Sisaret! Olemme jo saaneet aikaan sen, että Agatha Cristien kirjaa "Kymmenen pientä *******poikaa" ei enää saa julkaista. Olemme myös saaneet aikaan sen, että Peppi Pitkätossun uusissa käännöksissä ei enää sanota Pepin isän olevan "*******kuningas". Meidän ansiostamme makeisfirma muutti ********suukkonsa nimen.
Nyt meillä on uusi uhka: Valio myy edelleen lapsille rasismia Eskimo-jäätelön muodossa! Se loukkaa syvästi Grönlannin ja Kanadan inuitteja, sillä eskimo on valkoisten valloittajien antama nimitys. Ryhtykäämme vaatimaan Eskimo-nimen kieltämistä!!!
Nyt meillä on uusi uhka: Valio myy edelleen lapsille rasismia Eskimo-jäätelön muodossa! Se loukkaa syvästi Grönlannin ja Kanadan inuitteja, sillä eskimo on valkoisten valloittajien antama nimitys. Ryhtykäämme vaatimaan Eskimo-nimen kieltämistä!!!
Vastaukset 14
Vanhimmat
sdpeelle ja 2. kaudelle pyrkivälle pvesitentillemme (se kassialma) mahtava vaaliase.
HUUTAVA TYÖVOIMAPULA onkin jo hoidossa, värikästä moniosaajaa tuotetaan tuhatmäärin rikastuttamaan meitin vaatimatonta kulttuuria..
Vielä heruu ulkomailta luottojakin valtion kassaan -> lisää virkoja puolueen uskollisille ja kepulaisille.
Homma on hoidossa.
Pohjois-Amerikan alkuperäiskansat (valkoisten antama nimitys intiaanit) nimittivä inuiteja eskimoiksi
Valio ei myy eikä valmista mitään jäätelöä enää.
Olkoon nykyinen omistaja GB Glace, van der Bergh foods, Nestle tai vaikka Disney, niin tosiasia on, että Valio-jäätelönä tunnetun Eskimon nimi ON muutettava!
No eipä oo vielä muuttu.
ps. siitäs sait vitun ämmä
Eskimo on nimi, jonka intiaanit antoivat inuiiteille. Se on halveksiva nimi, ja tarkoittaa sellaista, joka syö raakaa kalaa.
millaista sitten 'nееkеri' tarkoittaa?
"Neekeri" tulee kai englannin sanasta nigger, joka on halveksiva sana mustaihoisesta. Nigger kai tulee latinan sanasta niger, joka tarkoittaa mustaa.
Ei ole totta. Suomen sana 'neekeri' tulee suoraan latinasta. Sanaa ei siis ole kopioitu Pohjois-amerikan orjapelloilta. Sanaa on käytetty Suomessa jo ennenkuin Kolumbus matkasi Amerikkaan 1492.
Mitä, jos ESKIMO tarkoittaakin vain hauskaa iglussa asustelevaa lasten satukirjamaista tyyppiä!?!!!!!??!!
Eikö tällä logiikalla muumien pikkumyy ole rasistinen pikkumyy muumitikkarissa... tai nipsu.. sehän on tumma ihon väriltään.
MITÄ VITTUA HYVÄT IHMISET?!
Ei, kaikesta pitää tekemällä tehdä rasistista. Mikään ei voi enää olla ei rasistista vaan kaikesta vähääkään toiseen kulttuuriin tai kansalaisuuteen viittaavasta pitää tehdä rasistista.
EIKÖ TEILLÄ HYVÄT KANSSAIHMISET OLE MUUTA TEKEMISTÄ KUIN TEHDÄ KAIKESTA RASISTISTA???? TAI SAADA KAIKKI NÄYTTÄMÄÄN RASISTISELTA????
Minusta tummaihoisen viljelijän iloiset kasvot riisipaketissa tuovat kunniaa viljelijälle.
Minä olin lapsena ennakkoluuloinen tuota mustaa miestä kohtaan riisipaketissa ja olin silleen äitille että älä osta tota riisiä ku siinä on likanen tyyppi poiminu riisinjyvät talteen. Onneksi äitini valaisi minua asian johdosta ja nykyään tiedän ja ymmärrän että tuo mies ei ole likainen vaan kunniallinen työtä tekevä kansalainen ja en ole ikinä itse ostanut mitään muuta riisiä kuin tätä missä on tuon kyseisen äijän kuva.
Se vasta onkin rasistista jos tummaihoista ei näy missään kun ne poistetaan.
Liikennemerkkien tikku-ukot pitää maalata sateenkaaren värisiksi.
Terveisin: Hipsteri, puunhalaaja ja mielensä pahoittaja
Kyllä intersektionaalisen feminismin hengessä ratkaisu pitäisi ottaa muhamettilaisilta. Eli kielletään ihmisten kuvaaminen kokonaan.
Minä kun niin mieleni pahoitin.