Koska Hyssälä nostaa kansaneläkkeitä?

Liisa Hyssälä lupasi vaalikampanjassaan 500 euron korotuksen kansaneläkkeisiin. Nyt hän ajoi ministerinä 5 euron korotusta.

Eikö Liisa Hyssälä aio pitää lupauksiaan edes tässä?

Ainoa ryhdikäs vaihtoehto on Liisa Hyssälän välitön eronpyyntö valtioneuvoston jäsenyydestä!

Sitä lienee turha odottaa, sillä KEPU PETTÄÄ AINA!

14

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat vaatineet

      ja toteuttaneet niitä parannuksia - luulisi nyt SDP:n tekevän hallituskysymyksen tästä.

      • Gutta-Perkka

        ....nimimerkkiä, kun täytyy jopa toisten nimimerkkejä sosialisoida.

        Olet kriminaali; tajuatko sitä edes itse.

        Teillähän on niin rikas oma sosialistinen symboli-kulttuuri ihan vaan viimeisen vuosisadan ajalta!
        Aivan käsittämätöntä.

        Oikein tyypillistä.

        Mitä tekemistä sinulla voi olla Kekkosen kanssa!

        Täytyy muistaa, että Kekkkonen oli sentään vielä nuorena selväjärkinen, vaikka tekikin monta anteeksiantamatonta kuolemansyntiä mmm. eroamalla AKSstä.


    • ideo

      Ei Hyssälä nosta eläkkeitä. Se ei kuulu kepun ideologiaan. Kepun ideologiaan kuuluu pohjoismaisen sosiaalivaltion romuttaminen ja rahavirtojen siirtäminen pienelle eliitille. Kepu kannattaa intomielisesti maataloustukea. Ja sitähän nyt maksetaan enemmän kuin koskaan. Joten työttömät - kunniallista työtä ette tule saamaan koskaan. Suurpuolueet pitävät siitä huolen.

      • ex-keskustalainen

        Kalle Isokallio kirjoitti kesällä viisaan kolumnin Suomen maataloustuesta. Yksi vähemmän julkisessa keskustelussa ollut asia on, että maataloustuki on suomalaiselle veronmaksajalle paljon kalliimpaa kuin esim. työttömyystuki.

        Valtiolle olisi siis paljon kannattavampaa lopettaa maataloustukiaiset kertaheitolla ja siirtää maajussit työttömyyskorvaukselle.


    • ränä

      hyssykät, rauhoitu nyt jo KÄNÄ! Heti aamusta sinua on noin petetty! Anna Liisa nyt olla rauhassa? Osta vaikka silla viidella eurolla jotai hyvää, että saat suusi makeaksi. Pysyy suusikin paljon puhtaampana!

    • KOKOOMUS PETTÄÄ AINA

      Peruspalveluministeri Liisa Hyssälän (kesk.) mukaan Keskustalle oli tärkeää, että ensi vuoden budjettiin liittyvässä köyhyyspaketissa huomioitiin eläkeläiset. Lähes puolet köyhyyspaketista eli 39, 5 miljoonaa euroa kohdistettiinkin eläkeläisiin, Hyssälä kirjoittaa Suomenmaassa tiistaina.

      Köyhyyspakettia valmisteltaessa selvitettiin Hyssälän mukaan pitkään, voitaisiinko kansaneläkkeen korotus kohdistaa vain pienimpiin eläkkeisiin. Tämä ei kuitenkaan ollut mahdollista, sillä nykyjärjestelmä olisi murtunut. Esillä oli myös eläkkeensaajan hoitotuen korotus, peruspalveluministeri toteaa Suomenmaassa.

      - Parhaaksi vaihtoehdoksi katsottiin korottaa kansaneläkettä. Korotus kohdistuu 660 000 pientä eläkettä saavaan. Vanhasen hallitus korottaa kansaneläkkeitä yhteensä 12 eurolla tällä vaalikaudella indeksikorotusten lisäksi. Edellinen hallitus ei pystynyt tämän parempaan.

      Kun eläketulovähennys samalla nousee, on korotus nyt joidenkin eläkeläisten kohdalla vieläkin suurempi, Hyssälä painottaa. Kansaneläkkeen korotus nostaa myös ylimääräistä rintamalisää, perhe-eläkkeitä ja sukupolvenvaihdoseläkkeitä.

      Hyssälän mukaan eläkeläisten asemaa on parannettu ja parannetaan Vanhasen hallituksen aikana sekä tulonsiirroilla että palveluilla. Kansallinen terveyshanke on saanut satojen miljoonien rahoituksen, samoin kansallista sosiaalihanketta on resurssoitu voimakkaasti. Samoin omaishoitajien asemaa parannetaan ja ensi vuonna tulee voimaan ikäihmisten asemaa parantava hoivatakuu, joka velvoittaa kunnat tekemään palvelutarpeen arvioinnin määräajan kuluessa, peruspalveluministeri kirjoittaa.

      Hyssälä kummeksuu kirjoituksessaan myös kokoomuksen elämöintiä eläkkeillä, sillä kansaneläkkeen pohjaosaa alettiin leikata 1990-luvun puolivälin jälkeen kokoomuksen istuessa hallituksessa. Pohjaosa poistui kokonaan vuonna 2002.

      - Keskusta esitti eduskunnassa joka kerta leikkauksen pysäyttämistä, kun asia oli käsittelyssä. Pohjaosan palauttaminen oli esillä hallitusneuvotteluissa vuonna 2003, mutta taloudellisia ja teknisiä edellytyksiä ei sille todettu olevan, peruspalveluministeri selvittää.

      • kiertoon

        korottaa vaalikampanjassaan kansaeläkkeitä 300€:lla tai sitten ei luvannut. Jos lupasi ja mitä ilmeisimmin lupasi olisi aika peruspalveluministerinä lunastaa lupaukset. Sillä mitä Kokoomus on viimevaalikaudella tehnyt (tai jättänyt tekemättä) ei tässä Hyssälän vaalilupausasiassa ole mitään merkitystä. Oleellisinta on se että Hyssälä on vilpillä ja vääryydellä hankkinut eläkeläisten ääniä oman kansanedustaja paikkansa turvaamiseksi. Hän ei nyt näytä tajuavan lupaustensa lunastamatta jättämisen merkitystä, mitä ilmeisimmin tietoisesti. Näin toimii maalaisliito. Kepu pettää aina.


    • kuin

      Uusi oikeusministeri alkaa tajuamaan jotain uudesta tehtävästään,oppii puhumaan kieliä ja osaa käyttäytyä median edessä niin ettei esim.haastattelua tarvitse keskeyttää.

    • eikehuturhaan-man

      Tosi hyvä analyysi vaikeista asioista. Niistä niin kevyesti heitellään varmoja mielipiteitä pelkkien luulojen varassa, mutta jos niistä todella tietää niin kuin Sinä omakohtaisesti, niin sellaiseen "varmuuteen" ei pysty.

      Asioita tunteva ja puolueettomuuteen pyrkivä valottaa asioita monelta kantilta, ja silloin tietysti joutuu puhumaan pitkään. Se ei miellytä niitä, jotka pystyvät sanomaan "varmat totuutensa" parissa lauseessa. Mutta älä välitä, on täällä meitäkin, jotka mieluummin luemme asiaa, kuin tyhjiä heittoja.

      Kiitos hyvästä esityksestä!

      (Monipuolisin ja varmaan taitavinkin kirjoittaja täällä tosiaan olet. Myös asiantuntemuksesi on hämmästyttävän laaja.)

    • kiekuva

      ZYSKOWICZ JA TÄÄLLÄ PÄIVÄSTÄ TOISEEN ISTUVA KOKO KOKOOMUKÖÖRI!!

    • humoristi

      Peruspalveluministeri on vain huono vitsi; eräänlainen Vanhasen hallituksen kävelevä katastrofi. Aina kun Hyssälä avaa suunsa, ulos tulee pelkkää paskaa.

      Hyssälä on tosiaan pettänyt peruskannattajansa. Sitä eivät selittelyt muuksi muuta.

    • Hyssälän valinta peruspalveluministeriksi osoitti Jäätteenmäki/Vanhaselta huonoa pelisilmää. Rouva Hyssälän vaalilupaukset tiedettiin katteettomiksi ja juuri peruspalveluministerinä Hyssälän tiedettiin joutuvan näiden asioiden vastuunaiseksi.

      Toinen omituinen valinta oli Tanja Karpela. Hänen valintansa kuitenkin jotenkin ymmärtää, sillä Karpelan ansiosta Keskusta sai tuon äärimmäisen niukan enemmistön eduskunnassa.

      Nyt pätevä Mari Kiviniemi nostettiin hallitukseen äitiyslomatuuraajaksi. Kiviniemi voisi jäädäkin hallitukseen joko Hyssälän tai erityisesti Karpelan tilalle.

    • nuori vielä

      Vaikka olen nuori vielä, ja eläkeikään on aikaa, niin Hyssälä ulos sieltä puhumasta paskaa.
      Olet aivan oikeassa tässä asiassa! Jos Hyssälä ei osaa sanoa mitään perusteltua mihinkään asiaan, niin ULOS!

    • Kikka - 65

      Viestissäsi on 40% virhe ja tapoihisi ja ominaisuuksiisi todentuen tietenkin merkkinen.

      En tiedä sen enempää tuosta lupauksesta onko vuosi vai millä tasolla annettu mutta tuo summa on väärä,oletko savolainen kun olet noin suuruudenhullu.
      Ei Lipponenkaan ole syntyjuuriltaan savolainen vaan hetken asuttuaan maakunnassa hänestä sellainen tuli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1710
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1350
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1298
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      850
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      72
      833
    Aihe