Minulla on tiivis ystäväporukka. Siihen kuuluu muutama japanilainen tyttö, ruotsalainen poika, Etelä-Afrikasta tullut tyttö, saksalainen tyttö ja hänen veljensä, puolalainen tyttö, espanjalainen tyttö, amerikkalainen cowboy, ranskalainen poika sekä kolme turkkilaista (kaksi tyttöä ja yksi poika). Me olemme kaikki suurin piirtein saman ikäisiä (17-19 v.) ja puhumme paljon maailman menosta, politiikasta ja mitä tulevaisuus meille tarjoaa. Meillä kaikilla on samanlaiset arvot vaikka taustat ovatkin erilaiset. Tunnemme toistemme kulttuurit pohjamutia myöten (kyllä, ulkomaalaisia kiinnostaa Suomen kulttuuri. Joten minun on hyvin vaikea ymmärtää suomalaisten pelkoa ja epäluuloja ulkomaalaisista. Johtuuko se vain siitä, että myös vanhemman polven medialukutaito on kehittymätöntä samoin kuin muiden kulttuurien tuntemus ja kielten puhuminen. Nyky-yhteiskunnan rasismi taitaakin kuitenkin olla oman kulttuurin katoamisen pelko. Älkää olko huolissanne, ei se katoa. Ei vaikka tänne maahanmuuttajia tulisikin.
Mitä
ihmettä?
3422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei se monikulttuurisuus voi olla paha juttu. Vai voiko? Ranskassa fasisti rasisti arabit pieksää alkuperäisiä ranskalaisia ja vain siksi kun pitävät heitä alempiarvoisina.
Sudanissa fasisti rasisti arabit tappaa 200 000 afrikkalaista ja vain siksi että he pitävät heitä alempiarvoisina.
Moskovan ja Pietarin metroissa skinit pieksää ja tappaa ulkomaalaisia. Tähän mennessä jo 400 kuollutta.
Täällä Suomessa rasismi on vielä pitkälti lapsenkengissä.
Olen 43-vuotias mies, kolmen laudaturin ylioppilas, matkustellut monissa maissa, puhun neljää kieltä ja lisäksi ymmärrän luettuna kolmea muuta. Olen myös asunut ulkomailla ja kavereihini on vuosien varrella kuulunut ulkomaalaisia eri maanosista.
Ehkä se tosiaan vain johtuu kielitaitoni puutteesta tai medialukutaidottomuudestani, (eikä siitä, että afrikkalainen aikoinaan raiskasi tyttöystäväni tai että niin minä kuin pari tuttuani olemme joutuneet afrikkalaisjengien ryöstämiksi tai siitä, että elätän vuosittain yhden pakolaisen verorahoillani) että olen alkanut vastustaa ulkomaalaisia rikollisia ja elintasopakolaisia. Me keski-ikäiset kun olemme niin sivistymättömiä ja elämää kokemattomia teihin lukiolaisiin nähden.
"minun on hyvin vaikea ymmärtää suomalaisten pelkoa ja epäluuloja ulkomaalaisista"
Niin varmasti. Minun on hyvin vaikeaa uskoa mitään positiivista somalian erinomaisesta edustajasta, joka uhkaa minua hengenlähdöllä.
Veitsi kurkulla maailmoja syleilevä idealismi katoaa. Ja ajatusmaailma muuttuu. En ole huolissani länsimaalaisen kulttuurin katoamisesta. Olen huolissani omasta hengestäni. Sekä niiden, jotka joutuvat kokemaan samaa.
Ystäväpiirilläsi on länsimaalaiset arvot. Kaikilla ei niitä ole. Islamilaisen maailman arvot eroavat olennaisella tavalla omistamme. Pidä tämä mielessäsi.
-- lot