Kalle on huomannut, että hän ei puhu samaa suomea kommunistien kanssa ja tästä syytä syntyy helposti väärinkäsityksiä.
Onko
1. terroriteko ja sotatoimi sama asia niinkuin toveri Kivipuro väittää?
2. onko poliittinen murha ja terroriteko sama asia ja näin ollen ehkä poliittinen murha ja sotatoimi ovat yksi ja sama asia?
3. onko kansa ja kourallinen mielenosoittajia sama asia??
4. onko muutanma tuhat nuorta sama kuin maailman nuoriso??
Kallen mielestä yhteenkään ylläolevaan kohtaan ei voi vastata myöntävästi.
Miten on asia kommarilassa - onko jokin väitteistä tosi vai ehkä kaikki??
Jos jokin väitteistä on tosi kommarilassa niin onkohan missään saatavana pientä punaista "suomi - kommarilan suomi - suomi"-sanakirjaa?
/Kalle, jonka mielestä "keskustelu" vaikeutuu merkittävästi jos osanottajat eivät käytä samaa kieltä
Kommunistien suomi
14
1074
Vastaukset
Koska /Kalle... sijoittaa allekirjoittaneen "Kommarilaan", niin vastaan omalta osaltani.
Kohta 1.) Vastaus riippuu siitä, kummalla puolella "rintamalinjaa" on. 2.) Vrt.ed vastaus!
3.) Ei ole. 4.) Nähtävästi viittaat nuorisofestivaaliin Eteläamerikassa. Ymmärtääkseni vas-
taaviin tilaisuuksiin niin aikuisten (YK!) kuin nuorisonkin kohdalla noudatetaan n.s. edu-
tuksellisuutta. Kaikki asiaa kannattavat eivät voi jo yksinomaan fyysisistä syistä (tilan
ahtaus y.m.!), puhumattakaan taloudellisista, osallistua tapahtumaan!
vom- nuori sosialisti
"1. terroriteko ja sotatoimi sama asia "
Ei lähtökohtaisesti ehkä, mutta voi olla. Riippuu tilanteesta. Ehkä parempi olisi käyttää termiä valtioterrori.
"2. onko poliittinen murha ja terroriteko sama asia"
Todennäköisesti kyllä. Tai ei sama asia, mutta poliittiset murhat ovat yleensä terrorismia.- kanakana
Entäs jos Hitlerille ja Stalinille olisi syötetty pilaantunutta kanaa? Olisiko se ollut terrorismia?
- baader
1. Terroriteko on sotatoimi jos sota on julistettu, eli esim. AlQaida sotii koska Jihad on julistettu länsivalloille.
Periaatteessa siis esim. järjestäytymättömien anarkistien teot ovat terrorismia esim. Shauman, Unabomber, McVeigh etc.
2. Jos sotilas ampuu valtionpäämiehen, se on sotatoimi, jos siviili niin se on murha ellei tavoitteena ole ollut poliittinen vaikuttaminen jolloin kai puhutaan sitten poliittisesta murhasta tai terroriteosta.
3. Onko 1 500 000 mielenosoittajaa kansa? Missä kulkee määrällinen raja että voidaan sanoa kansan osoittavan mieltään?
4. vrt. edellinen Hyvä kysymys. Keskustelu meneekin täällä turhan usein tappeluksi ja solvaamiseksi kun kumpikaan puoli ei tiedä mitä tarkoitetaan.
- Veijo
En ole vuoteen käynyt näillä keskustelupalstoilla, kun on ollut mielekkäämpääkin tekemistä. Nyt aamukrapuloissa aloin huvikseni selailla, että mistä näillä sivuilla nykysin kirjoitellaan. Ja, yllätys yllätys, samat jutut ja samat tyypit veivaavat samoin perustein mielipiteitään, kuin vuosi sittenkin. Miten esim. tämä nimerkki "Kalle" jaksaa päivästä toiseen mukanäppärin sanankääntein hokea samaa asiaa kuin ennenkin ja toiset jaksaa vastata samoin perustein kuin ennenkin? Onko kyseessä vähän samanlainen juttu kuin on eläkeläisillä, jotka seuraavat Kauniita ja Rohkeita siksi, että saavat korvattua esim. loppuneen päivätyön jollain muulla turvallisella päivärutiinilla? Täyttää turvattomuuden tunteen elämässä, kun toistaa jotain tuttua rutiinia päivän aikana. Mutta miten sitä jaksaa vuodesta toiseen?
- Petri
Kalle sinä se jaksat jauhaa aina samaa paskaa!Olisiko mahdollista saada Suomi-Kalle-Suomi sanakirja?
- Comboy
"Suomi-Kalle-Suomi sanakirja"
Kirjalle olisi kysyntää :) - Petri
Comboy kirjoitti:
"Suomi-Kalle-Suomi sanakirja"
Kirjalle olisi kysyntää :)ehdottaisin että Kallen asenteiden takia tehtäisiin myös Kalle historiankirjat,Kalle sarjakuvia sekä Kalle vs. Kommunistinen maailma-elokuva
- SodaStream
Kuten itse viitisen vuotta sitten havaitsit, et puhu samaa suomea kommunistien kanssa. Sinulla on ollut viisi vuotta aikaa opetella ja korjata tilanne, asian edistämiseksi mitään ei kuitenkaan ole tapahtunut. Vai ajattelitko jo tuolloin, että kaikkien muiden olisi opeteltava puhumaan sinun kieltäsi?
Mitäpä jos päätätkin puhua lasten kontti-kieltä, silläkö me sitten keskustelemme?
Arkiston selailu herättää nostalgisia tunteita, miten kaipaankaan vuosia kestänyttä sloganiasi amerikkalaisista lääkkeistä. Nyt niitä amerikkalaisia lääkkeitä tarvittaisiin, Urpoa närästää. Urpo on päiväkausia huutanut LINKkiä. 1. ei ole
2. eivät ole synonyymejä vaikka yhteisiä piirteitä saattaa löytyä jos kysyy tuossa muodossa.
3. vain kommunistin kuvitelmissa.
4. kuten kohdassa 3.
Kommunistien kirjoituksia tulee todella lukea sanakirjan kanssa, esim. fasisti näyttää tarkoittavan samaa kuin "ei komu". Heillä on taakkanaan sata vuotta harjoiteltu tapa ilmaista asiaa teorian pohjalta unohtamalla maailma ja sen tosiasiat tyystin.- SodaStream
kielenkäyttö teillä Kallen kanssa. Olisitteko identtisiä kaksosia? Harvoin sitä sattuu että turkulainen ja tamperelainen ovat samaa mieltä eikä kumpaakaan kiinnosta jääkiekko.
Mielenkiintoinen lintukevät, Korppi-Kalle raakkuu, peukaloinen tirskuttaa munattomuuttaan, mutta urpiainen pesii jo koska on hiljaa. SodaStream kirjoitti:
kielenkäyttö teillä Kallen kanssa. Olisitteko identtisiä kaksosia? Harvoin sitä sattuu että turkulainen ja tamperelainen ovat samaa mieltä eikä kumpaakaan kiinnosta jääkiekko.
Mielenkiintoinen lintukevät, Korppi-Kalle raakkuu, peukaloinen tirskuttaa munattomuuttaan, mutta urpiainen pesii jo koska on hiljaa.kanssa puhumme asiaa joten se näyttää samanlaiselta.
- vain olette
Työeläkeläinen kirjoitti:
kanssa puhumme asiaa joten se näyttää samanlaiselta.
Aika vähissä näyttää teillä kahdella tollolla olaven tuo todellinen asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1781731
- 108987
- 94864
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19673- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164513Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;191453Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24445