Pelkäätkö liikkua yöllä puistossa?

Helsingissä on viime aikoina ulkomaalaiset jengit ryöstäneet ihmisiä Helsingin keskustan puistoissa. (Kaisaniemi & Kaivopuisto)
Pelkäätkö liikkua puistoissa myöhään illalla tai yöllä? Oikaisetko yksin puiston läpi, jos se lyhentää kävelymatkaasi merkittävästi vai kierrätkö puiston ympäri katua pitkin suosiolla.

Kerro mielipiteesi oman kaupunkisi puistossa liikkumisessa.
3421375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

mutta meillä ei olekaan mamuja! Muutama manne löytyy, mutta niitten kans pärjää...

Äänestä

Kyllä reippaasti, jos nitsejä ja rikollisia moottoripyöräjengejä ei ole lähimainkaan!

Äänestä

Jos rotta hyökkää pusikosta kimppuun tahi muuten tulee häiritsee, niin ammun munille, eipähän rotta seuraavaa kertaa yritä samaa.

Äänestä

nehän ryöstää lähinnä lapsia tai nuoria ja ehkä kaatokännissä olevia suomijuntteja. eihän somalia saa pelätä omassa kotimaassaan.

Äänestä
  • Juuri tällaista reagointia sitä odottaakin. Uho nousee kuten kusi päähän. Vaikka sieltä sitä isänmaallista ylpeyttä ja rohkeutta löytyykin, niin juuri tuollaisia ylimielisiä typeryksiä ne taitaa juuri ryöstääkin. Välttyäkseen pahoinpitelyltä tai ryöstetyksi tulemiselta kannattaa ko. aluetta välttää toistaiseksi yöllä yksin kulkiessaan.

    Jos haluaa osoittaa urheiluhenkeä, niin siitä vaan, kyllä se somalin keklu siellä selkänahassa samalta tuntuu kuin suomalaisenkin lyömänä eli tappaa. Jos taas haluatte ottaa mittaa, niin olkaa ovelampia, laittakaa uhrilammas yksin kulkemaan puistikkoon eurot takataskusta roikkuen ja odottelette iskujoukkojen kanssa syrjemmällä ja sitten iskette joukolla ja pieksette kunnolla....

    Mitä järkeä on siis uhoilla ja ottaa isolta joukolta turpaansa, sitä paitsi jotkut niistä on aika spodeja tyyppejä salilla käynneitä poikakotisomaleita, joilla asenteena on "ei mitään välii..".

    Äänestä

Aina jos olen vaikeuksiin,tappeluihin,ryöstöyrityksen kohteeksi tms. on se tapahtunut jossain muualla kuin Helsingissä.Ei Helsingissä tarvitse pelätä liikkumista yöaikaan,jos vertaa esim. muihin pääkaupunkeihin.Sitäpaitsi Näkkäläjärven grillijonossa ottaa helpommin turpaansa kuin Helsingissä.

Äänestä

no en.asun tampereella..

Äänestä

tottakai uskallan vaik oon puukkoo saanu mut uutta matoo koukkuun..ei se tapa..turpaan takas

Äänestä

En pelkää tiedän kyllä ongelman minua on yritetty ryöstää kaksi kertaa.
Ongelma oli siinä, että olen 10 vuotta harrastanut ja kaksi vuotta valmentanut kiinalaista kung-futa. (Shaolin Quad)
Eli yriykseksi jäi mutta minun mielestäni kenenkään jos on epävarma, ei pidä turhan päiten mennä kyseiselle alueelle. Ikävä kyllä kaikki eivät ole turvassa.

Äänestä

Todellakin pelkään. On meinaa semmosia hiippareita öisin liikentees,ettei tämmösen kauniin nuoren naisen kannata ainakaa ilman miestä liikkua missään yö myöhään...

Mustalaiset,pakolaiset ja känniset vanhat äijät,hankittekos elämän???Mielummin jossai muus maas...Teistä ei oo ku haittaa.

Äänestä

mutta inhoan liikkua Helsingissä päivälläkin.Täysin turha paikka.

Äänestä

Völillä kyllä hirvittää kulkea Hesan keskustas yöl. Yksin en ikin uskaltais. Minua on seurattu ja oon nähny itsensä paljastan ja muuta epämielyttävää. Ite olen kuitenkin säästynyt ryöstö- ja raiskausjutuista.

Äänestä

En h******ssä pelkää!!
Kannan aina puukkoa, ettei tarvitse pelätä kulkiessani yksin kaupungilla.
(en toki suosittele muille mutta..)

Äänestä

Toissakesänä meillä Vallilassa tapahtui sen verran raiskauksia puistoissa, ettei tulisi mieleenkään oikaista niiden läpi pimeällä. Ryöstäjienkin takia.

Kaisaniemen puistolla on ollu huono maine jo ennenkin, joten en lähtisi yksin oikaisemaan sen kautta, mutta eipä ole koskaan tarvinnutkaan.

Ja kaikenlaista tietysti tapahtuu muuallakin kuin vaan puistoissa, ei ne kadutkaan mitään huipputurvallisia ole. Oon silti sitä mieltä, että Helsingissä voi enimmäkseen tuntea olonsa turvalliseksi. Jos joku paikka pelottaa, niin sinne ei ole mikään pakko mennä, ellei se ole kotioven edessä.

Äänestä

Taidan olla siitä harvinainen tapaus että arvostan somaleita. Pidän heitä ihan tasavertaisena suomen kansalaisena. Ei ole helppoa tulla uuteen maahan kärsimysten keskeltä. MUTTA voi perkele sentään! Jos yksikkään somalijoukko uskaltaa tulla minua ryöstämään kaisaniemessä, niin sillon muuttuu kyllä arvostus äkkiä! Sillon tulee nyrkkeilyseuralle äkkiä käytännön harjoituksia puistossa! Epärehelliset somalit mogadishuun keräämään hylsyjä ruokapalkalla!

Äänestä

Itse en pelkää omasta puolestani, mutta tyttöystäväni puolesta pelkään. Hänet on kerran joku tönäissyt kumoon tikkurilan puiston liepeillä hänen tullessaan vantaan sokos-hotellilta. pitihän siitä puiston läpi oikaista, vaikka olen sanonut, että älä mene siitä pimeän aikaan. Sanoohan sen nyt jo järkikin.

Olen toiminut itsepuolustuksen parissa yli 12 vuotta ja tässä muutamia ohjeita joidenkin tilanteiden varalle:

ÄLÄ MENE SEN SAA****N PUISTON LÄPI, JOS SE ON HUONOSTI VALAISTU!!!!!! ÄLÄ MENE VAIKKA SE OLISI HYVIN VALAISTU!!!!

ÄLÄ LÄHDE TUNTEMATTOMIEN MATKAAN, VARSINKAAN KÄNNISSÄ!!!!!!!

JOS MAHDOLLISTA, KÄYTÄ TAKSIA!!!!!!!

Juokse pakoon, jos vain suinkin pystyt.
Jos sinusta otetaan kiinni, huuda apua tai/ja poliisia, potki, rimpuile, raavi, pure, tee mitä tahansa. Iskut kannattaa pyrkiä osumaan haaroihin, kurkkuun, nenään ja silmiin. näitä alueita ei kukaan ihminen pysty kovettamaan. Ensisijaisesti suosittelen haaroja ja nenää, silmistä voi sokaistua ja iskusta kurkkuun voi kuolla. Jos kyseessä on kuitenkin hengenvaarallinen tilanne, on nämäkin alueet enemmän kuin suositeltavia...

Jos sinut on kaadettu maahan, pyri pystyyn mahdollisimman nopeasti. jos et kuitenkaan heti pääse pystyyn, pyri piämään jalat kohti hyökkääjää ja potki niin maan pirusti, jos hän tulee lähelle. pyri nousemaan laittamalla toinen käsi mahdolisimman kauas taakse pienestä kylkiasennosta, ota maasta tukea ja nouse vetäytyen taaksepäin... ja sitten juoksuksi, jos mahdollista.

Jos hyökkääjä on tullut selkäsi päälle, pyri ensisijaisesti mahallesi. voit myös yrittää tehdä kuperkeikan. ei helppoa, varsinkaan, kun joku on selässä. Jos hyökkääjä on jalkojesi välissä, pyri kiertämään jalkasi hänen ympärilleen ja pitämään häntä tiukasti kiinni. päästäkseen irti otteestasi tulee hänen vapauttaa vähintään toinen kätensä, jolloin voit iskeä sormesi esimerkiksi silmään. jos taas hän pitää yhdellä kädellä molempia käsiä kiinni, vedä käsiä eri suuntiin. jos kaikki käy hyvin, peukalon puolella oleva käsi irtoaa ja taas voi kaivaa silmiä.

jos tämä ei kuitenkaan onnistu, koukista jalkojasi ja laita ne kiinni hyökkääjän lantioon (mitä paremmin jalat ovat välillä sukuelimet-lonkkaluu, sen parempi)ja työnnä. kun saat tilaa, pyri potkaisemaan, toista kunnes hyökkääjä on tarpeeksi kaukana. pyri ylös ja juokse.

jos hyökkääjällä on puukko, on homma monin kerroin vaikeampaa. Yksi asia mitä voin neuvoa on, että jos puukkokäsi on lähellä suutasi, pure, pure lujaa, äläkä päästä irti.. pure vielä lujempaa. vaikka suussa maistuu veri ja hyökkääjä huutaa kuin tapettava sika, pure vielä lujempaa... pyri samalla lyömään hyökkääjää sormilla silmiin ja potkimaan munille... kun olet tyytyväinen, päästä irti ja juokse, jälleen kerran. MUISTA, ETTÄ ON PARMEPI ELÄÄ KUIN KUOLLA, tee siis harkiten. en siis suosittele

Jos hyökkääjällä on ampuma-ase: tee juuri niin kuin hän haluaa. vaikka sitte pitäis ottaa joltain rekkakuskilta hikinen ***** suuhun, niin ota. loppujen lopuksi se tuntuu paremmalta kuin "9mm Burana".

Jos hyökkääjiä on kaksi on tilanne jälleen vaikeampi, kuin yhdellä hyökkääjällä. tekniikka ei juuri muutu, mutta vaikeutuu.

Jos tunnet olevasi hengenvaarassa, on kaikki keinot sallittuja. it all comes down to survival...

Äänestä
  • ILMOITA TAPAUKSESTA AINA POLIISILLE!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Taitaa olla tyttösi nimi Jane ja lemmikkinne nimi Cheetah?

    Äänestä

  • "Olen toiminut itsepuolustuksen parissa yli 12 vuotta..."

    "...potki, rimpuile, raavi, pure, tee mitä tahansa. Iskut kannattaa pyrkiä osumaan haaroihin, kurkkuun, nenään ja silmiin. näitä alueita ei kukaan ihminen pysty kovettamaan."

    "päästäkseen irti otteestasi tulee hänen vapauttaa vähintään toinen kätensä, jolloin voit iskeä sormesi esimerkiksi silmään."

    "...ja taas voi kaivaa silmiä."

    "(mitä paremmin jalat ovat välillä sukuelimet-lonkkaluu, sen parempi)"

    "...pure, pure lujaa, äläkä päästä irti.. pure vielä lujempaa."

    "pure vielä lujempaa..."

    "pyri samalla lyömään hyökkääjää sormilla silmiin ja potkimaan munille..."

    "MUISTA, ETTÄ ON PARMEPI ELÄÄ KUIN KUOLLA"

    "...vaikka sitte pitäis ottaa joltain rekkakuskilta hikinen ***** suuhun, niin ota."



    Heh, missä toimii tämmonen itsepuolustusmesta? Ei voi muuta sanoa kun ei helv.

    Vois melkein kuvitella, että toivot salaa joutuvasi jonain päivänä hyökkäyksen kohteeksi, jotta sisäinen masokistisi pääsisi valloilleen.

    Äänestä

  • nyt jotakin kirjoitti:

    "Olen toiminut itsepuolustuksen parissa yli 12 vuotta..."

    "...potki, rimpuile, raavi, pure, tee mitä tahansa. Iskut kannattaa pyrkiä osumaan haaroihin, kurkkuun, nenään ja silmiin. näitä alueita ei kukaan ihminen pysty kovettamaan."

    "päästäkseen irti otteestasi tulee hänen vapauttaa vähintään toinen kätensä, jolloin voit iskeä sormesi esimerkiksi silmään."

    "...ja taas voi kaivaa silmiä."

    "(mitä paremmin jalat ovat välillä sukuelimet-lonkkaluu, sen parempi)"

    "...pure, pure lujaa, äläkä päästä irti.. pure vielä lujempaa."

    "pure vielä lujempaa..."

    "pyri samalla lyömään hyökkääjää sormilla silmiin ja potkimaan munille..."

    "MUISTA, ETTÄ ON PARMEPI ELÄÄ KUIN KUOLLA"

    "...vaikka sitte pitäis ottaa joltain rekkakuskilta hikinen ***** suuhun, niin ota."



    Heh, missä toimii tämmonen itsepuolustusmesta? Ei voi muuta sanoa kun ei helv.

    Vois melkein kuvitella, että toivot salaa joutuvasi jonain päivänä hyökkäyksen kohteeksi, jotta sisäinen masokistisi pääsisi valloilleen.

    mielestäni kirjoituksessa esitetyt jutut olivat erittäin yksinkertaisia ja tehokkaita. ja suhteellisen helppo opetella vaikka oman aviomiehen kanssa, kuitenkaan siltä silmiä päästä kaivamasta. äkkiseltään katottuna tekniikat taisi olla otettu lähinnä krav magasta.

    Äänestä

  • it all comes down to survival kirjoitti:

    ILMOITA TAPAUKSESTA AINA POLIISILLE!!!!!!!!!

    niin kuin sanoin ei se kuule auta.... ehkä silloin jos on kys ns. pusikkoraiskaukseta eli tekjä on uhrille tuntematon... jos siis jää edes kiinni... pallit vaan kaikilta pois

    Äänestä

  • Raiskattu kirjoitti:

    niin kuin sanoin ei se kuule auta.... ehkä silloin jos on kys ns. pusikkoraiskaukseta eli tekjä on uhrille tuntematon... jos siis jää edes kiinni... pallit vaan kaikilta pois

    Vaikka kyseessä olisi "pusikkoraiskaus", auttaa tietojen antaminen poliisille aina.

    Raiskaaja X raiskaa 5 nuorta naista saman puistokadun varressa, mutta kukaan ei ilmoita poliisille => Poliisi ei koskaan saa tietää raiskauksista ja raiskaaja saa jatkaa toimiaan niin kauan kuin haluaa...

    Raiskaaja Y tekee saman, mutta kaikki raiskatut ilmoittavat poliisille. Tuntomerkkien perusteella todennäköisyys pidätykseen nousee, vaikka se ei sitä takaa. Luultavasti raiskaaja lopettaa toimitansa, kun hän näkee poliisipartioinnin lisääntyneen alueella.

    Jos raiskaaja tekee tekonsa vain kerran, on erittäin todennäköistä, että hän ei jää kiinni, mutta poliisille ilmoittamatta jättäminen takaa sen, että tekijä ei koskaan tule jäämään kiinni.

    Äänestä

  • nyt jotakin kirjoitti:

    "Olen toiminut itsepuolustuksen parissa yli 12 vuotta..."

    "...potki, rimpuile, raavi, pure, tee mitä tahansa. Iskut kannattaa pyrkiä osumaan haaroihin, kurkkuun, nenään ja silmiin. näitä alueita ei kukaan ihminen pysty kovettamaan."

    "päästäkseen irti otteestasi tulee hänen vapauttaa vähintään toinen kätensä, jolloin voit iskeä sormesi esimerkiksi silmään."

    "...ja taas voi kaivaa silmiä."

    "(mitä paremmin jalat ovat välillä sukuelimet-lonkkaluu, sen parempi)"

    "...pure, pure lujaa, äläkä päästä irti.. pure vielä lujempaa."

    "pure vielä lujempaa..."

    "pyri samalla lyömään hyökkääjää sormilla silmiin ja potkimaan munille..."

    "MUISTA, ETTÄ ON PARMEPI ELÄÄ KUIN KUOLLA"

    "...vaikka sitte pitäis ottaa joltain rekkakuskilta hikinen ***** suuhun, niin ota."



    Heh, missä toimii tämmonen itsepuolustusmesta? Ei voi muuta sanoa kun ei helv.

    Vois melkein kuvitella, että toivot salaa joutuvasi jonain päivänä hyökkäyksen kohteeksi, jotta sisäinen masokistisi pääsisi valloilleen.

    en koskaan toivo, että joutuisin väkivaltaiseen tilanteeseen. mutta jos sellainen tulee, tiedän mitä tehdä ja mitä ei tehdä...

    Äänestä

  • it all comes down to survival kirjoitti:

    Vaikka kyseessä olisi "pusikkoraiskaus", auttaa tietojen antaminen poliisille aina.

    Raiskaaja X raiskaa 5 nuorta naista saman puistokadun varressa, mutta kukaan ei ilmoita poliisille => Poliisi ei koskaan saa tietää raiskauksista ja raiskaaja saa jatkaa toimiaan niin kauan kuin haluaa...

    Raiskaaja Y tekee saman, mutta kaikki raiskatut ilmoittavat poliisille. Tuntomerkkien perusteella todennäköisyys pidätykseen nousee, vaikka se ei sitä takaa. Luultavasti raiskaaja lopettaa toimitansa, kun hän näkee poliisipartioinnin lisääntyneen alueella.

    Jos raiskaaja tekee tekonsa vain kerran, on erittäin todennäköistä, että hän ei jää kiinni, mutta poliisille ilmoittamatta jättäminen takaa sen, että tekijä ei koskaan tule jäämään kiinni.

    Aivan jos on ns. "pusikkoraiskauksesta" kyse voi ilmoittaa koska silloin tekijä on tuntematon. Mutta kun on kyse toisilleen tutuista henkilöistä suomen valtio ei voi tehä mitään. Se on sana sanaa vastaan. Tietysti jos on väkivallan jälkiä asia on eri, mutta nämä asiat ei ole niin yksinkertaista. Moni sanoo ja kyselee että mix et potki huutanu jne... ihminen joka on raiskattu tietää kuinka lamaannuksiin menee ja haluaa vain säilyä hengissä. Ei välttämättä kykene puolustatumaan. Mutta vaikka ei tee ilmoitusta kannattaa mennä Terveyskeskukseen tutkimuksiin. Paperit arkistoidaan ja jos joskus haluaa tehdä rikos ilmoitukset kaikki todisteet on lääkärillä. Lääkäri on vaitiolo velvollinen eikä voi viedä asiaa eteen päin, mutta rasikatun täytyy hakea itselleen apua!!

    Äänestä

No en pelkää. Toisinaan kyllä käy mielessä, että onkohan ihan turvallista olla täysin kännissä kaupungilla kolmen aikoihin kun surkeat maahanmuuttajat on kohdistaneet tekoja erityisesti 15-17v poikiin ..

No ihan sama, en mä ala elämääni muuttamaan riehuvien tummaihoisten takia.

Äänestä

Saahan sitä yrittää aina...

Äänestä
  • just tollaset vitun bruus liit ja tsuk norrisit makaa sitten teholla reikä kyljessä.

    Äänestä

Eipä tuo pahemmin pelota ja jos oikein vituttaa niin menee puistoon kävelylle oottaan näitä ryöväreitä että pääsee päästelemään paineita.

Äänestä

Tietysti hieman huolettaa nämä somali- ja muslimitaustaisten tekemät raiskaukset ja ryöstelyt.

Varsinkin jos on somasti pukeutunut nuori nainen tai yksin liikkeellä.

Äänestä

Ei ole mitään merkitystä pelkääkö vai ei.
Jos joku kaistapää tulee puukon kanssa.
Mielestäni kaikki on sattumien summa.
On vain väärässä paikassa väärään aikaan kun jotain tapahtuu.
Varovainen kannattaa olla.
Ei kannata olla tyhmänrohkea.

Äänestä

En pelkää, koska tapan kaikki helsinkiläiset.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


koululainen kirjoitti:

Helsingissä on viime aikoina ulkomaalaiset jengit ryöstäneet ihmisiä Helsingin keskustan puistoissa. (Kaisaniemi & Kaivopuisto)
Pelkäätkö liikkua puistoissa myöhään illalla tai yöllä? Oikaisetko yksin puiston läpi, jos se lyhentää kävelymatkaasi merkittävästi vai kierrätkö puiston ympäri katua pitkin suosiolla.

Kerro mielipiteesi oman kaupunkisi puistossa liikkumisessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu