamista pakanoille ei annettu kenenkään tehtäväksi.Ei myöskään Jeesus sitä julistanut.Sen lain julistamisesta pakanoiden noudatettavaksi ei ollut ristiinnaulitsemisen syy.Adventistien opetuksessa on siis kyse samantapaisesta asiasta kuin Jehovan todistajienkin julistuksessa.Vielä puuttuu joku joka ottaa opinkappaleekseen kuvien kieltämisen.Siitä saisi aivan samanlaiset perustelut pelastukselle. Jeesuksen työ asioiden ennalleensaattamiseksi ei siis voi olla Mooseksen lain noudattamisen ennalleenasettamisesta.
räpylä kirjoitti:
Sapatin asettaminen liittyi Siinailla Israelille annettuun lakiin.Laki oli kansallinen laki jonka julistamista pakanoille ei annettu kenenkään tehtäväksi.Ei myöskään Jeesus sitä julistanut.Sen lain julistamisesta pakanoiden noudatettavaksi ei ollut ristiinnaulitsemisen syy.Adventistien opetuksessa on siis kyse samantapaisesta asiasta kuin Jehovan todistajienkin julistuksessa.Vielä puuttuu joku joka ottaa opinkappaleekseen kuvien kieltämisen.Siitä saisi aivan samanlaiset perustelut pelastukselle. Jeesuksen työ asioiden ennalleensaattamiseksi ei siis voi olla Mooseksen lain noudattamisen ennalleenasettamisesta.
Noinhan se menee.
"Sen lain julistamisesta pakanoiden noudatettavaksi ei ollut ristiinnaulitsemisen syy."
Hyvä ja huvittava huomio. Sinulla leikkaa.
Nimimerkkisi on kerrassaan hauska. Tulee mieleen Aku Ankka.- Kristityn vastuu
uskova_1 kirjoitti:
Noinhan se menee.
"Sen lain julistamisesta pakanoiden noudatettavaksi ei ollut ristiinnaulitsemisen syy."
Hyvä ja huvittava huomio. Sinulla leikkaa.
Nimimerkkisi on kerrassaan hauska. Tulee mieleen Aku Ankka.Olitpas ärsyyntynyt, kun yritit peittää raivoasi olemalla muka huvittunut.
Oikea sapatti ja lepopäivä on keskiviikko ja ken muuta väittää käristyy tai ainakin joutuu syömään kaksi käristemakkaraa.
Uskovaisuus on synti!
- pauttiarallaa
Eihän kukaan pyhitä Sapattia oikealla tavalla.Eihän oikea viettotapa ole vain oikean viikonpäivän lepopäivänä pitämistä.Kam on!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273633- 412469
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362314Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381559
- 141372
- 1281310
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2681293Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275