Kyllä Luhtanen munasi itsensä pahemman kerran tänä aamuna Aamu-tv:n haastattelussa! Rouva pyrkyri alkoi haukkua toimittajia epäpäteviksi ja jätti vastaamatta kielitaitokysymykseen!
Toimitus keskeyttikin haastattelun ja esitti uudelleen juoppomaratonia tuon tohelon mummon haastattelun sijasta! Mummo Luhtanen menetti täysin malttinsa!
Miksi demarit tekevät näitä älyttömiä ministerivalintoja? Eikö demareista löytynyt juristia tuon mummon tilalle?
Toimitus keskeyttikin haastattelun ja esitti uudelleen juoppomaratonia tuon tohelon mummon haastattelun sijasta! Mummo Luhtanen menetti täysin malttinsa!
Miksi demarit tekevät näitä älyttömiä ministerivalintoja? Eikö demareista löytynyt juristia tuon mummon tilalle?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Juu huomasin sen. Ministerien ei tarvi olla koulutettuja eikä alan asiantuntijoita kun heidät valitaan virkaan, mutta sitten tämä lehdentoimittaja kun arvosteli Luhtasta, niin Luhtanen suorastaan huusi et "minkähänlainen koulutus hänelläkin on takanaan"?
Kyllä lakimiehet taitavat olla yhteiskuntamme suurimpia ketkuja. On oikeastaan hyvä, että lakiasioita voi hoittaa myös henkilö, jolla ei ole oikeustieteen tutkintoa ja jota ei ole manipuloitu jollakin opilla, Ylioppilaskunnan laulajilla tms. Myös sopulitoimittajia voidaan kritisoida. Toimittajissa on paljon ajattelukyvyttömiä ketkuja, joiden on joskus aika kuulla kunniansa. Tämä ei ole kuitenkaan mikään Luhtasen puolustus, vaan yleisen tason heitto.
Mutta kyllähän jää epäilys Luhtasen kyvystä oikeusministeriksi, kun menetti malttinsa tuolla tavalla. En entinyt alkuosan haastattelua katsoa, mutta toimittajan tivatessa vastausta kielitaitokysymykseen ym. Luhtaselta petti pinna.
Käsittämätöntä, että ministeritason henkilö ei hallitse itseään. Kertonee lehdistön iskun osuneen oikeaan kohteeseen.
Fiksusti tehty tv-toimitukselta, että laittoivat haastattelun poikki.
Onhan demareilla ihan kyvykkäistä juristeja eduskunnassa, miksi Luhtanen?
Oikeusministeriksi ei vaadita enää juristia mutta rehellistä kansalaista eikä ilmeisesti puolueesta ole löytynyt Luhtasta rehellisempää.
Ihmetyttää vain se, että puolue tahraa julkista kuvaansa työntämällä tuollaisen kiipijän ja öykkärin ministerinpostille uudelleen. Olisivat laittaneet sen kylmästi jäähylle, mutta Heinäluoman kantti ei riittänytkään!
Liikenneministeriönhän se jo sai sekaisin. Miksi sen pitää sekoittaa vielä toinenkin ministeriö?
Pahimpia kolloja ovatkin "kiintiöpaikkasossunaiset"!
Heinäluoma remontoi tarkoituksella hallituksesta niin naurettavan, että Vanhasella on täysi työ pitää se kasassa ja uskottavana tämän kauden loppuun. Ay-aktivistithan pyrkivät heikentämään niitä valtarakeinteita, joissa eivät itse vaikuta riittästi ja Heinäluomalle voi aueta, jos hallitus kaatuu omaan mahdottomuuteensa, mahdollisuus pyrkiä jo tällä kaudella pääministeriksi ja hyvällä tsäkällä hän pääsisi tukemaan Halosta siltä pallilta jopa presidentinvaaleissa. Työmarkkinajärjestöjen valtaa ryhdyttiin viipymättä pönkittämään Louekosken ehdotuksin työeläkerahastoissakin kun Heinäluomasta tuli puolueensa puheenjohtaja. Onhan heillä strategia miten toimia.
Tosin, se ei tule onnistumaan, koska tämän hallituksen jälkeen porvarit eivät enää mene sosiaalidemokraattien kanssa samaan hallitukseen.
Heinäluomalla ei riitä älli tuohon,vaikka perusluonteeltaan onkin kiero ja muutenkin läpimätä mies.
Ja ei tuo hallitus minnekkään kaadu,myös tulevien vaalien jälkeen Heinäluomalla ei ole pieniäkään mahdollisuuksia pääministeriksi.
Tilanne on aina tuo riippumatta siitä mikä on SDP:n menestys seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Juu ei Heinäluomalla riitäkään, hän toiminee SAK:n ohjauksessa. Ymmärrän SAK:n hädän, nyt kun ihmiset haluavatkin tienata politikoinnin sijaan eikä työväenaate enää riitä elämänsisällöksi. Pätevä ja EU:n markkinatalousarvoja kunnioittava juristi oikeusministerinä ei ole tarkoituksenmukainen ratkaisu SAK:n puolustaessa menettämiään asemia. Luhtanen ei myöskään maallikkona tärvele suomalaisten juristien arvovaltaa nukkeministerinä.
Kyllähän puolueiden toiminta on mennyt niin mahdottomaksi, että puolueet pitäisi kieltää vähän niin kuin kuuluminen rikollisjärjestöihin. Vaaleilla pitäisi valita ylimmät virkamiehet, joilla olisi tarkat pätevyysvaatimukset ja puoluetoimiston ohi kävelystäkin saisi miinuspisteitä :))
Jotenkin tuntuu, että politikko aines huononee vuosi vuodelta. Vaikka koulutustaso kasvaa ? Ehkä aika kultaa muistot :))
Kyllä tänä päivänä ministereiden pitää olla kyllin korkeasti koulutettuja sekä kielitaitoisia. Naurettavaksihan homma menee, jos tänä päivänä tärkeimmät poliitikot ovat ylioppilaita ja opistoinssejä.
Tosin demareita johtaa nyt ylioppilas ja eduskuntaryhmän johdossa on toinen ylioppilas. SAK:n panos näkyy voimakkaana, johtaahan sitä sentään kirvesmies.
Demareille vain lisää dispansseja käyttöön, kun virkapaikkoja täytetään.