muutama

en löytänyt vastusta googlesta, joten:
miksi ortodoksiristissä on vinoristi ja ylhäällä pieni poikkiristi. ?mitä symboloivat?
4440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Alhaalla oleva vino poikkipuu kuvaa lautaa, johon Jeesuksen jalat lyötiin kiinni. Samalla se kuvaa Golgatalla Kristuksen kahden puolen olleiden ryöväreiden kohtaloa. Jeesuksen oikealla puolella ollut ryöväri pääsi paratiisiin - häntä kuvaa ylöspäin suuntautuva poikkipuun osa. Toinen ryöväri sen sijaan joutui alas kadotukseen - häntä kuvaa alas suuntautuva poikkipuun osa. Ristin yläosassa oleva pieni, suora poikkipuu kuvaa roomalaisen maaherran Pontius Pilatuksen ristiin kiinnityttämää Jeesuksen syytettä. Jeesus tuomittiin maanpetoksesta kuolemaan, siksi Pilatus kirjoitutti ristiin: "Jeesus Nasaretilainen, juutalaisten kuningas". Tuo on latinaksi: "Iesus Nazarenus, Rex Iudeorum", lyhennettynä INRI.

Lähde: http://www.opinto.net/uskonto/timomuola/ortsuom.html

Äänestä
  • Tuohon voisi lisätä vielä, että myös muut ristit kuin puneena ollut venäläinen risti ovat ortodoksisia, esim. plus-merkin muotoinen kreikkalainen risti, ja luterilaisille tutuin latinalainen risti.

    Ja jos risti on ihan pikiaito venäläinen risti niin siinä lukee INRI:n sijasta IHЦI. ;)

    Äänestä

  • el-kirahwi kirjoitti:

    Tuohon voisi lisätä vielä, että myös muut ristit kuin puneena ollut venäläinen risti ovat ortodoksisia, esim. plus-merkin muotoinen kreikkalainen risti, ja luterilaisille tutuin latinalainen risti.

    Ja jos risti on ihan pikiaito venäläinen risti niin siinä lukee INRI:n sijasta IHЦI. ;)

    Kiitos tiedoista.
    Luen juuri Vaeltajan kertomuksia.
    Tuntuupas mielenkiintoiselta. Tällaista kirjaa olenkin kaivannut jo pitkään.

    Äänestä

  • vastaa kirjoitti:

    Kiitos tiedoista.
    Luen juuri Vaeltajan kertomuksia.
    Tuntuupas mielenkiintoiselta. Tällaista kirjaa olenkin kaivannut jo pitkään.

    Minäkin luin sen jokin aika sitten. Hyyyvin, hyyyvin mielenkiintoinen kirja. Siihen on olemassa myös toinen osa, jota ei kai ole suomeksi. Itse ostin sen englanninkielisenä käännöksenä amazon.comista, ja siinä tuli samoissa kansissa molemmat osat. Myös toinen osa on lukemisen arvoinen. Kirjan nimi on "The Way of a Pilgrim and the Pilgrim Continues His Way".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymys vaan.. kirjoitti:

en löytänyt vastusta googlesta, joten:
miksi ortodoksiristissä on vinoristi ja ylhäällä pieni poikkiristi. ?mitä symboloivat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu