Saulin lukiomenestys

Nelosen uutisissa oli jokin aika sitten juttua pres.ehdokkaitten koulumenestyksestä. Sauli Niinistöllä oli ehdokkaista toiseksi huonoin lukiotodistus B:n keskiarvolla. Kärjessä olivat Hautala, Lax ja Soini.
5180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Arvosanat määräytyvät hyvin pitkälti sen mukaan, kuinka paljon on yksinkertaisesti jaksanut päntätä. Ja eihän yo-kokeilla ole välttämättä edes merkitystä yliopistoon hakiessa, kun pääsykokeillakin pääsee sisään.

Presidentin ei tarvitse olla pänttääjä. Mutta kieltämättä hieman ihmetyttävät B:n paperit. Pressalla pitäisi kuitenkin älliä olla sen verran, että miten moiset paperit voivat olla mahdolliset? Lahjakkaan luulisi nyt saavan kohtuullisen hyvät paperit lukemattakin. Ehkä selityksenä on jännitys tai totaalinen motivaation puute, kenties kapina? Tiedän erään tapauksen, jossa tuleva lääkärismies pyrki huvin vuoksi B:hen yo-kokeissa, ja meni sitten lääkikseen pääsykokeilla.

Äänestä
  • Onhan se kyllä vähän hämmentävää, että meidän pj:lla on B:n paperit. Mutta onhan KD:n Kalliksellakin A:n paperit. Eli kyllä meillä on politiikassa mukana muitakin vähän heikommin lukiossa menestyneitä.

    Huonoon todistukseen on ollut syynä joko huono motivaatio, laiskuus tai liikajännitys. Ehkä Niinistö itse joskus kertoo tuohon syyn, ettei tarvitse sitä täällä koko vaalikampanjan ajan jonkun vatvoa. Sehän olisi pahinta meille.

    Tuskin Saulilla on edes teininä voinut olla B-luokan aivokapasiteetti!

    Äänestä

Sauli on vain niin yksinkertainen! näkyyhän se nykytoimissakin. Ensin puhuu natosta ja sitten Eu:sta perään. peesailija koko mies!

Äänestä
  • Sopii Suomen julkisuus kuvaan kuin nenä peräaukkoon! :)))
    Tämä mielipide viime vaalien alla.. miten uusi yritys? Empikö vai eikö emmi..

    Äänestä

Kokoomuksen periaate on : aina sieltä mistä aita on matalin, jos ei rahalla saa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ope vaan kirjoitti:

Nelosen uutisissa oli jokin aika sitten juttua pres.ehdokkaitten koulumenestyksestä. Sauli Niinistöllä oli ehdokkaista toiseksi huonoin lukiotodistus B:n keskiarvolla. Kärjessä olivat Hautala, Lax ja Soini.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu