Mistä johtuu ilmi että , kun bussi lähtee liikkeelle pysäkiltä , niin villku yleensä kytkeytyy vasta jo bussin liikuttua noin 5m .
Kasittääksen asian pitäisi olla toisinpäin, ensin villkku vilkuttaa n. 5 kertaa ja sitten ko.ajoneuvo on saanut muut tielläliikkujien huomion ja voisivat antaa turvallisesti tietä.
Olen kuullut että joissain malleissa on joku pysäkki-jarru jonka tarkoitus on estää että ns. liikenteen ammattilaine ei lähde liikkeella ovet auki. Kuulin myös keskustelu ilmeisesti kasi kuskia keskenään että se pysäkkijarrun sulake pitää ottaa pois kun se hidastaa liikkeelle lähtöä, kuulemma helppo homma. Onko perää vai olenko kuullut oikein että kuskit tekevät autoihin omia liikenneturvallisuuteen vaikuttavia kykentöjä . jos tälläistä esiintyy pitäisi lainsäädännön puuttua asiaan ja kieltää ammattitaidottomilta turvavarusteiden näpelöinti edesvastuun uhalla.
Kasittääksen asian pitäisi olla toisinpäin, ensin villkku vilkuttaa n. 5 kertaa ja sitten ko.ajoneuvo on saanut muut tielläliikkujien huomion ja voisivat antaa turvallisesti tietä.
Olen kuullut että joissain malleissa on joku pysäkki-jarru jonka tarkoitus on estää että ns. liikenteen ammattilaine ei lähde liikkeella ovet auki. Kuulin myös keskustelu ilmeisesti kasi kuskia keskenään että se pysäkkijarrun sulake pitää ottaa pois kun se hidastaa liikkeelle lähtöä, kuulemma helppo homma. Onko perää vai olenko kuullut oikein että kuskit tekevät autoihin omia liikenneturvallisuuteen vaikuttavia kykentöjä . jos tälläistä esiintyy pitäisi lainsäädännön puuttua asiaan ja kieltää ammattitaidottomilta turvavarusteiden näpelöinti edesvastuun uhalla.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Jos et kerkii niin ajat suoraan seuraavaan lähtöön ilman taukoja. Tosin onhan toi auton/bussin hallinta niin ylivoimaisen vaikeaa liian monille että jokin muu liikkumaväline olisi sopivampi/ tai ammatti. Nii hommahan menee niin että mistään muusta et voi aavistaa bussin pysäkiltä lähtöä kuin että katsot onko bussin ovet vielä auki, onko matkustajia vielä menossa bussiin jne. Voit päätellä pitääkö jo hiljentää jos juuri nyt aikoo lähteä pysäkiltä, vilkullahan homma ei toimi kun sen käyttöä ei osata.
Ps. Ei mene munkaan päivä pilalle jos hieman kolhitaan toisiamme auto ja bussi, jos joku bussikuski meinaan että hänellä ei mitään kiinni ajoneuvossaan. En meinaan väistele yhtäkkiä pysäkiltä lähteviä busseja vaikka heillä on etuajo-oikeus. Vakuutus korvaa kolhut, ei ole kertaakaan vielä tarvinnut ajaa tosin kolaria.
Sääntö on ihan selkeä että tilaa annetaan kunhan ei myöskään koukita eteen vasten sääntöjä. Tämä koskee ihan niitä bussikuskeja jotka ei halua, asia ei kiinnosta tai eivät osaa, eli suurin osa hallitsee asiansa että älkää vetäkä hernettä nenään.
Yhteispeliä yhteispeliä muuten homma kusee tavalla tai toisella eikä kellään ole kivaa.
oln kullut myös juttuja että kuskit käpelöivät bussine sähkölaitteitä/ pysäkkijarruja. Olen myös huomannut että kun ajoon tuli joku uusi bussi lähti aikatahmeesti liikkeele pysäkiltä. Eipä mennyt aikaakaan kun mutama viikko jos satuin samaan bussiin , lähti se pysäkiltä lentäen liikkeele usein vielä ovet auki.
Minä taasen olen kuulllut että dösissä olisi toiminnaltan sellainen pysäkkijarru että bussin käsijarru on päällä jos ovet ovat auki. Jarru poisttuu vasta kun ovet ovat sulkeutuneet loppuunasti ja kuljettaja laittaa vilkun vasemmalle. En kuitenkaan ole enää nähnyt näitä toiminnassa .
Pysäkkijarru ei ole sama kuin käsijarru. Käsijarru kiristyy jousella, kun paine päästetään pois. Käsijarrun vapauttaminen taas tapahtuu paineistamalla se uudelleen, mihin kuluu helposti 2-3 sekuntia. Käsijarrua ei yleensä käytetä ajossa, vaikka sitä periaatteessa voikin käyttää myös portaattomasti vauhdin hidastamiseen.
Pysäkkijarru toimii ylipaineella kuten käyttöjarrukin ja vapautuu varsin nopeasti. Jarrun vapauttamiseksi on erilaisia kytkentöjä. Ovien on oltava kiinni. Suuntamerkin on oltava kytkettynä vasemmalle. Joissakin autoissa riittää kaasupolkimen kevyt painaminen, jolloin jarru vapautuu.
Pysäkkijarrua voidaan käyttää myös bussin seistessä liikennevaloissa. Vapauttaminen tapahtuu yksinkertaisesti kaasupolkimesta.
Joissakin busseissa on kuljettajalla eräänlainen viiksi ovien ja pysäkkijarrun hallintaa varten. Tällöin viiksen painaminen oikealle (ohjauspylvääseen asennetun viiksen painaminen alas) kytkee pysäkkijarrun. Viiksen painaminen vasemmalle (ylös) avaa etuoven etupuoliskon, ylös (eteen) koko etuoven ja alas (taakse) kaikki takaovet. Joissakin autoissa on ovissa valokennot tunnistamassa, onko esteitä välissä. Jos valokenno tunnistaa esteen, viikseä on pidettävä painettuna useita sekunteja, jotta ovi menisi kiinni esteestä huolimatta.
Ovet on kiinnitetty paineilmasylintereiden käyttämiin tankoihin. Tankoihin on kiinnitetty kytkimiä, jotka tunnistavat oven asennon ja kytkevät pysäkkijarrun, oven varoitusvalon ja askelvalon sekä sammuttavat "Pysähtyy seuraavalla pysäkillä" -merkkivalon. Kytkimien johdotus on kätevästi esillä, kun oven yläpuolinen kotelo avataan. Näin on mahdollista muuttaa ovien toimintaa esimerkiksi niin, että pysäkkijarrun kannalta ovet ovat aina kiinni.
Pysäkkijarru on Pääkaupunkiseudulla pakollinen uusissa busseissa. Sen poistaminen nopeuttaa kuitenkin matkantekoa, mutta vaatii kuljettajalta vastuullista asennetta.
Taitava kuljettaja ja osaava matkustaja voivat nopeuttaa bussin kulkua siten, että matkustaja poistuu liikkuvasta autosta takaovien kautta, jolloin bussin ei tarvitse edes pysähtyä. Jarrupäällysteiden elinikä kasvaa samalla kun päästöt vähenevät ja vuoro pysyy paremmin aikataulussaan.
sanoit edellisessä viestissäsi seuraavaa:Taitava kuljettaja ja osaava matkustaja voivat nopeuttaa bussin kulkua siten, että matkustaja poistuu liikkuvasta autosta takaovien kautta, jolloin bussin ei tarvitse edes pysähtyä. Jarrupäällysteiden elinikä kasvaa samalla kun päästöt vähenevät ja vuoro pysyy paremmin aikataulussaan.
Tarkoititko, että sinulla on niin kiire ette halua pysähtyä vaan matkustajat hyppivät ulos liikkuvasta autosta? kaiken huipuksi vetoat johonkin jarrujen kestävyyteen??????? hmm....mietin vaan,kumpi tärkeäpää,jarrujen ikä, vai matkustajien turvallisuus.
Muuten olen kyllä samaa mieltä, ovijarrut ovat aivan turhia ja ne tosiaan saa pois useimmista malleista ja itse olen myös ottanut ne pois mm.siintä syystä, että eräässä autossa ovet avautuivat miten sattuu viallisesti, ja jos vaikka 5km vauhtia niin bussi pysähtyy töksähtäen ja se ei tunnu mukavalta kenestäkään.Miksi ovijarrujen esim. tuossa tilanteessa pitäisi bussin stopata kun kuljettaja kuitenkin pysähtyy,koska useimmat ovet ikävä kyllä eivät toimi jos auto hiemankin liikkuu.
Pysäkiltä lähtemiseen mitä edellisissä ollut kommenttia voin vain todeta:
meilläkin on aikataulut ja voin sanoa, jos lakia ei olisi bussin päästämiseksi, ei se bussi pääse lähtemään miltän pysäkiltä,kun ei se pääse nytkään lähtemään kun torvet soiden, keskisormea näytetään, ängetään välistä kuin välistä kunhan päästään bussin eteen.Yleensä nämä kaikki yhdistettynä,jopa bussi-taksikaistalla,missä henkilöautokuljettajilla ei ole mitään asiaa, ellei sitten käänny seuraavasta pois ajokadulta,eikä vasta 5 korttelin päästä.
Ymmärrän kuljettajana bussikuskien eteentulemisen, vaan meillä se ei merkitse sitä mitä edellsessä oli maininta ei mitään väliä.Meillä nyt vaan sattuu olemaan ne aikataulut,joskus jopa liiankin kireät.
"Tarkoititko, että sinulla on niin kiire ette halua pysähtyä vaan matkustajat hyppivät ulos liikkuvasta autosta?"
Koska en ole linja-autonkuljettaja, minun kiireeni ei vaikuta bussin pysähtymiseen eikä muiden matkustajien hyppimiseen. Itse kuitenkin pyrin nopeuttamaan bussin kulkua seuraavilla tavoilla:
1) En koskaan maksa rahalla vaan käytän matkakorttia.
2) Pyrin nousemaan kyytiin pysäkeiltä, joita mahdollisimman moni muukin matkustaja käyttää.
3) Jään pois joko tavoitepysäkillä tai sitä edellisellä tai seuraavalla pysäkillä riippuen siitä, jääkö joku muukin pois. Tällä yritän välttää sitä, että koko bussin ja kaikkien matkustajien matka pitäisi keskeyttää vain minun takiani.
4) Jos bussissa on sekä kääntöovi että vippiovet, poistun kääntöovesta, koska se on nopeampi.
5) Jos kuljettaja sallii, poistun hyppäämällä liikkuvasta bussista. Saan hyvän alkuvauhdin kävelymatkalleni ja muut matkustajat pääsevät nopeammin perille.
"mietin vaan,kumpi tärkeäpää,jarrujen ikä, vai matkustajien turvallisuus"
Jarrut pitäisi säästää hätäjarrutuksia varten. Jos jarrut on kulutettu loppuun pysäkeillä, eivät ne tietenkään enää toimi hätätilanteessa. Olisi hyvä, jos pysäkille jarrutettaisiin ainoastaan hidastimella pitämällä jarrupoljinta enintään 9° painettuna. Hidastimella vauhdin saa juuri sopivaksi ripeää poistumista varten.
"jos vaikka 5km vauhtia niin bussi pysähtyy töksähtäen ja se ei tunnu mukavalta kenestäkään"
Ovien pitäisi aueta jo 5 km/h nopeudessa ja pysäkkijarrun pitäisi kytkeytyä kahden sekunnin aikana eikä heti. Kun oven sulkemisnappia painetaan, pitäisi pysäkkijarrun heti vapautua. Sen sijaan kaasupoljinta voisi ohjata sähköisesti niin, että kierroksia tulee lisää vasta, kun kaikki ovet ovat kiinni.
"Ymmärrän kuljettajana bussikuskien eteentulemisen"
Bussilla on nimenomaan oikeus lähteä pysäkiltä, jos nopeusrajoitus on 60 km/h tai alempi. Kaikkien muiden ajoneuvojen, myös toisten bussien, on väistettävä pysäkiltä lähtijää.
Sen sijaan etuoikeutta kaistanvaihtoon ei ole. Jos varsinaista pysäkkisyvennystä ei ole, bussi voi lähteä pysäkiltä vain eteenpäin omaa kaistaansa. Se ei siis saa etuoikeutetusti vaihtaa kaistaa vasemmalle.
Ovien pitäisi aueta jo 5 km/h nopeudessa ja pysäkkijarrun pitäisi kytkeytyä kahden sekunnin aikana eikä heti. Kun oven sulkemisnappia painetaan, pitäisi pysäkkijarrun heti vapautua. Sen sijaan kaasupoljinta voisi ohjata sähköisesti niin, että kierroksia tulee lisää vasta, kun kaikki ovet ovat kiinni.
-uusimmissa malleissa yksikään ovi ei aukea eikä voi sulkea ennenkuin bussi on kokonaan pysähtynyt
1) En koskaan maksa rahalla vaan käytän matkakorttia.
-rahalla toki voi maksaa, toivottavaa vain olisi,jos rahat olisi valmiiksi etsitty, eikä sitä kassia jossa se lompakko jossain pohjalla on ,avata vasta kun seistään kuljettajan edessä,viivästyttää matkaa ja kerryttää ruuhkaa.
2) Pyrin nousemaan kyytiin pysäkeiltä, joita mahdollisimman moni muukin matkustaja käyttää.
3) Jään pois joko tavoitepysäkillä tai sitä edellisellä tai seuraavalla pysäkillä riippuen siitä, jääkö joku muukin pois. Tällä yritän välttää sitä, että koko bussin ja kaikkien matkustajien matka pitäisi keskeyttää vain minun takiani.
-voit aivan hyvin jäädä pysäkillä mikä on lähimpänä määränpäätäsi,siinä ei mitään pahaa.
4) Jos bussissa on sekä kääntöovi että vippiovet, poistun kääntöovesta, koska se on nopeampi.
-matkustajalla on oikeus mennä ulos mistä haluaa,myös etuovesta jos haluaa.siihen ei saa vaikuttaa, että esim.kuskille tulee kylmä,on sisääntulijoita tms syitä,mitä minä en ymmärrä.
Sen sijaan etuoikeutta kaistanvaihtoon ei ole. Jos varsinaista pysäkkisyvennystä ei ole, bussi voi lähteä pysäkiltä vain eteenpäin omaa kaistaansa. Se ei siis saa etuoikeutetusti vaihtaa kaistaa vasemmalle.
-epäselvä toteamus.
-tarkennus:jos pysäkki normaalilla ajokaistalla merkitysti tai oli syvennys, vilkkua näyttämällä kuljettaja ilmoittaa lähtevänsä pysäkiltä, jolloin henkilöautokuljettajan on tarpeen vaatiessa vaikka pysäytettävä autonsa ja annettava bussille esteetön lähtö pysäkiltä
Bussilla on nimenomaan oikeus lähteä pysäkiltä, jos nopeusrajoitus on 60 km/h tai alempi. Kaikkien muiden ajoneuvojen, myös toisten bussien, on väistettävä pysäkiltä lähtijää.
-tarkennus, bussilla ei ole etuajooikeutta,henkilöautonkuljettajalla on väistämisvelvollisuus
"Jos varsinaista pysäkkisyvennystä ei ole, bussi voi lähteä pysäkiltä vain eteenpäin omaa kaistaansa. Se ei siis saa etuoikeutetusti vaihtaa kaistaa vasemmalle."
Ei vaan nimenomaan jos pysäkkisyvennystä ei ole, pitää myös pysäkin viereistä kaistaa ajavien autojen vähentää nopeutta ja tarvittaessa pysäyttää, kun bussi näyttää suuntamerkkiä.
Ei vaan nimenomaan jos pysäkkisyvennystä ei ole, pitää myös pysäkin viereistä kaistaa ajavien autojen vähentää nopeutta ja tarvittaessa pysäyttää, kun bussi näyttää suuntamerkkiä.
-tarkoiti varmaan,että jos valkoisilla katkoviivoilla on ajotielle merkitty pysäkki niin henkilöauton pitää väistää....näinhän se on vaan kun kaikki eivät tajua sitä.
En suosittele hypääämään liikkuvasta ajoneuosta.
Jos jotain vahinkoa sattuu syy on sinun jopa oikeusistuimessakin,
jos kerran poistut liikkuvasta ajoneuosta.
Mitä tapahtuu jos vaikka kompastut ja joudut esim. pyörien alle tai
bussi joutuu sivuliusuun ja tulee päällesi. Kukaan ei tule auttamaa sinua, ei kuljettaja
nouse penkiltään sinua lohduttamaan.
Samainen kirjoittaja varmaankin neuvoo ihmisiä myös poistumaan ja hyppimään liikkuvista
junista , liikkuvista laivoista ennen kun ne ovat laiturissa ja varmaankin helikoptereista ,
kuumailmapallojen kyydistä ja varmaankin kimppakyydistäkin henkilöautosta .
Huh , huh Älkää vaan uskoko edellistä kirjoittaja.
olen aivan samaa mieltä,ettei ikinä pidä hyppiä liikkuvasta autosta/bussista ulos.Kirjoittaja joka kehoittaa kirjoituksessaan tekemään tuota, on todennäköisesti joku kiireinen matkustaja jolla on aina kiire ja menot ajoitetaan minuutilleen tai jos ko. kirjoituksen kirjoittaja on kuljettaja,olemme varmasti kaikki samaa mieltä, että hänen olisi paras miettiä asioita uudelleen.
Miten käy kun jokin vanhempi henkilö esim . 72 vuotias äitini jolla refleksit eivät ole enää samat kuin nuorena tyttönä on ovella odottamassa poistumistaan ensimmäisenä ja ovet aukeavat vauhdissa. Tulen henkilökohtaisesti tapaamaan ko. kuskia jos joskus kuulen täläisesta tai äidilleni tapahtuu jotain. Mitäköhän vaaratilanteita ko. matkustaja saa aikaan kun hyppii vauhdista ja saa alkuvauhdin jonkun pyöräilijän eteen.
Johan on kumma kun kirjoittajat eivät osaa edes lukea.Siis ei tajuta asiaa, vaan tartutaan jonkun kirjaimen puuttumiseen. En ole kertaakaan kometoinut sitä liikennelain kohtaa jossa alle 60km aluella pitää väistää bussia joka antaa suuntamerkiä pysäkiltä lähtiessään. Komentoin vain sitä että kun sitä merkkiä ei anneta, tai se annetaan vasta kun bussi on jo liikkeellä . Sitten ihmetellään miksi torvet soivat. Kyllä pitää antaa muille tielläliikkujille aikaa reakoida siihen , että liikennevirtaan pyrkii uusi ajoneuvo.
Mielestäni juuri pysäkkijarrulla saataisiin lisättätyä liikeneturvallisutta. Vilkku toimisi ja ovetkin olisivat turvallisesti kiinni
bussi olessa liikkeessä.
Toivottavasti liikennöistsijät ja ajoturvallisuudesta/ matkustajaturvallisuudesta vastaavat puuttuvat tähän pysäkkijarrujen ropelointiin ennen kuin asiata tulee muita viranomaistoimenpiteitä.
Hanna, voin lohduttaa sinua sillä , että meidän varikolla tehdään jatkuvasti tarkistuksia siitä että ko. ovijarruja ei ropeloida.
Siitä on tehty erinnäisiä pistokokeita ja nuo ropeloijat ovat saaneet huomautuksen asiasta. jos teko toistuu niin siitä seuraa varoitus.
Eli kyllä asiaa silmällä pidetään, ja se on vain liikennöitsijän tehtävä, ei korkeimpien instanssien.
"jos ko. kirjoituksen kirjoittaja on kuljettaja"
Ei ole.
"olemme varmasti kaikki samaa mieltä..."
Keskustelun määrä ja laatu tällä palstalla osoittaa, että yksimielisyyteen on vielä pitkä matka riippumatta siitä, mikä asia on kyseessä. Huomioimme varmasti kaikki tämän.
Jos bussin kulkua ei saa vauhdittaa hyppäämällä siitä ulos, ehdotan toista ratkaisua.
Kun kolikkopelle tulee kyytiin ja alkaa kaivella lompakkoaan kassin pohjalta ja sitten näprätä senttejä esiin, kuljettaja voisi käynnistää viiden sekunnin ajastimen. Kun viisi sekuntia on kulunut, merkkiääni ilmoittaa, ettei lippua voi enää ostaa ja kolikkopellen on heti poistuttava bussista.
Seuraavaa vuoroa odotellessa voi varata tasarahan kouraan, ja jollei sitä ole, käydä vaikka kioskilta ostamassa jotakin, jotta saa tasarahan kokoon.
"Ei vaan nimenomaan jos pysäkkisyvennystä ei ole, pitää myös pysäkin viereistä kaistaa ajavien autojen vähentää nopeutta ja tarvittaessa pysäyttää, kun bussi näyttää suuntamerkkiä."
Jos jalkakäytävän reuna on suora pysäkin kohdalla ja pysäkille pysähtynyt bussi voi jatkaa eteenpäin kaistalla, jonka se muutenkin jo tukkii, ei kyseisellä bussilla ole mitään etuoikeutta vaihtaa esimerkiksi oikeanpuoleiselta kaistalta vasemmalle, jos se kerran voi ajaa oikeanpuoleistakin kaistaa.
Bussin on silti näytettävä suuntamerkkiä vasemmalle ennen kuin se lähtee liikkeelle.
Bussi ei saa etuoikeutetusti vaihtaa kaistaa vasemmalle silloinkaan kun sen oma kaista on vaikkapa täynnä pysäköityjä autoja, vaikka se olisikin lähtenyt pysäkiltä.
Bussilla on kuitenkin oikeus aina lähteä liikkeelle pysäkiltä, ja liittyä oikeanpuoleisimman kaistan liikennevirtaan, jos se ei siellä jo ole. Oikeanpuoleisimmalle kaistalle pysäköidyt ajoneuvot voivat toki pysäyttää matkan jo piankin. Tällöin kaistanvaihto on kuitenkin tehtävä normaaliin tapaan, eli kytketään suuntamerki, valitaan uudelta kaistalta riittävän pitkä vapaa alue ja ohjataan varovasti ajoneuvo uudelle kaistalle siellä olevaa liikennettä väistäen.
Tieliikennelain 22§ 1 momentti on täysin yksiselitteinen:
---
Jos pysäkillä olevan linja-auton kuljettaja tiellä, jolla suurin sallittu nopeus on enintään 60 km/h, osoittaa suuntamerkillä aikovansa lähteä liikkeelle, samaa tai viereistä ajokaistaa pysäkkiä lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on vähennettävä nopeutta ja tarvittaessa pysäytettävä, jotta linja-auto voi esteettä lähteä pysäkiltä.
---
Eli väistämisvelvollisuus koskee ihan yhtä lailla vasemmanpuoleista kaistaa kuin sitä, millä bussi on.
selität mahdollisimman epäselvästi asian eli: tarkoitiko että jos pysäkki on ajotiellä, merkittynä nii bussi ei saa tulla pysäkkimerkkien sisältä oikeutetusti ajotielle?
jos tätä tarkoitit......ole hiljaa ja mene autokouluun nuija
Bussi ei saa etuoikeutetusti vaihtaa kaistaa vasemmalle silloinkaan kun sen oma kaista on vaikkapa täynnä pysäköityjä autoja, vaikka se olisikin lähtenyt pysäkiltä.
Bussilla on kuitenkin oikeus aina lähteä liikkeelle pysäkiltä, ja liittyä oikeanpuoleisimman kaistan liikennevirtaan, jos se ei siellä jo ole. Oikeanpuoleisimmalle kaistalle pysäköidyt ajoneuvot voivat toki pysäyttää matkan jo piankin. Tällöin kaistanvaihto on kuitenkin tehtävä normaaliin tapaan, eli kytketään suuntamerki, valitaan uudelta kaistalta riittävän pitkä vapaa alue ja ohjataan varovasti ajoneuvo uudelle kaistalle siellä olevaa liikennettä väistäen.
????????? ota nyt tosta sit jotai selvää????????
Lainaamassasi lakitekstissä ei sanallakaan mainita linja-auton automaattisesta kaistanvaihto-oikeudesta. Ymmärräthän itsekin tämän:
"...jotta linja-auto voi esteettä lähteä pysäkiltä."
Tarkoitus on esteettä lähteä pysäkiltä. Tarkoitus ei ole, että linja-auto voi samalla vaihtaa kaistaa vasemmalle niin monta kertaa kuin haluaa. Kyse on vain pysäkiltä lähtemisestä, kuten lakitekstistäkin selvästi ilmenee.
Tämän lisäksi lakitekstissä todetaan mm. seuraavaa:
"Huolimatta 1 momentin säännöksestä linja-auton kuljettajan on noudatettava erityistä varovaisuutta vaaran välttämiseksi ja annettava suuntamerkki siten kuin 35 §:ssä säädetään."
"Kuljettaja saa lähteä liikkeelle tien reunasta, vaihtaa ajokaistaa tai muuten siirtää ajoneuvoa sivusuunnassa vain, milloin se voi tapahtua vaaratta ja muita tarpeettomasti estämättä."
"Ajoneuvon kuljettajan, joka aikoo lähteä liikkeelle tien reunasta, kääntyä risteyksessä tai tiellä taikka vaihtaa ajokaistaa tai muuten siirtää ajoneuvoa sivusuunnassa, on muiden varoittamiseksi annettava merkki suunnanosoittimella tai, jollei ajoneuvossa ole sellaista, muulla näkyvällä tavalla.
Merkki on annettava hyvissä ajoin ennen aiottua toimenpidettä, ja sen on oltava hyvin näkyvä ja ymmärrettävä. Merkinanto ei vapauta kuljettajaa velvollisuudesta varmistua siitä, ettei aiottu toimenpide aiheuta vaaraa tai tarpeetonta estettä.
"
Varmaankin ongelmaa ei sitten esiinny teillä.
Ja se onkin hyvä asia. Toivottavasti kaikki ymmärtävät turvalitteiden tarkoituksen.
En tarkoita ainostaan busseja , vaan vaikkapa hissejä. Mitä tapahtuisikaan jos joku hotellinhenkilökuntaan kuuluva muuttelisi kytkentöjä nopeuttaakseen hissilikennettä ruuhka-aikoina. En ymmärrä onko kuski jo 12 vuotta provo kun tunnustaa tehneensä tälläistä. Onko muuten teillä kokeiltu ko turvalaitteiden sinetöintiä. Tietnkään ent uskalla paljastaa missä bussi yhtiossä turva-asioihin suhtaudutaan
kunnioittaen. Veikkaan että se on HKL
Ytv:n mukaan busseissa myydään kertalippuja.
Yksittäisä kolikkoja pitää lain mukaan ottaa vastaa 50 kpl. Pankissa tuo määrä on rajaton.
Busseissa myytävät liput:
-kertaliput
-kimppaliput
-matkailijaliput
Ymmärrät itse varmaan tämän:
"viereistä ajokaistaa pysäkkiä lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on vähennettävä nopeutta ja tarvittaessa pysäytettävä"
Mikä tuossa sanoo, että vasenta kaistaa kulkevan ajoneuvo ei ole väistämisvelvollinen?
"Mikä tuossa sanoo, että vasenta kaistaa kulkevan ajoneuvo ei ole väistämisvelvollinen?"
Ensinnäkään siinä ei puhuta mitään vasemmasta kaistasta. Samaan suuntaan meneviä kaistoja on joissakin paikoin kolmekin.
Itse asia koskee kuitenkin bussin esteetöntä lähtemistä pysäkiltä. Muiden ajoneuvojen kuljettajat eivät tietenkään voi olla vastuussa muuta kuin itsestään. Bussin ulkomitoista sekä tien ja pysäkin muotoilusta johtuen viereistä kaistaa kulkevien ajoneuvojen voi jossakin harvinaisessa tilanteessa olla tarpeen vähentää nopeuttaan ja tarvittaessa pysäyttää. Oikeanpuoleisinta kaistaa kulkeville tämä on pikemminkin sääntö kuin poikkeus. Oleellista on se, että kaiken väistämisen tarkoituksena on taata bussin lähtö pysäkiltä. Pysäkiltä lähteminen on eri asia kuin kaistanvaihto. Bussilla ei ole mitään etuoikeuksia kaistan vaihtamiseen liittyen, ei edes pysäkiltä lähdettäessä.
Kannattaa tietysti antaa bussille tilaa, ja ruuhkautuneessa liikenteessä on varsin kohteliasta tarjota bussille mahdollisuus myös (useampaankin) kaistanvaihtoon. Itse toimin aina tällä tavalla, niin myös monet muut.
Kirjoitukseni keskeinen asia oli se, että bussin etuoikeudet koskevat vain pysäkiltä lähtemistä, eivät kaistanvaihtoa. Tämän lisäksi minulla ei ollut mitään muuta sanottavaa. Ilmeisesti sait kuitenkin sen käsityksen, että näkemykseni olisi jotenkin ristiriidassa lain kanssa. Jos nyt luet vielä lain tarkasti uudelleen ja tämän viestin tarkasti, huomaat, ettei näin ole.
Laki ei mitenkään ota kantaa siihen, lähteekö bussi pysäkiltä samalle vai viereiselle kaistalle. Se voi aivan hyvin lähteä viereiselle kaistalle ja tällöin laki velvoittaa sitä viereistä kaistaa ajavan antamaan tietä. Jos samaan suuntaan on kolme kaistaa, ei vasemmanpuoleisinta ajavalla enää ole velvollisuutta antaa tietä bussille.
" Tietnkään ent uskalla paljastaa missä bussi yhtiossä turva-asioihin suhtaudutaan
kunnioittaen. Veikkaan että se on HKL"
HKL:llä ei ole enää ollut busseja moneen vuoteen.
Meidän turvavarikon haltija on Concordia bus Finland oy .
Turvalaitteiden käyttö on YTV.n sopimuksiin kuuluva asia, ja sen noudattaminen kuuluu meidän jokaisen tehtäviin.
Niiden käyttö kyllä hidastaa jonkun verran matkantekoa, mutta ei ratkaisevasti. Ajetaan mikä keretään. Ei pidä ottaa turhaa stressiä jos ei kerkiä, sillä maailman loppuun on aikaa.
Matkustaja kertoo seuraavassa ehkä ainoan selvästi luettavan lauseen mikä näistä kymmenistä kirjoituksista on selvinnyt.Hanna KARTTUNEN ESIM.VÄÄNTÄÄ SANAT SIIHEN MUOTOON ETTEI KUKAAN NIISTÄ KYSYMYKSISTÄ OTA SELVÄÄ.
Tässä ohess matkustajan kysymys ja sen alla oma vastaukseni.
matkustaja kirjoittaa mm.
Kirjoitukseni keskeinen asia oli se, että bussin etuoikeudet koskevat vain pysäkiltä lähtemistä, eivät kaistanvaihtoa. Tämän lisäksi minulla ei ollut mitään muuta sanottavaa.
Tuohon on erittäin helppo vastata:
Kyllä tieliikennelaki koskee tuoltaosin ,kaistan vaihtoa samallatavoin kaikkia kanssa-autoilijoita.
Siinä ei ole mitään epäselvää, ja pitikö moisesta täällä nostaa noin älytön meteli.......itsestäänselvästä asiasta
Tietääkseni en ole ottanut minkäänlaista kantaa tai ole kommentoinut tätä kaista asiaa. Olen avannut tämän keskustelu ketjun koska pysäkiltä lähtevät bussikuskit eivät käytä suuntamerkkiä ennen kuin lähtevät liikkeelle. Usein kuten jo eilen eteeni piti kiilata , vaikka vilkku välähti vain kaksi kertaa. Toivottavasti ko. kuljettaja reagio myös yhtä nopeasti kun matkustaja painaa pysäkkinappia kaksi sekunttia ennen pysäkkiä 60km alueella. Pätevä kuljettajaahan suraa matkustajia , ovatko nousemassa tai aikomassa poistua ja vähentää myös nopetuuta pysäkkiä lähestyttäessä.
Kerrotaas nyt muutamia asioita bussinkuljettajan näkökannasta katsoen.
Hanna K kirjoittaa:
Olen avannut tämän keskustelu ketjun koska pysäkiltä lähtevät bussikuskit eivät käytä suuntamerkkiä ennen kuin lähtevät liikkeelle.
- MITÄ JOS ET YLEISTÄISI TUOTA KAIKKIIN KUSKEIHIN,TOTTA ETTÄ MEITÄ ON JOKA LÄHTÖÖN........EI KAIKKI OLE TUOLLAISIA.
Hanna jatkaa: kiilata , vaikka vilkku välähti vain kaksi kertaa. Toivottavasti ko. kuljettaja reagio myös yhtä nopeasti kun matkustaja painaa pysäkkinappia kaksi sekunttia ennen pysäkkiä 60km alueella
-TUOSSA TILANTEESSA JOKAINEN AJATTELEVA KUSKI AJAA SEURAAVALLE PYSÄKILLE
Sitten Hanna mainitsee: . Pätevä kuljettajaahan suraa matkustajia , ovatko nousemassa tai aikomassa poistua ja vähentää myös nopetuuta pysäkkiä lähestyttäessä.
-Usein 60km alueella saattaa pysäkkejä olla tiuhaan,kuljettaja ei ole mikään ennustaja joka tietää matkustajien jäävän pois, ellei ole tuttu/ vakio matkustaja.
Moni matkustaja nousee penkiltä valitettavasti vasta sitten kun bussi on jo pysähtynyt pysäkille ja moni seisoo bussissa muuten vaan, saattaaa olla istumatyö ja haluavat seistä.
-kyllä se on matkustajan tehtävä kelloa painamalla ilmoittaa milloin jää pois, ja tosiaan jos sitä kelloa painettais vielä ajoissa.
Eikö kuski 12v. todellakaan tajua vertausta.
Jos pysäkiltä lähtevä bussinkuljettaja antaa reagointiaikaa kaksi sekunttia autoilijalle ennen kuin lähtee liikkeelle luulisi vastavuoroisesti hänen pystyvän pysähtymäään myös kahdessa sekunnisa itse. Olen nyt eritysesti seurannut liikkeelle lähteviä bussinkuljettajia ja ikävältä näyttää. Vilkku kytkeytyy vasta juuri ja juuri kun lähdetään kiilaamaan liikennevirran sekaan. Tälläisella toiminnalla aiheutetaan vaaratilanteita ja varmaankin autoilijoiden vaikutetaan autoilijoiden asenteeseen. Kuski 12v :lle tekisi hyvää jos hänelle kytkettäisiin tupla pysäkkijarrut ja varoituskolmio bussin taakse.
Hanna K on ilmeisesti dementisoinut kun noin sanoo, vai oletko muuten vaan niitä arvostelijoita?????
Olen aikaisemmin sanonut kirjoituksessani sinull, että itse aina pistän vilkun päälle silloin kun vika matkustaja on astumassa ulos/sisään bussiin, joten ilmoitan kyllä tarpeeksi ajoissa aikomuksestani lähteä ja lähtiessäni yleensä päästän autot jotka ovat heti bussin takana,periaatteessa katson pari bussin mittaa taakse joiden oletan jo reagoivan siihen, että bussi lähtee,jos eivät välitä.....siinä vaiheessa se on niiden ongelma.
haukut ihan väärää kuskia nyt kun väität että lähden samantien ja lähties vasta vilkkua väläytän.
Olisi mukava tietää millä linjalla liikut, firmasta voidaan myös meinaan päätellä millasia kuskeja liikkeellä on.Joidenkin ajotyyli haittaa myös muita kollegoja.
En väitä kun en tiedä onko kuski 12v. :llä ongelmia vilkun kanssa , mutta ainakin turvalaitteiden ropelointi kiinnostaa, miltä osin jokainen voi itse päätellä ko. kuljettajan vastuuliisuuden ja ammattitaidon laadun.
Samoin kun en ole , enkä ota kaistanvaihtoasiaan kantaa. Mutta kannattaisi kysellä yleensä autoilijoiden mielipitetä asiasta , luulen että en ole yksin mielipiteeni kanssa.
Olen avannut tämän keskustelu ketjun aiheena vilkun käyttö ja turvalaitteet niidnen kunto , asiahan on kovasti rönsyillyt. Hyvänäinkin
onhan tämä herättänyt kovasti mielenkiintoa.
Nuo kaikki ovat kertalippuja, eli suoraan koneesta tulostettava lippu.
KAtselin otsakkeita ja olet kerinnyt jo toisen kyselyn pistää PYSÄKKIJARRUISTA...........
MIKÄ IHMEEN SINUSSA NOIN KIINNOSTAA.Sinulle on yritetty selostaa rautalangasta vääntäen, että ne ovat vain riesana,se ei käytännössä liity turvallisuteen mitenkään,teoriassa ehkä.Mitä jos lopetat jo tuon kirjoittelun täällä kun se ei johda yhtäääään mihinkäääään.
Keskity omiin asioihisi, OSTA VAIKKA ELÄMÄ.
Jaaha , provoilija on jälleen liikeellä , smaa tuttu "vlkku"-tuubaa taas tarjolla , mitäs jos et käyttäisi tuollaista Hanna Karttunen -nimeä, sennimisiä ihmisiä ihmisiä - ja takuulla sinua fiksumpia - näet saattaa olla oikeasti olla olemassa.
P.s. Ovijarru-nimisellä paskakeksinnöllä ei ole mitään tekemistä liikenneturvallisuuden kanssa, edellyttäen, että kuljettaja on vähänkin ammattitaitoinen, sen sijaan se haittaa matkantekoa aivan helvetisti, pahimman esimerkin ovijarruvitkuttelusta tarjoaa sillä ja automaattiovilla varustettu Scania OmniShity.
Uskomatonta textiä, aikanaan kun vielä käytin busseja josku 15 vuotta sitten meilläpäin oli myös kuljettaja joka ei viitsinyt pysäyttää bussia kunnolla. Hän jätti usein bussin pieneen liukuun ja odotti että asiakas hyppäisi vauhdissa pois jopa talvella, tiedättehän katujen ja pysäkkien talvikunnossapidon Vantaalla . Alkuun minäkin menin halpaan ja hyppäsin vauhdissa pois, mutta tajusin sitten mitä voisi tapahtua. Kun hyppäisin pois liikkuvasta bussista ja esim liukastuisin tai jopa liukastuisin jonkun ajoneuon allekkin , kuka ottaa vastuun ei kuljettaja ainakaan. Hänhän vain kaasuttelisi menojaa , ompa tyhmä asiakas joka hypää liikkuvasta autosta . Syyhän olisi jopa oikeudessa minun. Ko kuljettaja ajoi usein linjaa 453 Vantaalla Martinlaaksoon sellainen tumma pitkä keikarin näköinen mies.
Sitten se toinen asia mistä aloitinkin tämän tariana. Jos pysäkki jarrut olisivat Busseissa kunnossa ja käytössä poistuise ongelma joka vaivaa bussikuskeja näitä liikenteen rautaisia ammattilaisia, se vikun käyttö lähdettäessä pysäkiltä joko ei käytetä olenkaa tai sitten vasta sitten kun bussi onjo liikkeellä sehän vastaa samaa kuin lähdetään liikenteen sekaan ilman vilkkua. Siis vilkku päälle ja odotellaan muutama sekuntti että muut tienkäyttäjät ehtivät reagoimaan liikkeelle pyrkivään bussiin .
Tämän asian luulisi olevan helppoa mutta kun ei niin siten ei toivottavasti tämä herättää keskustelua siitä onko kuskeilla oikeutta muutella bussien kytkentöjöä ilman ko.alan koulutusta ja kokemusta ja tällätavoin vaikuttaa
liikenneturvallisuuteen . Toivottavasti tätä asiaa tutkitaan jossain liikenneministeriön instansseissa kuinka yleistä tämä ns.ropelointi on .
Näkyy arvon insinöörin kirjoitustaito olevan vähän ruosteessa, oletko sattunoisin lappeen Rannasta kotoisin?
Arvon "Karttunen" - suosittelen muuten edelleen, ettet käytä tuollaisia aidon oloisia keksittyjä nimiä - ottaisi nyt ensiapua tuon lukihäiriönsä poistamiseksi ja sitten hankkisi elämän itselleen? Kannattaisi näet muistaa, ettei bussien "vlkuttelu" tai "vlkutamata" jättäminen ole mikään todellinen liikenneturvallisuusongelma, eikä sen piikkiin laiteta varmasti tänäkään vuonna yhtäkään liikennekuolemaa niistä 400:sta, jotka taas pääsevät tilastoita koristamaan.
Asiahan on näet niin, että tervejärkiset ihmiset osaavat toimia tuolla tien päällä pysäkiltä lähtevien bussien kanssa, mutta tietty jos kaikki valot eivät vintissä syty tai jos muuten kärsitään
jostain mielisairaudesta tai persoonallisuushäiriöstä, joka konkretisoituu Pyhään Bussivihaan, niin uskon, että ongelmia - todellisia ja epätodellisia - voi syntyä.
"Toivottavasti tätä asiaa tutkitaan jossain liikenneministeriön instansseissa kuinka yleistä tämä ns.ropelointi on ."
Toivottavasti verorahoja ja valtionhallinnon alati niukkenevia voimavaroja ei kuitenkaan tuhlata tuommoiseen paskaan, sillä nuo instanssit voivat kyllä tutkia _oikeasti_ liikenneturvallisuutta edistäviä asioitakin.
Jos kysytään muiden kun bussikuskien mielipidettä , olen varma ,että saadaan aivan toisenlainen mielipide siitä vilkun käytöstä ja pysäkkijarrujen tarpeellisuudesta.
Hauskaa kun edellisissä kirjoituksisssa teilataan suoraan mielipiteeni asiaa mitenkään perustelematta, varsinkin se laiton liikenneturvallisuus laitteiden ropelinti.
Tähän ei oteta mitään asillista kantaa, samoin jätetään kokonaa kommentoimatta sitä kuljettajan toimintaa joka ei pysäytä ajoneuvoa ja olettaa matkustajien hyppivän vauhdissa pois kyydistä.
Huomaan erittäin itsekeskeisen asenteen ko. kirjoittajilla . He eivät harjoita minkäänlaista itsetutkiskelua asian suhteen. Kommentit ovat tyyliä minä olen itse aina oikeassa, minä vain.
Sitten vielä se solvaaminen kun ei osata perustella asiaa mitenkään.
Pahoittelen kirjoitusvirheitänä, koska en ole nyt kerinnyt oikolukemaan kirjoituksia.
Luulisi asian kuitenkin tulevan selväksi.
Huvittavaa sekin että niihin puututaan herjaavasti ,eikä olla lainkaa kiinnostuneita asiasisällöstä. Kirjoittajallahan voisi olla jokin vamma . Tämä kertoo myös asenteesta joka bussikuskeilla on heikompia , vanhuksia ja vammaisia kohtaan.
Hanna kirjoitti mm näin: jätetään kokonaa kommentoimatta sitä kuljettajan toimintaa joka ei pysäytä ajoneuvoa ja olettaa matkustajien hyppivän vauhdissa pois kyydistä.
Ei millään pahalla mutta jos joku tekee niin ettei pysäytä bussia kokonaan vaan olettaa matkustajan hyppivän pois auton liikkuessa, niin sellaisen kuljettajan olisi paras vaihtaa alaa koska tuo on erittäin vaarallista.Jos joku tekisi noin ollessani matkustaja,niin varmasti huomauttaisin asiasta ja ottaisin liikennöitsijään yhteyttä,vaikka itsekkin kuski olen.
Tuskin täällä järkevästi keskustelijat tahallaan ketään mollaavat,usein vaan on niin, että matkustajan ja kuljettajan näkökannat eri asioista poikkeavat.
Juurikin _sinä_ olet tällä palstalla herjannut linja-autonkuljettajia asiattomilla nimityksillä, et ehkä tässä viestiketjussa vaan niissä aiemmissa, joita olet tänne suoltanut.
"Hauskaa kun edellisissä kirjoituksissa teilataan suoraan mielipiteeni asiaa mitenkään perustelematta, varsinkin se laiton liikenneturvallisuus laitteiden ropelinti."
Pysäkkijarrun osalta kyllä, koska se on melko hyödytön, matkantekoa hidastava keksintö, joka on täysin korvattavissa kuljettajan tarpeeksi hyvällä ammattitaidolla.
Mitä sitten taas tulee tuohon bussien vilkutteluun, olet vienyt julistamisesi aivan liian pitkälle. Ei kai kukaan kiistä, etteikö sitä
vilkkua pidä näyttää pysäkiltä lähtiessä, mutta on
myös takuulla niin, että suurimmassa osassa tapauksia sitä näytetään ja ajoissa. Ei siis niin, että sitä ei ikinä näytettäisi, kuten provoilet. Tämä perustuu laajaan kokemukseeni linja-auton matkustajana ja satunnaisena henkilöautoilijana. Edelleen kysyn sinulta, miksi minulle ei ole ikinä
sattunut mitään läheltä piti -tilanteita bussien kanssa.
Suurin ongelma pysäkiltälähtötilanteissa onkin se,
että lähdetään ohittamaan bussia, vaikka se jo on
vilkuttanut tarpeeksi kauan. Bussin lähtöön pysäkiltä voi myös varautua hiljentämällä vauhtia ja arvioimalla, koska bussi mahdollisesti olisi lähtemässä - tämäkin onnistuu, jos ei pidä silmiään takapuolessa.
"Kommentit ovat tyyliä minä olen itse aina oikeassa, minä vain."
Tämä pätee ainakin sinuun, joka et myöskään tule yhtään jutuissasi vastaan, vaan säännöllisin väliajoin suollat tälle palstalle melko identtisiä
bussinvihausviestejäsi.
"Sitten vielä se solvaaminen kun ei osata perustella asiaa mitenkään."
Mitä sinä olet täällä perustellut?
"Tämä kertoo myös asenteesta joka bussikuskeilla on heikompia , vanhuksia ja vammaisia kohtaan."
Eikö tämä taas ollut asiatonta herjausta? Sinä tuskin tiedät mitään bussikuskien asenteista.
Edelleen muuten haluaisin tietää, oletko noiden juttujesi kanssa tosissasi liikkeellä, vai trollaatko.
Kyllä olen tosissani joutunut useasti tilanteeseen jossa bussi lähtee liikkeelle ilman suuntamerkkiä, tai se laitetaan päälle samaan aikaan kun olen jo rinnalla. Tämä paikka on vielä sellainen jossa ,lähdettyä ohittamaan tie kapenee edessä ja tulee risteys. Olen useasti joutunut tilanteeseen jossa vikkua ei ole kutketty , lähtenyt ohittamaan bussia n.30km vauhdilla ja samaan aikaa bussi onkin jo hiljaa lähtenyt kiihdyttämään ilman vikkua.
Jos pysähdyn jään vastaantulijoiden kaistalle mutta kuski ei tietnkään tajua tätä vaan hänellähän on etuajoikeus koska on laittanut vilkun päälle. Tietenkin joudun käyttämään äänitorvea koska se on tarkoitettu juuri varoittamaan liikenteessä. Joudun ajamaan vastantulijoiden kaistalla hetken aikaan . Sitten vilkutellaan valoja että pitää väistää bussia. Eihän kukaan voi pysähtyä kaarteesseen vastaantulijoiden kaistalle. Suuntamerkki sääntö on aivan hyvä sääntö, mutta se ei tarkoita sitä että kun laittaa vilkun päälle samaan aikaan kaikki muu liikenne pysähtyy täysin . Tämähan on mahdotonta, senhän sanoo jäkikin. Useissa tilanteissa olen muuallakin huomannut samaa käytöstä, bussi lähtee liikkeelle ja sitten vasta kytketään vilkku. Juuri tässä tilanteessa pysäkkijarrun moitteen toiminata poistaisi ne väärinkäsitykset joita syntyy sieltä kuspaikalta liikennettä tarkkailtaessa. Koitappa joskus laskea kuinka monta sekunttia raaskit sitä vilkkua käyttää ja onko 2 sekunnin aika mielestäsi riittävä . Puhutaanhan kaikissa joukkoliikenne ohjeissakin että anna riittävän ajoissa merkki bussille kun haluat sen pysäyttää pysäkille tai kun haluat poistua kyydistä. Ei taida onnistua jos painan nappia 4 sekunttia ennen pysäkkiä .HKL:n kuski ajaa varmasti pysäkin ohitse mutta odottaa taasen, että vikuttamalla 4 sekunttia kaiken muun liikenteen pysähtyvän. Koomista eikö totta.
Mutta suosittelen että käytät enemmän yksitys autoa ja otat kyytiin jonku puolueeettoma matkustajan ( ei alalla) niin mielipiteesi varmasti muuttuu kun et ole puolueellinen.
hanna kirjoittaa : Kyllä olen tosissani joutunut useasti tilanteeseen jossa bussi lähtee liikkeelle ilman suuntamerkkiä, tai se laitetaan päälle samaan aikaan kun olen jo rinnalla. Tämä paikka on vielä sellainen jossa ,lähdettyä ohittamaan tie kapenee edessä ja tulee risteys. Olen useasti joutunut tilanteeseen jossa vikkua ei ole kutketty , lähtenyt ohittamaan bussia n.30km vauhdilla ja samaan aikaa bussi onkin jo hiljaa lähtenyt kiihdyttämään ilman vikkua.
hanna jatkaa: Useissa tilanteissa olen muuallakin huomannut samaa käytöstä, bussi lähtee liikkeelle ja sitten vasta kytketään vilkku. Juuri tässä tilanteessa pysäkkijarrun moitteen toiminata poistaisi ne väärinkäsitykset joita syntyy sieltä kuspaikalta liikennettä tarkkailtaessa.
-pysäkkijarrulla ei ole mielestäni vilkun käytön kannalta keskenään mitään tekemistä,se on osa säännöksiä ja osa turvallisuutta.Itse kuitenkin en pidä ko.jarruista ja myönnän kytkeväni ne pois päältä. Vilkunkäytön ja turvallisuuteen vaikuttaa ainoastaan ja vain se kuljettaja niin bussissa kuin henkilöautossa.
Itse pyrin aina pistämään vilkun päälle siinä vaiheessa kun vika matkustaja on poistumassa tai tulossa bussiin,vilkku kerkiää n.5-7krt vilkuttaa, tuntuu vaan usein ettei riitä vaan se vaan on monesti niin tuskallista hiljentää vauhtia ja antaa bussin mennä,usein vaikka vastaan tulee isojakin autoja, lähetään ohittamaan bussia vaikka bussi ei ole edes pysäkkialueella enään vaan ajotiellä,en ymmärrä näitä riskikuskeja( huom.ovat olleet 5-6bussin mittaa takana kun bussi lähtee pysäkiltä).En väitä, että kaikki henkilöautokuskit ovat samanlaisia ja niinkuin sanoin,tiedän meidän ammattikunnassa olevan näitä,jotka ovat käsittäneet väärin koska vilkku laitetaan päälle.
Kuitenkin vastavuoroisesti joidenkin henkilöautokuljettajien olisi hyvä joskus katsoa peiliin ja kysyä itseltään,miksi en päästä bussia ,vaan riskeeraan todella paljon kun ohitan?
-itse ajan työni lisäksi paljon omalla autolla ja olen itsekkin huomannut saman asian,tosin ammattilaisena osaan katsoa tiettyjä asioita ennekoiden kuten, onko jonoa nussin ulkopuolella tai takalasista jos pudas auto huomaa kun takaovi menee kiinni, sillioin voi olettaa että auto lähtee kohta tai jarruvalot kun menevät pois päältä.
Myönnän että on minullakin vastaavanlaisia tilanteita ollut ja annankin neuvon,aja päin koska et joudu maksajan rooliin jos olet bussin rinnalla tai heti bussin takana jos kuski ei ajoissa vilkkua näytä.Se, että henkilöauton kuljettajalla on väistämisvelvollisuus, sen lisäksi bussinkuljettajan pitää noudattaa varovaisuutta.
Vaan jos lähdet ohittamaan sulkuviivan yli ja törmäät vaikka keskikorokkeeseeen tai liikennejakajaan,olet sinä maksajana vaan jos bussi rinnalla ja ajat päin,et ole maksajana.
tais kiireessä tulla pieniä kirjoitusvirheitä,rupesi itseääki naurattamaa kun luin.
korjauskohta:tosin ammattilaisena osaan katsoa tiettyjä asioita ennekoiden kuten, onko jonoa nussin ulkopuolella tai takalasista jos pudas auto huomaa kun takaovi menee kiinn.
oikein: tosin ammattilaisena osaan katsoa tiettyjä asioita ennakoiden kuten, onko jonoa bussin ulkopuolella tai takalasista jos puhdas auto, huomaa kun takaovi menee kiinni
Voihan syynä ko. tapauksiini tietenkin olla myös se että ko . vilkkulammppu on palanut. Kuinka usein itse tarkista suuntamerkin toiminnan päivänaikana ja puhdistat kurakelillä takavalot.
Ko. bussi ei tainnut olla niiden uusimpien mallien joukossa. Mutta toinen asia on että sinullakaan ei ole mitään oikeutta ropeloida bussin turvalaitteita, ei todellakaan . Miltä muuten tuntuisi joss kaikkimuidenkin ammatikuntien edustajat ropeloisivat oman toimialansa turvalaitteita. Voisi sullekkin tulla mukavia yllätyksia. Hotellin porttieri voisi vaikka saadakseen hissit toimimaan nopeammin ruuhkaaikoina ropeloida hissin elektroniikkaa . Tämän jälkeen hissin ovet sulkeutuisivatkin vaikka jotain on välissä ja hissi lähtisi liikkeelle. Miksiköhän samaa ropelointia ei esiinny raitiovaunukuljettajien keskuudessa. Onko valvonta tarkempaa vai ovatko turvalaitteet sinetöity paremmin.