Matti ja hölmöläiset

Hölmöläistarinoissa hölmöläiset joutuvat itse tyhmyyksissään aiheuttamaan pinteeseen josta viisas Matti sitten neuvokkaasti pelastaa heidät.

Mielestäni tätä ideaa pitäisi hyödyntää Vanhasen vaalikampanjassa.

Keskusta voisi järjestää avoimen kilpailun mainostoimistoille ja alan ammattilaisille tai muille kiinnostuneille tv-vaalimainossarjan tuottamiseksi.

Tässä oma panokseni ideana Matti Vanhasen vaalityöhön. Idea on tässä ja nyt esitetty ja vapaasti käytettävissä.
2126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Äänestä Mattia, et saa päähän pattia.
Matti on paras, eikä mikään varas.
Parempi pyy ilman pipoa kuin Matti ilman kukkaroa.
Sarvesta härkää Jormasta miestä, Matista presidentti huh hah hei !
Taskumatti, nukkumatti, Vanhas-matti

Tässä vaalimainos töllöön

Matti makaa kulahtaneissa ulkovaatteissa kalliilla sohvalla ja oksentelee sinkkiämpäriin. Keskustanuori tulee nuhtelemaan haisevaa krapulakasaa. Matti kohottaa katseensa ja heittää suutuspäissään poikaa tyhjällä kaljapullolla ohimoon. Poika viedään sairaalaan jossa hän saa sairaalabakteerin ja menettää järkensä, liittyy demareihin ja joutuu töihin paperitehtaaseen.

Lopputeksi: MEIDÄN MATTI ON AIVAN JOTAIN MUUTA !

Äänestä
  • 1 osa
    Taustamusiikkina Volgan lautturit:
    kansa tekee yksitoikkoista työtä harmaassa kuvassa.taukopilli soi. kansa lukee "Pääsanomia" erkon sanomat siinä on halosennäkinen kuva ja otsikko "koko kansan presidentti!".kukaan ei hymyile.pilli soittaa töihin.kansa jatkaa samaa ilotonta ja harmaata puurtamista. lihava luottamusmies huuhailee työläisten joukossa jakamassa "sirppi ja vasara" ay-julkaisua.

    2 osa
    Halosen näköinen (palestiinalaishuivi hartioilla), naispoliitikko käy työpaikalla möngertämässä epäselvää "jordaniaa". kansa istuu harmaan ja ilottomana penkeissä ja taputtaa. kaikille liimataan sydäntarra rintapieleen ja lehteen otetaan lavastettuja valokuvia iloisista ihmisistä (menevät iloisten kasvonaamioiden taakse)

    3 osa

    Kooste edellisestä ja päälle lopputekstiksi väännelty halosen vaalislogan joka vaihtuu värilliseksi vihreäksi murskaten halosen sloganin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mainosmies kirjoitti:

Hölmöläistarinoissa hölmöläiset joutuvat itse tyhmyyksissään aiheuttamaan pinteeseen josta viisas Matti sitten neuvokkaasti pelastaa heidät.

Mielestäni tätä ideaa pitäisi hyödyntää Vanhasen vaalikampanjassa.

Keskusta voisi järjestää avoimen kilpailun mainostoimistoille ja alan ammattilaisille tai muille kiinnostuneille tv-vaalimainossarjan tuottamiseksi.

Tässä oma panokseni ideana Matti Vanhasen vaalityöhön. Idea on tässä ja nyt esitetty ja vapaasti käytettävissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu