Palstalla on oltu huolestuneita siitä, että MAP-kirkon profeetalle ei tule sanomia muusta kuin siitä, minne temppeli seuraavaksi kannattaisi rakentaa. Kun MAP-kirkon profeetalla on valtuudet saada mormonikirkkoa koskevia ilmoituksia ja muuta sen jäsenistölle tiedotettavaa, tässä vähän laajemmalle piirille suunnattu profetia vuodelta 1993:
http://profetioita.org/304fin.htm
sopii virnistellä, mutta tämä profetia näyttää alkaneen toteutua U.S.A:ssa, MAP-profeetan omassa maassa - sääli New Orleansia ja muita, Kiina vuorossa seuraavaksi...
http://profetioita.org/304fin.htm
sopii virnistellä, mutta tämä profetia näyttää alkaneen toteutua U.S.A:ssa, MAP-profeetan omassa maassa - sääli New Orleansia ja muita, Kiina vuorossa seuraavaksi...
Vastaukset 8
Vanhimmat
No eipä ole erikoinen profetia. USAan nimittäin iskee kymmeniä pyörremyrskyjä vuosittain, joten tuo profetia toteutui 100% varmuudella jo sinä vuonna kun se annettiin.
Voisin tässä samaan hengenvetoon antaa semmosen profetian, että Jumalattomat vaviskoon; jo tänä vuonna tähän maahan sataa lumi maahan ja voi niiden valitusja ja parkua jotka siihen eivät varaudu pistämällä vaatetta päälle ja lämpöä kämppään.
Hassunkurista paatoksellista tautologiaa profetiassa joka osoittautui vääräksi profetiaksi.
Lokakuussa 2004 National Georgraphic-lehti profetoi yksityiskohtaisesti, kun hurrikaani eräänä elokuisena päivänä iskee New Orleansiin.
Kaipaan Salt Lake Cityn profeetalta jotain uutta jännää "Indiana Jones" tyyppistä rohkeaa profetiaa, niinkuin ennenvanhaa.
Eikö nuo viimeaikaiset hirmumyrskyt ole vain va-
roituksia Amerikkalaisille että heidän tulisi
auttaa myös muita ihmisiä maailmassa mm.nälkäänä-
keviä,köyhiä,pitäisihän heidän olla eturivissä auttamassa juuri muita kansoja,ovathan he saaneet
kaikki nuo siunaukset Jumalalta mitä heillä on.Ei-kö Jumala juuri sen tähden ole lähettänyt noita
myrskyjä Amerikan päälle että se havahtuisi ja
alkaisi lähettämään ruokaapua sitä tarvitseville.
Ehkä Jumalan viha asettuisi jos Amerikkalaiset a-
jattelisivat muita kuin itseään.
niin miksi saman mantereen kimppuun on iskenyt samoja hurrikaneja ja maanjäristyksiä yms luonnon vitsauksia jo miljoonien vuosien ajan - siis paljon ennen kuin siellä oli edes ihmisiä?
Entä miksi tsunami ja maanjäristys tappoi ihmisiä Indonesiassa ja Thaimaassa?
Entä miksi Iranissa kuoli kokonainen kylä maanjäristykseen?
Miksi kiinassa kuoli 250000 ihmistä maanjäristykseen?
Listaa voi jatkaa koko maapallon kirjoitetun ja kirjoittamattoman historian ajalta. Ennen kun luonnonilmiöitä tunnettiin, kaikki pantiin Jumalan piikkiin. Luonnonmullistus voitiin myös joskus panna yhden ihmisen syyksi ja tappaa hänet Jumalien lepyttelyksi (kristinuskossa on muuten tällainen syntipukki Jeesus, jonka syyksi pantiin kaikki ihmisten synnit).
Se on totta, että nykyään suuria myrskyjä tulee useammin. Tämä taas johtuu valtamerten lämpenemisestä, joka on välillisesti yhteydessä ilmakehän lämpenemiseen ja ihmisten aiheuttamiin kasvihuonekaasujen päästöihin. Vielä en näe Jumalaa tappamassa viattomia tässä ketjussa.
Haluaisin uskoa sinun tavallasi,se vapauttaisi mi-
nut uskomasta että ei ole Jumalaa ja että hän ei
toimi.Mutta jos joku kansa ei toimi Jumalan säädösten ja lakien mukaan,se vetää rangaistuksen päällensä.Tuleeko tuo rangaistus ihmisten kautta
vai sääilmiöiden,en siitä ole varma.
tappaa melkein pelkästään mustia ja köyhiä? Miksi asioista oikeasti vastuussa olevia ei tapeta? Onko jumala sadisti?
Jumala ei tapa ketään eikä ole sadisti. Hän on rakkaus itse. Jo Jeesus sanoi aikanaan kun häneltä kysyttiin sairaasta, että tuoko teki syntiä vai hänen vanhempansa, että eivät kummatkaan.
Kuolema, sairaus ja kärsimys kuuluvat monella tapaa niin ihmisen kuin koko muunkin luomakunnan elämään. Se on ihmisen osa ja parhaiten toimimme, kun omalta osaltamme aiheutamme mahdollisimman vähän kärsimystä ja tuhoa, kohdistui se sitten ihmisiin, eläimiin, luontoon, ilmakehään tai mihin tahansa.
Näin heijastus Jumalan rakkaudesta voi välittyä meidän kauttamme tähän maailmaan.
yksi kirjoitti, että jumala rankaisee. Koittakaa nyt päättää rankaiseeko vai ei. Kummallista porukkaa, kukaan ei ole samaa mieltä mistään.