Paljonko saa tapporahaa

Paljonko saa tapporahaa hautakivien kaatajasta? http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=78209
4320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kommunisteja? Ei niistä mitään makseta, tuhoeläimistä.

Äänestä

yöntimoja mut jos on näköhavaintoja saatu ja yöllä tapahtunu ni ei se oo oikei mahollista.

Äänestä
  • Kyllä ne oli valkoisia keskikaljanuoria, joita ei ole kotona kasvatettu.

    Äänestä

Luin tässä jokunen vuosi sitten kirjan, "Noidan käsikirja" tms. ja itse asiassa se oli varsin mielenkiintoista luettavaa. Kirjassa mainittiin mm. nämä vanhan ajan pakanalliset tavat ja uskomukset, joissa haudan päälle laitettiin kivi. Kyseinen kivi laitettiin vainajan jalkopäähän nimenomaan sen takia, että sillä estettiin vainajien lähteminen kummittelemaan.

Nyt sitten joku lienee halunnut "vapauttaa" vainajat ja tästä nousee hirvee poru.

Toisaalta ymmärrän sen surun yms., mikä liittyy näihin hautoihin ja hautakiviin, mutta hei, kamoon. Eikös nämä ala olla pikkasen vanhanaikaisia tapoja, siis pistää kivi haudalle.

Tiedättekös, miksi haudalle viedään kukkia? Niillä lepytetään vainajia, etteivät ne tule kummittelemaan.

Vainajista tuli mieleen yksi vitsi:

Mies oli mennyt hautausmaalle ja vei kukkia ystävänsä haudalle. Hän katsoi vähän matkan päähän, kun vanha Japanilainen mies laski kupissa riisiä haudalle kiven eteen. Mies ei voinut pitää suutaan kiinni ja kysyi:
- Kuule, missäs vaiheessa sinä arvelet ystäväsi tulevan syömään tuon riisin?
- Siinä vaiheessa kun sinun ystäväsi tulee haistelemaan noita kukkasia.

On se muuten kumma, ettei vainajia enää seivästetä. Miksiköhän?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hautakivien kaatajasta? kirjoitti:

Paljonko saa tapporahaa hautakivien kaatajasta? http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=78209

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu