tämä Tarja Halonen globaslisaatiopyrkimyksineen.
Suomen veronmaksajilla on jälleen kerran kyseenalainen ilo ja kunnia rahoittaa tämän höynähtäneen tantan vimmaa esiintyä kaiken maailman hyväntekijänä. Suomalaisten taskuista viedään tämän vierastulvan ja kokoontumisen kulut.
Pitäisi sentään tajuta, että Suomi on pieni maa, jonka presidentin käsitykset eivät vie maalta merelle maailman suurissa kehityslinjoissa.
Pysäytetään tämä vaarallinen tantta selvästi seuraavissa vaaleissa.
Demari- ja globalisaatiohölmöily saa loppua!
Suomen veronmaksajilla on jälleen kerran kyseenalainen ilo ja kunnia rahoittaa tämän höynähtäneen tantan vimmaa esiintyä kaiken maailman hyväntekijänä. Suomalaisten taskuista viedään tämän vierastulvan ja kokoontumisen kulut.
Pitäisi sentään tajuta, että Suomi on pieni maa, jonka presidentin käsitykset eivät vie maalta merelle maailman suurissa kehityslinjoissa.
Pysäytetään tämä vaarallinen tantta selvästi seuraavissa vaaleissa.
Demari- ja globalisaatiohölmöily saa loppua!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Näet asiat aivan liian synkänä. Eikös ole hienoa, että Suomi kunnostautuu Tarja Halosen voimin Tansania - Tasmania akselilla ja luo suhteita köyhiin kehitysmaihin. Ajatelkaa mikä vierastyöläispotentiaali on Afrikan mailla! Onhan se tosi hienoa, kun Helsingin yliopisto ja Tansania yliopisto vaihtavat professoreitaan ja Tansaniasta tulee Suomeen huippujuoksijoita, lääkäreitä ja aivan tavallisia työntekijöitä. Näin suomalaisetkin saavat oivan tilaisuuden lähteä töihin Tansaniaan.
Onhan energian kohdentaminen Tansaniaan juuri sitä oikeaa kestävää kehitystä, joka toimii kansantaloutemme moottorina.
Miltä se nyt tuntuisi, jos presidenttimme keskittyisi jonkun Venäjän, Saksan tai Yhdysvaltain kanssa käytävän kaupan edistämiseen ja laajentamiseen. Olishan se aivan älytöntä, jos Suomi kehittäisi suhteitaan raivopäisesti joihinkin Aasian nouseviin teollissusmahteihin. Häpäisishän se Halonen itsensä lopullisesti kaikkien edessä, jos se ohjais tarmonsa maailman suurimman yksittäisen markkina-alueen, Kiinan, valtavan ostopotentiaalin hyödyntämiseen Suomen parhaaksi.
Helsinki-projekti on juuri sitä oikeaa, halosmaista, politiikkaa. Tsambo, Finland!
siinä vasta kaks töröä johan se nähtii ahtisaaren aikana joka oli vaa vetelä kuin meduusa joo noo aika näyttää kuka on seuraava pressa mä kannatan halosta tai jäätteenmäki olis myös hyvä joo mä ottasin jäätteenmäen
On se Paavo, vaikka vähän vanha kihtinen mies onkin, nyt ihan eri sarjaa kuin "anteeksi vain" Aho tai "puhun niin totta kuin osaan" Jäätteenmäki. Tai mites kun olet sieltä Vapauden aukioilta, niin mites olisi jämäkkä Isänmaan mies, porvari ja fiksu Niinistö?
Sillä kun menee niin herkästi tuo "herne nenään".
sehä tekee töitä yhen päivän vuodes onha se enempi ko ahtisaari joka tuli suomelle kalliiksi 100 matkaa yhteensä 10 miljoonaa mk.
päähän nii se ois ilmetty herrman göring
ko olin töis nii noin sanoi yks hupaisa äijä työmaalla syödes se oli noin 60 vuotias vuonna 1999
...mutta kukaan vain ei taida kuunnella. Paitsi tällä hetkellä virallisella valtiovierailulla oleva Tansanian presidentti, jota "lahjustettiin" Yhteisvastuukeräyksen tuoton suuntaamisella Tansaniaan. (vrt. Halosen Helsinki-prosessi -puhe: "Me lupasimme. Me lupasimme silloin!! Minä muistan sen hyvin, että lupasimme!" Henkinen sormen heristely ja melkein iukusta itkuun purskahtaminen ei luo kuvaa sille, että homma olisi Halosen tai Tansanian presidentin hanskassa.)
Kiitti, mulle riitti. Onneksi on yksityiset kanavat lähettää rahaa avustuskohteisiin, niin ei tarvitse tähänkään keräykseen osallisutua. ( 10 000 eur parissa vuodessa rikkii jo. )