on alkanut. Liikkuva Poliisi satsaa tavattoman paljon voimavaroja tähän uskomattoman tärkeään operaatioon; sadekelillähän saattaa pluiskahtaa ojan puolelle jos autonkumissa onkin milli liian vähän kulutus-uraa jäljellä.
Pitää myös muistaa, että päiväsaikaan autoilevat ovat niitä pieniä ja kilttejä ihmisiä joita varten lait laaditaan. Niitä on mukava pelootella käret lantehilla ja kirijootella rangaistusvaatimuksia; ne pelkää ja kunnioittaa.
Paljon ikävämpää olisi kuljeskellä yön selässä etsimässä ryöstökoplia ja huumediilereitä. Voisi joutua juoksemaan, tappelemaan, ties vaikka tappaa uhkaisivat.
Pitää myös muistaa, että päiväsaikaan autoilevat ovat niitä pieniä ja kilttejä ihmisiä joita varten lait laaditaan. Niitä on mukava pelootella käret lantehilla ja kirijootella rangaistusvaatimuksia; ne pelkää ja kunnioittaa.
Paljon ikävämpää olisi kuljeskellä yön selässä etsimässä ryöstökoplia ja huumediilereitä. Voisi joutua juoksemaan, tappelemaan, ties vaikka tappaa uhkaisivat.
Vastaukset 13
Vanhimmat
>Niitä on mukava pelootella käret lantehilla ja
>kirijootella rangaistusvaatimuksia; ne pelkää ja
>kunnioittaa.
Löytyy minunkinlaisia. Meitä, jotka vihaavat, inhoavat ja halveksivat pienen sydämensä pohjasta. Luulenpa, että meitä löytyy enemmältikin!
Ilman, että olisimme lain väärällä puolella.
Kun jokin ammattikunta leimautuu, niin se leimautuu. Tuo leima ei lähde yhdessä ihmisiässä.
Käytössä olevat renkaat ovat parantuneet jatkuvasti elintason myötä.
Sitä mukaa on lisääntynyt suositeltava minimiurasyvyys.
Nyt puhutaan jo 4 mm:n suosituksesta. Vaatimus on 1,6 mm. Suositus ja vaatimus erkanevat vuosi vuodelta entistä enemmän.
Rengasfirmat mainostavat renkaitaan entistä paremmiksi ja turvallisemmiksi.
Onkohan tämä aivan totta?
Paljonkohan siinä uudessa renkaassa on kulutuspintaa?
Uudessa renkaassa taitaa olla sellaiset kahdeksan milliä syvät urat, ainakin M S -merkityssä.
Sellaista se on. Tuli mieleen tämä turvatyynyjuttukin: yksi tyyny ohjauspyörässä, sitten tyyny myös apukuskille, sitten sivutyynyt, sitten turvaverhot sivuikkunoiden eteen, sitten polvityynyt kojelaudan alle... Turvallisuutta, hyvät ystävät! Et kai halua vaarantaa omaa terveyttäsi etkä varsinkaan sinulle rakkaiden läheistesi terveyttä? Uusi automallimme varustetaan varpaitasi suojaavalla jalkatilaturvatyynyllä, joka viimeistelee autoilusi turvallisuuden.
Tuosta turvatyynystä tuli mieleen, että autoissa on vielä nykyään vakava turvalisuusongelma. Nimittäin tavaratilassa ei ole turvatyynyä. Siinähän saattaa mennä koko olutkori tai viinakassi rikki jos vetäsee vauhdilla metsään. Tavaratilan turvatyyny ehkäisi tämän vakavan vahingon. Ennakoivat ajajat kaatavatkin lastin kurkkuunsa ennen kuin ajavat vauhdilla kasekseen. Eihän sitä koskaan tiedä, mitä matkalla voi tapahtua.
No, johan menee merkilliseksi, jos 4mm pinnalla annetaan jo vaihtosuosituksia - ostin pari kuukautta sitten uudet matalaprofiiliset renkaat ja urasyvyys uusina oli 7,1mm.
Pitäisihän sitä kulutettavaa pintaakin olla jonkin verran - kolme milliä on nimittäin todella nopeasti ajettu noistakin pois.
Miksiköhän ei valmisteta renkaita, joissa olisi esim. 12mm urasyvyyttä - no tietysti siksi, että rengaskauppa ei kävisi, kun renkailla pääsisi pitemmän ajomatkan. Noissa rengasratsioissahan on käsittääkseni mukana myös rengasliikkeiden edustajia, vai olenko erehtynyt??
uudessa kesärenkaassa on kulutuspintaa n. 8-9mm, talvirenkaassa n. 10mm. kesärenkaan kulutuspinnan ollessa alle 4mm sen vedensyrjäytyskyky heikkenee huomattavasti ja se on otettava huomioon nopeudessa ajettaessa märällä kelillä. lain vaatima 1.6mm on jo hengenvaarallinen,se ei enää käytännössä syrjäytä vettä ollenkaan vaan kasaa sen patjaksi renkaan alle. renkaan kulutuspinnan urien muoto vaikuttaa vielä ratkaisevasti sen veden syrjäytyskykyyn.jos pinnassa on vähän pitkittäisiä uria ja voimakas v-kuvio,veden paine sen poistuessa v-uria pitkin pois renkaan alta on suurempi ja sen takia tämän mallisissa renkaissa on hyvä olla ainakin se 4mm pintaa..kulutuspinnan vedenpoistokyvystä vielä se että pintamalleja on monta erilaista ja niistä voi jo maalaisjärjellä sanoa mikä toimii vesikelissä paremmin kuin toinen..
rengasratsioissa on rengasalan edustajia mukana sen takia että he tarkastavat renkaat..ja se 7.1mm pintaa uudessa renkaassa on aivan tolkuttoman vähän.mikäköhän valmistaja liene tehnyt ne?ainakin meillä on kaikissa uusissa renkaissa 8-9mm pintaa..leveällä renkaalla se urien syvyys vielä korostuu koska leveän renkaan on syrjäytettävä enemmän vettä.kyllä sellaisella renkaalla,missä on 4mm pintaa,voi ajaa ja on turvallista ajaa kun ottaa vesikelin huomioon ja tiputtaa hieman nopeutta jos on paljon vettä ilmassa.
Urien mittailu poliisin toimesta on täydellistä virkavallan rahan sekä ajan tuhlaamista. Jollei vettä ole tiellä ihan tosissaan paljon, ei sillä uralla ole läheskään niin paljoa väliä kuin itse renkaan kumiseoksella; liian usein näkee todella vanhoja (5 vuotta) renkaita, jotka ovat kovettuneet täysin käyttökelvottomiksi korpuiksi. Uraa on toki enemmän kuin laki vaatii, mutta pitoa märällä ei lainkaan.
liikaKova Kumi pitää sudittaa pehmyemmäKs....
Ei niiltä oikeilta rikollisilta saa rahaa, nehän on persaukisia luusereita. Paljon tuottavampaa on ratsata mallikansalaisia, nillä on lompsat tuohta pullollaan.
Tähän rengasratsiaan voisi sanoa, että hyvä että tekevät sitä kuin että pelkästään tutkaavat ajonopeuksia. On ihan hyvä että saadaan nuo nahkakaljut turvallisuusriskit pois liikenteen seasta. Vielä kun työntäisivät promillemittarin kuljettajan suuhun...
Ajelin tässä pari viikkoa täysin sileillä eturenkailla(kyllä hirvitti välissä) ja kun poliisi setä pysäytti ja huomautti renkaista selvisin tilanteesta sanomalla että olen tuohon parin kilometrin päähän menossa vereksiä kumeja laittamaan. Setä vaan sano että no sepä on hyvä, eipä muuta kuin hyvää matkaa sitten. Kyllä sitä ollaan naurettu tuttavien ja kavereiden kanssa, koska muille on käynyt samallalaailla muuallakin.
Lienevätkö samat ammatti- ja tapavalittajat asialla, jotka tähän asti ovat marmattaneet, kun "poliisi ei tee muuta kuin kyttää ylinopeuksia, vaikka kuluneet renkaathan aiheuttavat..."