Olemme juuri muuttaneet keskisuomesta tänne pakkalaan. Meillä on kolme lasta ( 6-12v.)Entinen asuinalueemme oli turvallinen pieni lähiö ja lapset ovat tottuneet liikkumaan aika lailla vapaasti. Nyt kuitenkin mietityttää minkälaisi rajoja asettaa? Olisin kiitollinen jos joku pakkalan seudulla asuva vanhempi kertoisi omasta näkökulmastaan kotiintulo ajoista, liikkumisesta pimeällä ja ylipäätänsä alueen turvallisuudesta.
Pakkala asuinalueena?
Juuri muuttanut
102777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
onhan niitä...........mutta itellä ei oo ollut ongelmia.
Seurasta pitkälti riippuu ton ikäsillä..
vaan siellä keskisuomessa, no kohta huomaat elämän raadollisuuden, kun olet pakkala-harlemiin.
Täällä on kohtuullisen rauhallista. Toki ongelmatapauksiakin on, mutta verrattuna joihinkin
muihin lähiöihin (kontula,koivukylä yms.) kyllä täällä on mukava asua. =)
Eräs pitkähkö, vaalea laitapuolen kulkija kyllä ottaa pannuun. Vie lasten pyöriä, laukkuja ja ahdistelee naisia. Ärsyttävä tapaus,mutta yksittäinen.
kuka se sellanen laitapuolen kulkija (=känniläinen) oikein on? missä päin yleensä nähty liikkuvan ja onko tarkempia tuntomerkkejä?
sopivat satoihin pakkalalaisiin.
Eikös tuossa pari viestiä alempana juuri ylistetty mm koivukylää maailman rauhallisimpana paikkana asua????..missä ovat nyt itävantaan ihmeet..nouskaa vastarintaan ja puolustakaa itää:)))))))))))
Koita nyt vaan kestää sen alemmuudentuntosi kanssa.
Ja muista ottaa lääkärin määrämät onnellisuuspillerisi reseptin mukaisesti. Kyllä se siitä...
Pakkala on ihan ok lähiö, ei mikään elitistinen vaan joukossa myös ns. köyhempää väkeä, mutta silti melko moderni ja siisti. Elämäähän ei voi paeta missään lähiössä.
Mutta kyllä ne lasten rajat on asetettava ihan jollain muulla perusteella kuin sillä asuuko naapuritalossa työtön deeku vai ei.
Asuimme väliaikaisesti SATOn vuokra-asunnoissa Lautamiehentiellä, ja ainakin tulorajoitetuissa asunnoissa pisti silmään porukan alempi tuloluokka. Kaupungin kämpät nyt olivat vielä pahempia, mutta Pakkala on sen verran syrjässä, että kaikkein pahimmat sosiaalitapaukset eivät sinne välimatkojen takia halua.
Meillä ei ainakaan ollut mitään ongelmia, naapurien äänet ja satunnaiset kahakat pihalla vain ärsyttivät. Ehkä nekin oli helpompi kestää kun tiesi sen olevan vain väliaikainen asunto.
Lasten kannalta pääkaupunkiseudulla on melko vähän "täydellisiä" lähiöitä. Samaa sosiaalisen asumisen (eli kaikki asumismuodot sekaisin) kaavaa noudatetaan kaikkialla.
Ja sulla on nyt sitten niiiin mukavaa Keravalla.