Siementen keruu

Antsu

Mistä kasveista otatte/kuivaatte joka vuosi uudet siemenet? Siis jos on yksivuotinen. (tai miksei monivuotisistakin esim. lisäämiseen tai ystäville) Kertokaapa vinkkejänne siementen keruusta, ajankohdasta ja mahd. kuivaamisesta. Itse tiedän suunnilleen vain, miten saada siemeniä joistakin kukista kuten lupiineista tai auringonkukista, joissa on syksyllä selvät siemenkodat. Miten esim. kurkun, tomaatin, kurpitsojen siementen, saati juuresten kanssa pitäisi menetellä?

4

2141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • munanssi

      Kurkun annetaan olla maassa niin kauan, että on aivan keltainen, tai jos kylmä uhkaa, niin melkein keltainen ja sitten ikkunalaudalle sisään kypsymään loput.
      Tomattien on myöskin oltava oikein kypsiä.

      Sitten siemenet pois. Itse pesen ensin lävikössä juoksevassa vedessä ja hieron hedelmälihaa tiskiharjalla. Kun ovat mielestäni puhtaat niin huuhdon teesihdissä vielä useita kertoja.
      Sitten kuivumaan.
      Kuivatan kulhon päälle kumilangalla viritetyn nailonharson päällä ja mielestäni jo kuivat laitan avonaiseen paperipussiin ja annan kuivua useita päiviä huoneenlämpötilassa. Sitten siirrän jääkaappiin odottamaan kylvöä.

    • Antsu

      Kiitos vinkeistä. Kertokaapa lisää menetelmiänne/kokemuksianne? :)

      • sitruunamelissa

        Minä olen kerännyt ihan kaikkia kukkivia kukkia, esim kehäkukka, iso ja pikkusamettikukkaa, heti kun ne ovat lakastuneet mutta eivät ole vielä itse pudottaneet siemeniään. jos ne ovat kosteita laitan ne pakastimen ja jääkaapin päälle kuivamaan ja sitten päivien/viikkojen päästä laitan ne kirjekuoreen tai pahvilaatikkoon(hengittävä pitää olla). Kuivalla kelillä pitää kerätä. Herneitä keräsin kanssa mutta onneton laitoin ne muovipurkkiin niin ne homehtuivat.
        Sitä olen miettinyt että jos en kerääkään samettikukkia ja ne varistavat kukkansa/siemenensä maahan niin lähtevätkö ne ensi vuonna itsekseen siitä kasvamaan? On yksivuotinen. kestääkö se pakkasen ja lumen jne, eli keräänkö ne suotta koska haluan ne samaan paikkaan ensi vuonnakin?
        Keräämisestä vielä että kun kasvi on tavallaan jo mennyt "yli" eli ei ole kukkiva tai herkullinen syötävä niin sitten alkaa jo siemenet olemaan kypsiä. Jotkut siemenet tarvitsevat kylmäkäsittelyn joten olen vienyt siemenlaatikkoni hiiren kestävään paikkaan talveksi jossa on kylmä. Yksi vuosi hiiri oli syönyt kaikki kehäkukan siemeneni. grr. Päivänkakkaroita, pionia, chilejä, raparperia, harjaneilikkaa, unikkoa, kaikenlaisia on tullut kerättyä.


    • Jaana

      Nyt saisi joku neuvoa oikien kädestä pitäen. Pihallani on kolme pioni istutusta ja innostuin näistä siementen kasvatuksesta. Miten, milloin, koska siemenet kerätään talteen ja kuinka se "parhaiten" onnistuu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      206
      2504
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      95
      1765
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      199
      1551
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1435
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      1277
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      45
      1178
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      44
      1069
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      98
      939
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      53
      873
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      865
    Aihe