Pitkät kumihanskat

Jaana

Olen päättänyt yllättää poikakaverin ja tilata mustat kumihaskat. Liikkeet myyvät esim. Renate bucconen ja Latexan pitkiä kumihanskoja hintaan 30€. Menevätkö ne herkästi rikki koska minulla on pitkät rakennekynnet ? Ovatko pitkät kumihanskat vaikeat pukea käteen eli uskallanko ottaa S-kokoa jota käyttämäni tiski ja siivoushanskat ovat ?

7

4371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kinkytyttö

      Noista kahdesta kannattaa ehdottomasti valita latexa, renate buccone on huonompilaatuista. Ja hyvä olisi jos saisit edes vähän ottaa niitä paketista ja arvioida hanskan kokoa, kokomerkinnät kun saattavat vastata tai sitten eivät alkuunkaan vastaa mitään muuta... (jos ostat nettikaupasta voit vaikka mailata sinne kämmenen ympärysmitan peukalonhangan yläpuolelta ja kertoa kynsistä, jolloin he osaavat arvioida koon)

      Itse olen löytänyt hanskoja joissa on vähän liian pitkät sormet, ja kynteni mahtuvat sinne hyvin rikkomatta hanskoja. Pitkät kynnet ovat kuitenkin riski aina lateksin kanssa, ja sopivankokoisista hanskoista kynnet ennemmin tai myöhemmin kyllä tulevat läpi :(

      • Jaana

        Kiitos tiedoista. Tilaamani S-kokoa olevat kumihanskat tuli ja huomasin heti että ovat liian pienet. Koska ne voi palauttaa kahden viikon sisällä en viitsinyt alkaa pitkillä kynsillä kokeileen ja repimään niitä käsiini. Palautan ne ja vaihdan M-kokoon. Sinänsä jännä tuo kokomerkintä kun kotitaloustöissä käyttämäni sopivat kumihanskat ovat S-kokoa ja samoin myös nahkahanskat.


    • poju30

      Sä oot Jaana ihana..

      Olispa mulla tuollainen tyttöystävä..

      Haluisitko joskus mailailla... kumihanskat kauniin naisen käsissä on niin tod. kiihottavaa!!!

    • Anonyymi

      Mulla on mennyt useakin pari etsiessä sitä oikeaa hanskaa ja oikeaa kokoa, mutta nyt tuntuu, että Rimban M-kokoinen hanska istuu käteeni kuin kuuluukin ja on oikeastaan täydellinen. Leikkauksia on tosiaan monenlaisia ja valmistajat tekevät hanskoja eri leikkauksilla ja mitoilla. Itse hämmästelen sitä, miten paljon nuo pitkävartiset hanskat tuo fiilistä.

      Kumiasuista kirjoittaminen on täällä omalta osaltani jäänyt, kun olen lukenut aliarvoisia "keinosiementäjä"-tyylisiä viestejä, mutta ne kai ovat randomeilta, joilla ei ole käsitystä aiheesta (ihmettelen että silti pitää tulla tänne pilkkaamaan).

      Itse ostin siis hanskat siten, että otin alan liikkeeseen yhteyttä ja kysyin asiasta. Myyjä neuvoi, että ottaa mitat ja he auttaa oikean koon valinnassa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tiesitkö että latex- eli kumi on eri asia kuin vinyyli?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe