GALLUP VASTATKAA

Jos sinun olisi pakko muuttaa pysyvästi asumaan Venäjälle tai USA:han niin kumpaan maahan muuttaisit ja miksi ?

Itse muuttaisin USA:han koska siellä ihmiset ovat enemmän suomalaisten kaltaisia kuin Venäjällä

Venäjällä jo demokratia on tuntematon käsite
7641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

eikä saa tappaa itseään , niin kyllä mäkin kokeilisin USA:aa .

Olen muuten asunut Venäjällä parivuotta, ja mielipiteeni on, että kyllä siellä voi asua, kun tietää että pääsee joskus pois.
Mutta jos olisi sanottu että loppuelämä pitää olla Venäjällä, niin olisin ensiksi ryypännyt kunnon kännin ja sit ampunut itseni.

Äänestä

pohjoiseen osavaltioon ja alkaisin siellä puuhata pohjoismaista hyvinvoitijärjestelmää! Taistelisin asian puolesta kuin ystäväni La Manchan mies!
Jos tulisi pahasti takkiin pakenisin Kanadaan!

Amerikkalaisilla olisi todella aineelliset resurssit kehittää maastaan todellinen tavallisen kansan Eldorado. Henkisiäkin voimavaroja löytyy rivikansalaisten joukosta, mutta tiedon puute ja ennakkoluulot (kommunismin peikko) tökkii vastaan!

Venäjällä en ole asunut, käynyt monasti ja kovasti paljon erilainen mentaliteetti siellä on vallinnut kautta aikojen!

Äänestä
  • Yeah Michigan tai Wisconsin on suomalaiselle todella kodikkaita osavaltioita, pitkälti niin kuin Suomessa mutta vaan paljon muhkeempaa ja jyhkeempää!

    Äänestä

venäjän.

Äänestä

Olin neukkulassa duunissa aikoinaan ja päällimäinen ajatus duunin, ryyppäämisen ja huorissa käynnin välillä oli, miten sieltä pääsisi pois mahdollisimman nopeasti.

Tuskin usa kovin hääppönen mesta on mutta sinne menisin jos ei salomonsaarille pääsisi.

Äänestä

Mahtava paikka, todella kaunis luonto ja mukavia ihmisiä.

Äänestä

muutaisin sellaiseen paikkaan
jossa ei luonto riehuisi tai muuten
peräkylään em. pembina pohjois dakotassa
jos hätä tulee voi loikata kanadan puolelle
turvaan :D

venäjälle ei koskaan ...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


NYT kirjoitti:

Jos sinun olisi pakko muuttaa pysyvästi asumaan Venäjälle tai USA:han niin kumpaan maahan muuttaisit ja miksi ?

Itse muuttaisin USA:han koska siellä ihmiset ovat enemmän suomalaisten kaltaisia kuin Venäjällä

Venäjällä jo demokratia on tuntematon käsite

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu