"Sinun ja minun asenteessa on se ero, että kirjoituksistasi käy ilmi todella selkeä viha minua kohtaan. Minä taas en vihaa sinua, vaan toivotan elämääsi siunausta. Sen sijaan vihaan homoteesejäsi. Jos niistä pidettäisiin kiinni, se kaverini olisi vieläkin siinä synnin siteessä ja ahdistuksessa, missä aikoinaan oli. Mitä enemmän niitä viljellään tässä yhteiskunnassa, sitä useampi murrosikäinen, seksuaalisesti ja henkisesti vielä hyvin epävarma nuori saattaa kokeilla homoseksiä ja jäädä siihen kiinni. Niinhän kaverilleni kävi."
Tällä tavalla kirjoitti toisessa ketjussa "hyvä" helluntailainen minulle, Hellarimies. Teksti on pohjattoman epärehellistä. Kun sanon valheen valheeksi, vihaan hänen mukaansa valehtelijaa. Kun sanon, ettei homo heteroksi muutu, en muka puhu totta.
Hellarimies: mistöä ihmeen homoteeseistä HORISET? Itselläsi on eheytys- ja viettelyteesit, jhotak ovat puhdasta valhetta. Kumpaakaan et ole todistanut millään muulla kuin omilla uskomuksillasi. Kylmästi luulottelet, että homoureen voi vietellä. Tiedän, ettei voi. Riedän myös, että epärehellisyyteen ja helluntailaisuuteen voi. Siis kysyn: MIKSI epärehellisyys ja asiatiedon kieltäminen ovat niin kiinteä osa helluntailaista arkea?
Kuvaavia esimerkkejä epärehellisyydestä on nähty muitakin täällä. On kuitenkin kuvaavan törkeää väittää kirkkain silmin, että homoksi voi vietellä. Ei voi heteroksikaan. Jos voisi, olisin mm. minä hetero.
Tällä tavalla kirjoitti toisessa ketjussa "hyvä" helluntailainen minulle, Hellarimies. Teksti on pohjattoman epärehellistä. Kun sanon valheen valheeksi, vihaan hänen mukaansa valehtelijaa. Kun sanon, ettei homo heteroksi muutu, en muka puhu totta.
Hellarimies: mistöä ihmeen homoteeseistä HORISET? Itselläsi on eheytys- ja viettelyteesit, jhotak ovat puhdasta valhetta. Kumpaakaan et ole todistanut millään muulla kuin omilla uskomuksillasi. Kylmästi luulottelet, että homoureen voi vietellä. Tiedän, ettei voi. Riedän myös, että epärehellisyyteen ja helluntailaisuuteen voi. Siis kysyn: MIKSI epärehellisyys ja asiatiedon kieltäminen ovat niin kiinteä osa helluntailaista arkea?
Kuvaavia esimerkkejä epärehellisyydestä on nähty muitakin täällä. On kuitenkin kuvaavan törkeää väittää kirkkain silmin, että homoksi voi vietellä. Ei voi heteroksikaan. Jos voisi, olisin mm. minä hetero.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ANNE! SAATANA HYÖKKÄÄ TAAS JUMALAN LUOMISJÄRJESTYSTÄ VASTAAN VIETELLEN HYVÄKSYMÄÄN HOMOUDEN! POISTA PAHA KESKUUDESTAMME!
ei hellarimiehen kaltainen ansaitse vastauksia.
Vaikutusvallattomuutensa takia hän on harmiton ja toisaalta kykenemätön omaksumaan uutta
ihminen?
Haluaisin vilpittömästi tietää syyn siihen, miksi sinä ja hellarimies kinaatte joka tekstissä? Jonkun ihmisen homous ei voi olla ainut syy, eikä myöskään se, että toinen kuuluu helluntaiseurakuntaan.
Olisi kiva, jos saisin vastauksen "rehellisen" vastauksen teiltä molemmilta. Kiitos!
Tässä on oma mielipiteeni tästä asiasta.
Homoseksuaali ei tee elämässänsä sen enempää syntiä kuin heterokaan! Edes raamattu ei opeta näin, että homoseksuaali olisi syntisempi, kuin hetero. Tämä kaikki on ihmisen ajatusmaailmasta lähtösin juttu. Raamattu erottaa VAIN YHDEN synnin toisista, ja se on Pyhän Hengen pilkka!
KAIKKI, muut synnit ovat saman arvoisia Jumalan sanan mukaan.
Se on kyllä hyvä kysymys, että miksi yhä keskustelen täällä. Sitä kyselen välillä itsekin. Onko tämä hedelmällistä?
”Homoseksuaali ei tee elämässänsä sen enempää syntiä kuin heterokaan! Edes raamattu ei opeta näin, että homoseksuaali olisi syntisempi, kuin hetero.”
Enkä minäkään täällä ole sanonut, että ”homoseksuaali olisi syntisempi, kuin hetero”. Sen sijaan täällä on väitelty siitä, onko homoseksuaalina eläminen sellaista syntiä, että sen tekijä/harjoittaja (kyse ei siis lankeemuksesta, vaan valinnasta) ei peri taivasten valtakuntaa. Minun Raamatussani näin sanotaan ja koska haluan, uskokaa tai älkää, nähdä myös ”poikalapsen” kerran taivaassa, minun on varoitettava häntä hänen linjastaan. Homo, joka ei käänny katumuksessa Jeesuksen puoleen ja hetero, joka ei myöskään käänny katumuksessa Jeesuksen puoleen, menevät samaa murheellista loppuaan kohden; ikuista eroa Jumalasta.
Ydinkysymys ei ole homous tai muukaan synti, vaan ero Jumalasta.
”Raamattu erottaa VAIN YHDEN synnin toisista, ja se on Pyhän Hengen pilkka! KAIKKI, muut synnit ovat saman arvoisia Jumalan sanan mukaan.”
Oletko ihan varma? Syntien eroja voi tutkia vaikka tästä Pasi Turusen mainiosta tekstistä:
” "Apostoli Johannes kirjoittaa Pyhässä Hengessä: "Jos joku näkee veljensä tekevän syntiä, joka ei ole kuolemaksi , niin rukoilkoon, ja hän on antava hänelle elämän, niille nimittäin, jotka eivät tee syntiä kuolemaksi. On syntiä, joka on kuolemaksi ; siitä minä en sano, että olisi rukoiltava. Kaikki vääryys on syntiä. ja on syntiä, joka ei ole kuolemaksi." (1 Joh. 5:16). Teologeilla on erilaisia käsityksiä siitä mitä tarkoitetaan synneillä, jotka ovat kuolemaksi ja synneillä, jotka eivät sitä ole. Mistä tässä jaottelussa on kysymys ei kuitenkaan ole käsiteltävän aiheen kannalta nyt olennaista. Sen sijaan on olennaista havaita, että Jumalan omassa sanassa tehdään tällainen ero syntien välillä. Apostoli Paavali toteaa: "Sillä kaikkien meidän pitää ilmestymän Kristuksen tuomioistuimen eteen, että kukin saisi sen mukaan, kuin hän ruumiissa ollessaan on tehnyt, joko hyvää tai pahaa." (Room. 5:10). Jumalan Poika itse ei suinkaan pidä kaikkia syntejä yhtäläisinä, vaan näkee niissä "aste-eroja". Jeesus sanoo Pilatukselle: "...Sen tähden on sen synti suurempi, joka jätti minut sinun käsiisi" (Joh. 19:11). Hän myös nuhtelee eräitä kaupunkeja kovasydämisyydestä ja toteaa: "...Tyyron ja Siidonin ... Sodoman maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sinun." (Matt. 11:22, 24). Helpompi? Miksi? Koska synneillä on eroa.”
ne voivat olla niitä, jotka mainitaan ilmestyskirjassa ulosjääneitten joukoksi. ja tässä joukossa oli muun muassa, KAUHISTUSTEN TEKIJÄT, joiden joukon oppii tuntemaan opiskelemalla Raamattua; tässä muutama KAUHISTUKSISTA: homous ja muut luonnovastaiset suuntaukset ja transuus, epäjumalien palvominen ja palveleminen, sekä monet monet muut, joita suurin osa tämän maailman ihmisistä pitävät normaaleina ja hyväksyttyinä, vaikka Jumalamme niitä vihaa, eivätkä niiden hyväksyjät peri meidän kanssamme taivaiden valtakuntaa, jos eivät luovu näistä ja karta, uskossa Isään Jumalaan ja Herraan Jeesukseen Kristukseen.
siunausta
Miksi poistatit tekstisi, jossa uhkailit Nassea, että jumala voi tappaa hänet? Etkö seisokaan sanojesi takana? Vai ajattelitko asian uudestaan: Eihän tässä tarvitsekaan vaivata jumalaa, kun hellarien joukossa on n. 900 entistä vankia, myös murhamiehiä? Mikä teitä hurskaita pyhiä vaivaa, että pitää alkaa uhkailla hengenlähdöllä?
Ymmärrämme saman syntikysymyksen, vain eri kääntein.
Kaikki muut synnit, jopa murhat, kiroomiset, homoseksuaalisuus, päihtyminen, varkaus ja noituus kaikki nämä saa anteeksi vielä. Kunhan katuu ja tekee parannuksen ja pistää luottamuksen Kristuksen Jeesuksen sovitustyöhön, mutta Pyhän Hengen pilkkaa ei saa anteeks.
Tässä suhteessa synnit ovat samanarvoisia, mutta muuten olet täysin oikeassa. Ajattelimme asian vain eri tavalla.
Siunausta
Kiitos kysymästä, poikalapsi!
Homoteeseillä tietenkin tarkoitan niitä väitteitä, joita edustaa järjestäytynyt homoliike, jota Suomessa edustaa Seta. Niihin väitteisiin kuuluu mm. ajatus homoseksuaalisuuden pysyvyydestä. Niihin kuuluu, että edes seksuaalisesti kypsymätöntä murrosikäistä ihmistä ei voi saada muuttumaan haluttuun suuntaan. Kaverilleni kuitenkin kävi toisin kuin nämä olettamukset väittävät.
Ne olettamukset nousevat ihmiskeskeisestä arvomaailmasta, joka ei tunnusta synnin valtaa ja voimaa eikä sen vastalääkettä, Kristuksen veren voimaa.
Onneksi edelleenkin on avoin lähde KAIKKEA synnin valtaa ja voimaa vastaan. Niinpä ihminen joka huomaa juuttuneensa synnin likaojiin, saa nousta sieltä, ei omalla voimalla, vaan Kristuksen veren voimalla.
"vaan te olette käyneet ... uuden liiton välimiehen, Jeesuksen, tykö, ja vihmontaveren tykö, joka puhuu parempaa kuin Aabelin veri." Heprealaiskirjeen 12.luvusta
minäkin pääsin kerralla KAIKESTA, minkä orjana olin; tähän kuului esimerkiksi huumeet, lääkkeet, alkoholi, haureudet, saastaisuudet, irstaukset, varastelu, valehtelu, viha lähimmäisiä ja jopa itseä kohtaan selvinpäin ollessa, sekä monia muita asioita, joita pidin normaalina asioina, koska olin niihin kasvanut luonnollisen lihani puolesta ja niitä pidin arvossa; mutta tästä kaikesta Herra Jumala, Kaikkivaltias Kaikkitietävä Isä, päästi minutkin Poikansa sovitustyön avulla, koska uskoin ja halusin pelastua ja parantua, Amen.
siunausta
Käsitys jomouden ja lesbouden pysyvyydestä ei ole minkään "homoliikkeen" teesi. Se on nykypsykoligian tutkittu tieto. Sinun levittänäsi käsitys "eheytyksestä" taas on VAIN fundamantalistikristittyjen lahkojen tukeman, epärietteellisen oppirakennelman levittelyä. Eheytys on uskisteesi, joka perustuu syrjintäjaluun. Ainoaakaan ns. eheyhtynyttä ei ole todennettu. Sekin jo osoittaa, kuinka kebeällä pohjalla muka tietona esitetty teesi on.
Eheytys- ja vieteelyoletukset pohjaavat ihmisvastaiseen ja tuomitsevaan maailmankäsitykseen, jossa vain heterous on sallittua.
Arvoon arvaamattomaan nostamasi "kaveri" on muka esimerkki kaikesta. Ehkä hänet vieteltiin - mutta viettely ei hänestä homoa tehnyt. Omien sanojesi mukaan hän ei ole nyt homo. Tuohan todistaa, ettei hän ole muuttunut homokis. Osa ihmisistä on bi-seksuaaleja.
Seksuaalisuus ei ole sama asia kuin seksiakti. Sinä et tuota eroa tajua, koska et halua tajuta. Syrjit ja puhut valheita yhä. Pahin valheesi on eheytys, yoiseksi pahin tuo viettelysonta.
Enpä ole tuollaisia pahemmin kokeillut vaikka en uskovainen olekaan...
Sinulla on selvästkin OPITTUA käytöstä synnillisyyteen, koitahan poika EHEYTYÄ ja kunnolla.
En usko, että noin vain KAIKESTA olet eroon päässyt.
Sinulle suosittelisin pitkäaikaista terapiaa.
nuilta unohtuu aivan kaikki, mikä kuuluu normaaliin jokapäiväiseen elämään; homothan ei muuta tee kuin "sitä".
Aamusta iltaan ja yöt läpeensä harrastavat peppuseksiä.
Se tuntuu olevan (vaikka eivät sitä myönnäkään) ainoa ja päällimmäinen ajatus.
Puhumattakaan siitä, että suhteellisen moni mies haaveilee peppuseksistä naisen kanssa!!
Mutta: emmehän me ole vastuussa heidän ajatuksistaan, jollainhan heidänkin täytyy hekumoida.
Varmaan kurkkivat pornosivujakin ja sitten korvat punaisena rukoilevat anteeksi hairahdustaan.
eikö terapiat, ole sairaita varten?, ja minä olen täysin terve, enkä tarvitse maallisia avuja, koska minulla on taivaallinen parantaja, jonka nimi on Jeesus Kristus.
siunausta
Näin ainakin heitä pidetään, Niin kuin yhteikunnan pohjasakkana. Kylläkään minä en tunne ketään näitä homoja joten en tunne heitä
paremmin. Mun kaveri sano heitä koirien matkioiksi! Hyvin epäluonnollisia minun mielestäni: Ehkä ihmisinä OK.
Ei ainakaan kukaan minun tuttavapiiristäni pidä homoja tai lesboja yhteiskunnan pohjasakkana, vaan aivan tavallisina ihmisinä. Veikkaan vähän, että kyllä sä tunnet homoja, et vain tiedä, että he ovat homoja.
Olikin aika uudistaa nää homo jutut,minultakin meinas unohtua,kun aamulla eräs ruotsalainen homo toi mulle huonekaluja eteenpäin vietaväksi ja toisaalta eilen aattelin,että ainakin yksi homo avaus ihan sinua ajatellen pitää avata.
Olethan meidän seurassamme,jos lupaamme joka sivuilla vähintään yhden homoutta käsittelevän kirjoituksen ylläpitää???
Näyttää vaivaavan tämä heteroksi vietteleminen (tai homoksi) koska siitä aina kirjoitellaan. Jos olet aivan oikeasti homo ja hyväksynyt itsesi niin anna asian olla tai alennut muiden tasolle vatvomalla tätä "homohömppää" tällä palstalla. Ymmärrän kyllä jos loukkaannut jonkun asiattomista viesteistä mutta jos sinua ei heteroksi saa niin anna olla, et sinäkään voi heteroa homoksi muuttaa.