Vanhanen tyri tsunamipelastustoimissa

Viime jouluinen Aasian tsunamikatastrofi jää historiaan ainakin kahdesta syystä. Toinen syy on se, että katastrofissa kuoli ennätysmäärä suomalaisia. Tämä on hirvittävä tragedia.

Toinen syy on se, että Suomen tasavallan pääministeri vitkasteli pelastus- ja evakuointitoimien käynnistämisessä. Matti Vanhanen keskittyi vain joulun viettoon kun olisi pitänyt lähettää lentokoneita hakemaan tuhon uhreiksi joutuneita suomalaisia. Vanhaselta meni kokonainen viikko ennen kuin hän edes kutsui hallituksen kokoon kriisikokoukseen.

Aktiivisella pääministerin toiminnalla olisi säästetty lukuisia suomalaiselämiä. Tämähän ei vitkastelusta ja jahkailusta tunnetuksi tullutta Matti Vanhasta hetkauta.

Viimeistään tuolloin useimmat suomalaiset huomasivat, että Vanhasen lempinimi "mannertenvälinen nahjus" ei ole turhaan annettu.

4

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastuuta

      Aivan. Ja entäs KELA, oliko sosiaali- ja terveysministeriön toiminta vastuutonta? Eikö kaukomailla kulkevien suomalaisten tilinumerot pitäisi olla viranomaisten tiedossa. Jos matkabudjetti olisi liian pieni niin toimeentulotukea voisi siirtää mobiilianomuksen tullessa tilille välittömästi. Eikö kuka ota vastuuta? Tässä olisi kriisikokouksen paikka.

    • oivahärkönen

      ... kun hänen johtama komitea totesi, että nopeammalla Suomesta tulevalla evakoinnilla ei olisi pelastettu yhdenkään suomalaisen henkeä. Olenhan muuteenkin todistanut Ahtisaaren erehtyneen niin monesti erityisesti Suomen presidenttinä ollessaan. Mutta olisi luullut, että hän hallitsee tämmöiset kansainväliset kriisikysymykset.

      Samoin kansainvälinen media on erehtynyt, kun se kiitteli Suomea ripeästä toiminnasta evakoinnissa. Kukaan ei arvannut kysyä Känältä, miten asiat todellisuudessa olivat.

    • Valtiosihteeri

      Kenen asiaa Matti Vanhanen mahtoi ajaa tuolla vitkastelullaan? Muissa katastrofista kärsineissä maissa tilanteeseen reagoitiin välittömästi.

      Mahtoivatko Vanhasten perhe-elämän ongelmat olla syynä siihen, että Vanhanen vain jatkoi lomailua.

      • oivahärkönen

        ... vitkastelu ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      40
      11724
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      33
      4669
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      251
      2827
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      144
      2594
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      112
      1672
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      14
      1051
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      209
      852
    8. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      830
    9. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      61
      745
    10. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      728
    Aihe