Velkainen Vanhanen pankin renkipoika

Matti Vanhasella on velkaa jo yli 260,000 euroa. Se on mittava summa ja velan syynä ovat Vanhasen naissuhteet ja niistä seurannut avioero.

Tällainen velkamäärä on vienyt Matti Vanhasen uskottavuuden toimia pääministerinä. Huono oman talouden pito tarkoittaa sitä, että hän ei pysty huolehtimaan myöskään valtion rahoista. Lisäksi velkamäärä tarkoittaa, että Vanhanen on pitkän ajan pankin renkinä. Tämä voi vaikuttaa päätöksiinsä pääministerinä.

Meillähän on jo karmea esimerkki kepulaisesta kauppa- ja teollisuusministeristä, joka koplasi omat ja valtion rahat. Tämähän tapahtui Ahon hallituksessa, jossa ylivelkaantunut Kauko Juhantalo teki vakavan ministeririkoksen.

Velkojensa takia Vanhasen onkin syytä esittää pikainen eronpyyntönsä tasavallan presidentille.

4

239

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salkku, tolkku ja mulkku

      Kaikilla demareilla on isot porssisalkut (Mikko elo, Lipponen, heinaluoma jne jne ). On ne aikamoisia okyja ja pystyvat sen (oman) median avulla viela salaamaan tyhmilta ja koyhilta aanestajiltaan aina vaaleissa...

    • nännänäääää

      Oletko Vanhasen vaimo, että tiedät niin tarkkaan? Jospa hoitaisit omat naisasiasi, niin ei jäisi aikaa tällaiseen turhuuteen.

    • Kansalaiset - Medborgare

      Vanhanen ei ole ajatellut, että velat on joskus maksettava. Vanha kepulainen perinnehän on ollut, että ei veloista väliä, sillä kyllä jälkipolvet niistä huolehtivat.

      Kepulaiset hallituksetkin ovat aina kasvattaneet suruttomasti valtion velkaa. Näin teki Esko Ahokin, sillä hän tiesi ettei seuraavien vaalien jälkeen ole pääministerinä vastaamassa.

      Kenellehän Matti Vanhanen aikoo kaataa henkilökohtaiset velkansa?

      • vakava

        Olen pannut merkille että kun katsoo tamänkin palstan nimimerkkejä niin, ei tarvitse uhrata aikaa tekstin lukemiseen, sillä kun katsoo WC:n pönttöön näkee samanlaista tavaraa.
        Siksi tekstejä ei kuulemma luetakkaan normaali kansalaisten piirissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe