9-3 SS:n (M5) monitoimiratin namiskat

Manuaalivaihteisessa SS:n monitoimiratissa on ne automaattivaihteiselle menopelille tarkoitetut vaihteenpykällysnamikat. Manuaalissa niiden funktio näyttää olevan se, että namikasta saa "sport" moodin päälle ja - namikasta pois se. Ohjepumaskasta en löytänyt tälle selitystä. Mitä tuo sport moodi tekee?
2521
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Manuaali SS:ssä ei ole mitään automaatin vipuja ratissa, ota silmä käteen!

Äänestä
  • No tässä yksilössä sattuu olemaan... tiedä sitten onko jälkikäteen vaihdettu. Eniten kuitenkin ihmetyttää se mittareiden alapuolella olevalle näytölle ilmestyvä Sport teksti kun toista namikkaa painaa. Tuskin se automaattiversiossakaan puskee sport tekstiä namikasta vaihteenvaihdon yhteydessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suappi kirjoitti:

Manuaalivaihteisessa SS:n monitoimiratissa on ne automaattivaihteiselle menopelille tarkoitetut vaihteenpykällysnamikat. Manuaalissa niiden funktio näyttää olevan se, että namikasta saa "sport" moodin päälle ja - namikasta pois se. Ohjepumaskasta en löytänyt tälle selitystä. Mitä tuo sport moodi tekee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu