liikkuminen vaikuttaa kalliovarastoihin ?
Täytyykö tulevien sukupolvien estää tämä liikkuminen ?
Täytyykö tulevien sukupolvien estää tämä liikkuminen ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitä paikkaa tarkoitat? Suomessa ongelmaa ei ole. Siinä vaiheessa kun mannerlaatat ovat täällä liikkuneet sen verran että sen voi selvästi havaita niin ydinjäte ei säteile enää edes sen vertaa kuin uraanimalmi.
Eli ei ongelmaa ainakaan Suomessa. Jossain mannerlaattojen reunoilla voisi olla ehkä ongelma jos jäte puskeutuisi ylös, mutta silloinkin se on jo niin mitättömän radioaktiivista että ei merkitystä.
Ainoa ongelma voisi olla mannerlaattojen reunamilla jos siellä on voimakkaita maanjäristyksiä ja tulivuorenpurkauksia tms. jotka sylkisivät niitä ulos maankuoresta. Arvattavista syistä ydinjätteen loppusijoitusta ei missään päin maailmaa aiota toteuttaa mannerlaattojen reunamille.
päin vastoin. Joissain paikoissa nimenomaan suunnitellaan jätteiden laittamista mannerlaattojen rajalle (ainakin teoriassa, käytännössä kylläkään ei koska se on vietävän kallista... ks. alta).
Hyvä paikka on kohdassa, jossa mannerlaatta painuu toisen alle. Laitetaan sinne valtameren pohjasedimentteihin siihen alle painuvaan laattaan, ja kun tarpeeksi aikaa kuluu niin se kohta painuu maankuoren vaippaosaan ja sulaa, ja sekoittuu muuhun magmaan siellä. Yksi tällainen paikka on Tyynenmeren hautavajoamien kohdalla (Mariaanien hauta, Filippiinien hauta).
Mutta kuten sanoit, maankuori liikkuu niin hitaasti että silloin kun tuo päätyisi sinne magmakerrokseen se olisi juuri yhtä säteilevää kuin uraanimalmi, jossei vähemmänkin hajoamisten takia...
Tuli vain mieleeni että paljonkohan magma mahtaa säteillä muuten? Hmmm...
no jos suomee ajattelit ni tiedä et suomi ei ole laattojen rajakohdassa elikkä täällä se ei vaikuta paljon paskan vertaa, esim. maanjäristyksetki on yleisesti ottaen niin pienii et hyvä kun huomaat.
toisekseen nykyisen tiedon mukaan "mannerlaattoja" ei ole olemassa vaan näillä kappaleilla on joku toinen nimi jota en muista, liittyy "laattatektoniikkateoriaan" tai sentapaiseen.