Ajattelimme investoida ensiasuntoon, ja siitä kysymykseni tuleekin: eli kuinka paljon asuntolainaa voisimme teoriassa saada? Kumpikin on opiskelija, joten tulot ovat hulppeasti yhteensä n. 850e. Avovaimon vanhemmat voisivat suostua henkilötakaajiksi. Säästöjä on n. 5000e ja minulla opintolainaa 3000e. Ilman vakituisia työpaikkoja taitaa se satatonnia jäädä haaveeksi..?
Meillä olisi kummallakin jonkinlainen mahdollisuus käydä osapäivätyössä siten, että yhteenlasketut palkkatulomme asettuivat suunnilleen kuuteensataan euroon. Työnteko tosin sotki aiemmin opintoja (kiitos mm. Bolognan), mutta omistusasunnon kanssa ei varmaan paranisi enää asiasta urputtaa?
Entäs jos pelkillä opintotuilla onnistuisimmekin saamaan lainaa, miten kävisi esim. asumislisämme? Muuttuisiko se asumistueksi? Tai vaikka jos menisimme uudestaan töihin? Lasketaanko opintorahaan kuuluvan opintolainan nostelu pankin puolella tuloiksi (siis jos päädyn siihen, etten saa töiden takia hermoromahdusta ja valmistun ajoissa)?
Summa summarum: paljonko työtön opiskelijapariskunta kehtaisi realistisesti ajatellen pyytää asuntolainaa?
Meillä olisi kummallakin jonkinlainen mahdollisuus käydä osapäivätyössä siten, että yhteenlasketut palkkatulomme asettuivat suunnilleen kuuteensataan euroon. Työnteko tosin sotki aiemmin opintoja (kiitos mm. Bolognan), mutta omistusasunnon kanssa ei varmaan paranisi enää asiasta urputtaa?
Entäs jos pelkillä opintotuilla onnistuisimmekin saamaan lainaa, miten kävisi esim. asumislisämme? Muuttuisiko se asumistueksi? Tai vaikka jos menisimme uudestaan töihin? Lasketaanko opintorahaan kuuluvan opintolainan nostelu pankin puolella tuloiksi (siis jos päädyn siihen, etten saa töiden takia hermoromahdusta ja valmistun ajoissa)?
Summa summarum: paljonko työtön opiskelijapariskunta kehtaisi realistisesti ajatellen pyytää asuntolainaa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pelkäänpä, että mahdollisuudet ovat aika heikot. Itse olemme opiskelijapariskunta ja haimme lainaa asumisoikeusasuntoon noin 20 000€:a. Sampo- pankista meidät naurettiin ulos heti ensi kättelyssä. Osuuspankista saimme kohteliasta palvelua, mutta kummassakin pankissa mietittiin kovin miten pystyisimme maksamaan pois lainan, kun periaatteessa kummallakaan ei ole tuloja (paitsi kesätöistä saatavat). Ymmärrän hyvin heidän näkökulmansa, mutta meillä oli sen verran hyvä ja realistinen maksusuunnitelma + lainan vakuutena 70% oleva asumisoikeusmaksu sekä 30% vanhempien takaamana, että sopimus saatiin aikaan hyvässä hengessä. Kuitenkin luulen, että teidän tarvitsemanne rahasumma on sen verran suuri, että teillä ei ole minkäänlaisia mahdollisuuksia saada sitä, nykyisin kun ei pelkillä takaajilla lainaa saada, vaan täytyy todella olla realistiset mahdollisuudet maksaa laina takaisin. Myöskin pankit tekevät huolelliset laskelmat siitä, että lainanlyhennysten jälkeen jää tietty summa kuukaudessa elämiseen (en muista tarkalleen paljonko se heidän mukaansa oli, mutta opiskelijasta se tuntuu suurelta, koska on tottunut tiukempaan rahan käyttöön muutenkin), tämänkin seikan takia en usko teidän saavan lainaa....nooh..yrittänyttä ei laiteta.
...järkeä puhut. Tuossa teidän tapauksessa tuota asumisoikeusmaksua ei voi rinnastaa perinteiseen asunnon ostoon. Asumisoikeusasunnosta luovuttaessa asunnon omistaja on aina velvollinen lunastamaan asunnon 3 kk:n kuluessa ja asumisoikeuteen pistetty summa ei voi tippua eurollakaan, ainoastaan nousta. Eli riskiä ei ole siinä mielessä kuin esim. omistusasuntomarkkinoilla, joissa asuntojen hintakehitystä ei voi ennustaa.
Vai pitäisi vielä opiskelijoiden saada asuntolainaa, kun rahaa on 5 000 e ja velkaa 3 000 e.
Ja vastaus on: ette saa lainaa yhtään. Ja kun kahden henkilön tuet on 850 e/kk, ei siitä myöskään mitään lainoja maksettaisi.
Myöskään se, että teillä olisi MAHDOLLISUUS käydä osapäivätyössä, ei auta mitään. Ei mahdollisuuksilla lainoja maksella. Eikä varmaan myöskään tuo 600 e:n lisäys yhteistuloissa tilannetta muuta.
Tässä kohtaa mä oikeasti jo repesin nauramaan: "Lasketaanko opintorahaan kuuluvan opintolainan nostelu pankin puolella tuloiksi". Tuon tekstisi oli pakko olla trolli. Et kai nyt oikeasti kuvittele, että lainarahan nostaminen katsotaan tuloksi???
"Et kai nyt oikeasti kuvittele, että lainarahan nostaminen katsotaan tuloksi??? "
Huvittavaltahan tuo kuulostaa, mutta kun opiskelijoille on vuosikausia paukutettu päähän(Kela, sossu poliitikot), että opintolaina tukea ja lasketaan on tuloksi, niin kai sitä joku on alkanut uskoakin:D
Hehhe :D... Siis tosissaan, jos nykyään kaikki lainan hakijat on tällasia ollaan lamassa nopeammin kuin huomataankaan. No, onneksi eivät toistaiseksi ainakaan myönnä noin hepposin...
Vai että asuntolainaa lyhennetään opintotuella? hehhe... oli varmaan provo!... Palatkaa herranjestas takaisin maanpäälle.
Aattelepa kun riittävän moni on sotkenut asiansa näiden velkojen kanssa ja ne perustaa puolueen ja voittaa eduskuntavaalit. Sitten kaikkien lainat maksetaan valtion varoista. Tämä vain kärjistettynä ajatusleikkinä.
...lainan saannin suhteen, mutta muuten tilanteenne on oikein hyvä. Kun muutaman vuoden päästä valmistutte molemmat, saatte asuntonne paljon pienemmällä lainamäärällä.
olen edellisten kanssa.
Noilla tuloilla en uskaltaisi lähteä sadan tonnin lainaa nostamaan. Esim. 25 vuoden laina-ajalla halvin vaihtoehto antaa kk-eräksi lähes 600 euroa. Siihen päälle yhtiövastike, vesi ja sähkö. Hajonnut pesukone tai muutaman viikon sairastelu sotkee budjetin täysin.
Älkää sössikö hyvällä mallilla olevaa opiskelua asuntolainalla! Jos menette töihin, niin milloin ehditte tehdä tehtäviänne ja lukea tentteihin? Ruokalasku kasvaa potenssissa, kun joudutte ajanpuutteessa ostamaan eineksiä ja kotityöt alkavat rääkäämään => hermot menee molemmilta!
Ajatuksenne on erittäin hyvä, mutta käytännössä se on mahdoton yhtälö.