Harkintaa Kokoomuksen ulostuloihin

http://www.helsinginsanomat.fi/teksti/tuoreet/artikkeli/1101980864623

Kokoomuksen keveillä perusteilla julkisuuteen tuodut poliittiset vaatimukset ja etenkin niiden perustelut näyttävät rapistuvan muutamassa päivässä kun asioihin perehdytään paremmin.

Keskustelun ohjaaminen vääriin asioihin on pahimmillaan - harhaanjohtamista ja huonoa johtamista. Sellaiseen tuskin millään kolmella suurella puolueella on varaa.
5317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miten ihmeessä NATO, panttaisi terrorismintorjuntaan liittyvää tiedustelutietoa sellaisilta mailta, jotka eivät kuulu NATO:on.

Terrorismintorjuntahan on NATO:n eräs tärkeimpiä tehtäviä nykyään. Olisi aivan epäloogista ja kaksinaamaista toimintaa.

Vain kokoomuspoliitikon päässä voi tällaista syntyä, kun epätoivoisesti tekee mieli Natoon.

Äänestä
  • Ei kai Nato nyt ihan mille maalle tahansa anna terrorismintorjuntaan liittyviä tietoja. Jotain rajaa pitää olla.
    Varmasti löytyy maita, joista nämä tiedot vuotavat jopa itse Osama bin Ladenille.
    Onko Suomi riittävän luotettava terrorismintorjuntaan liittyvän aineiston oikeinkäyttäjä?

    Äänestä

-

http://www.kokoomus.fi/artikkeli.php?artikkeli_id=1973

Ote Kataisen kirjoituksesta:

Viikonloppuna monet ministerit väittivät, ettei Natolla ole merkitystä terrorismin torjunnassa ja että terrorismia torjutaan vain poliisiyhteistyön avulla. Väite on erikoinen. Mm. Nato-johtoisissa kriisinhallintaoperaatioissa Afganistanissa ja Kosovossa korostetaan terrorismin vastaisia toimia, vaikka ne eivät olekaan operaatioiden päätarkoitus. Kriisialueiden olojen vakauttaminen ja ongelmien laajenemisen ehkäiseminen ovat merkittäviä tekijöitä terrorismin ja kansainvälisen rikollisuuden torjunnassa. Tämän lisäksi Välimerellä operaatiossa "Active Endeavour" Nato suorittaa epäilyttävien alusten tarkastusta räjähteiden salakuljetusten estämiseksi nimenomaan torjuakseen terrorismia. Mielenkiintoista on, että niin Venäjä kuin Ukrainakin ovat aikeissa liittyä operaatioon vielä tämän vuoden kuluessa.

Erityistapauksina mainittakoon elokuussa 2004 järjestetyt Ateenan olympialaiset, joiden aikana Nato tuki Kreikkaa tarjoamalla ilmavalvontakoneitaan sen käyttöön sekä valmistautumalla torjumaan joukkotuhoaseiden käytön vaikutuksia. Samaiset ilmavalvontakoneet valvoivat Italian ilmatilaa paavi Johannes Paavali II hautajaisten aikana Roomassa huhtikuussa 2005.

Äänestä
  • Kuten huomataan, joudutaan Kokoomuksen johdossa tässäkin asiassa selvittämään jälkikäteen, mistä asiasta onkaan tullut julkitulo tehdyksi.

    Naton joukkoja, kuten Suomen puolustusvoimiakin, käytetään Suomen tai sopimuksesta muiden valtioiden aseellisina avustavina joukkoina. Nato-operaatiot eivät ole itsenäisiä.

    Se, että Suomen Nato-jäsenyys jotenkin muuttaisi tuota sotilaiden avustavaa asetelmaa Suomessa tai Euroopassa ja lisäisi tätä kautta turvallisuutta terrorisminvastaisessa toiminnassa, on - kuten sanoin - harkitsematon julkitulo asiassa, mitä ei ole sisäistetty Kokoomusjohdossa oikein.

    Äänestä

  • mitä vastaan pitää suojautua Nato-jäsenyydellä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Demagogi kirjoitti:

http://www.helsinginsanomat.fi/teksti/tuoreet/artikkeli/1101980864623

Kokoomuksen keveillä perusteilla julkisuuteen tuodut poliittiset vaatimukset ja etenkin niiden perustelut näyttävät rapistuvan muutamassa päivässä kun asioihin perehdytään paremmin.

Keskustelun ohjaaminen vääriin asioihin on pahimmillaan - harhaanjohtamista ja huonoa johtamista. Sellaiseen tuskin millään kolmella suurella puolueella on varaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu