Olen asuntoa ostamassa ja pankista lähden kysymään lainaa, mikäli se on vielä mahdollista. Asun vuokralla tällä hetkellä. Aloitin uudessa työpaikassa juuri. Työsopimuksessani lukee toistaiseksi. Eli työsuhteeni on vakituinen. Myöntääkö pankki lainaa vaikka olen ollut vasta muutaman viikon nykyisessä työpaikassa. Vai onko kirjoitettu sääntö, että koeaika minimissään pitää olla, oliko se sitten 3kk.. ?? Ottaako pankista täti yhteyttä työnantajaan? Ainakin noissa hakemuksissa on pyydetty työnantajan numero.
Lainaa pankista asuntoon
Petri
61977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kai siihen lainan myöntämiseen vaikuttaa paljon sekin, että minkä verran lainaa haet ja mikä on omarahoitusosuutesi.
Lainaa haen aika maltillisesti. Erittäin halpa asunto kyseessä. Jos valtio takaa 20, asunto 70, vanhemmat sitten tuon 10%. Omaa rahaa tuohon ei sitten tarvita. Helppoa, eikö.
No 100% lainaosuudet asettavat kyllä jo monesti kapuloita rattaisiin.
Mikä se hakemasi lainasumma on ja paljonko nettotulosi ovat?
"Työsopimuksessani lukee toistaiseksi. Eli työsuhteeni on vakituinen. "
Toistaiseksi = vakituinen?
Häh. Minulla ainakin lukee työsuhteesta VAKITUINEN eikä mitään toistaiseksi.
"Häh. Minulla ainakin lukee työsuhteesta VAKITUINEN eikä mitään toistaiseksi"
Minä en ainakaan ole kirjoitanut
VAKITUINEN koskaan työsopimukseen.
On niitä kirjoitettu kymmeniä ja aina toistaiseksi,
tai määräaikaiseksi ja ja perään irtisanomisajat selvennykseksi.
enpä ole koskaan nähnyt työsopimusta, missä lukisi 'vakituinen'. Yleinen, vakiintunut käytäntö on, että toistaiseksi= vakituinen ja määräaikainen on sitten voimassa tietyn, määritellyn ajan.