miksi Word ei toimi????

meille kotiin hankittiin aika uus kone ja sihen tuli windows xp. Meillä ei toimi word-ohjelma. Missä vika. Pitääkö se asentaa itse jotenki siihen vai missä se mättää. Ite en oo mikkää atk-asiantuntija nii tarttis ammattilaisen apua. Käynnistä-ohjleman valikossa on word-ohjelma mutta ku sitä klikkaa niin tulee: "tätä toimintoa voi käyttää vain tällä hetkellä asennetuille tuotteille" niin mitä se tarkottaa??
voisko joku neuvoa?
71142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En minäkään tiedä tietokoneista, mutta minulle sattui, että ostin tietokoneen, jossa oli käyttöjärjestelmänä Windows XP, mutta tekstinkäsittelyohjelma puuttui. Oli kuvake, mutta ei ohjelmaa. Eli voi olla, että sinullakin on tavallaan "otsikko" valmiina, mutta ei itse Word-ohjelmaa... Voit tarkistaa, että onko sinulla koneessasi Word vai ei seuraavasti: Klikkaa KÄYNNISTÄ, KAIKKI OHJELMAT, MICROSOFT OFFICE, ja sitten hiiren oikeanpuoleisella painikkeella(=kakkospainikkeella)klikkaa kohtaa MICROSOFT OFFICE WORD. Sitten taas hiiren oikeanpuoleisella painikkeella klikkaa kohtaa OMINAISUUDET. Klikkaa YLEISET-välilehteä vasemmanpuoleisella hiiren painikkeella. Sieltä katso kohdat KOKO. Jos on jotain muuta kuin 0 (=nolla) niin sinulla on Word, mutta en tiedä miten sen saat auki.

Jos sinulla ei ole Wordia niin se täytyy käydä ostamassa.

Alkuun pääset ilman Wordia klikkaamalla KÄYNNISTÄ, KAIKKI OHJELMAT, MICROSOFT WORKS, MICROSOFT WORKS TEKSTINKÄSITTELY.

Tai käyttämällä WordPadia:

Klikkaa KÄYNNISTÄ, KAIKKI OHJELMAT, APUOHJELMAT, WORDPAD.

Eli se, että tietokone sisältää Windows XP:n ei tarkoita, että se sisältäisi myös ohjelmia, kuten Word-tekstinkäsittelyä.

Works ja WordPad ovat kuitenkin tekstinkäsittelyyn sopivia, tosin niissä ei ole kaikkia Wordin hienouksia. Mutta ensialkuun niilläkin pärjää.

Olikohan tästä apua?

Äänestä
  • joo pittää kahtoa mitä se sannoo.
    Sitte tilata word jos ei ole. Kiitos paljon neuvoista

    Äänestä

  • Muija_05 kirjoitti:

    joo pittää kahtoa mitä se sannoo.
    Sitte tilata word jos ei ole. Kiitos paljon neuvoista

    XP:n mukana tulee Wordpad eli Word riisuuttuna. Se riittää kotikäyttöön aivan hyvin. Turhaa tuhlaat kalliiseen Word mammuttiin jossa 1001 toimintoa jota ei koskaa tarvita.

    Äänestä

  • Muija_05 kirjoitti:

    joo pittää kahtoa mitä se sannoo.
    Sitte tilata word jos ei ole. Kiitos paljon neuvoista

    ..kuitenkaan löydy,vastaava (parempi?) on OpenOffice.Suomenkielinen,ilmainen.
    http://fi.openoffice.org/

    Äänestä

Ensiksi katso: Käynnistä >Ohjauspaneeli>Lisää ja poista ohjelmia. Jos word näkyy siellä, se on koneella.

Toinen tarkistus: Tuliko konepaketin mukana CD/DVD- levyä jossa vois olla tuo word.

Äänestä

Jos uusi kone ja kuvake on, niin kyllä pitäisi kaiken järjen mukaan myös ohjelma olla.
Nykyään paljon koneita myynnissä missä mukana works ja word, katseleppas löytyisikö word-cd levy jostakin laatikon uumenista..

Äänestä

pengoin jonkun teidän käskystä sitä pahvilaatikon pohjaa ja sieltähä se löyty. Word 2002 asennuslevy. Nyt on word koneella ja voi alkaa tekee kouluhommia yms... :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muija_05 kirjoitti:

meille kotiin hankittiin aika uus kone ja sihen tuli windows xp. Meillä ei toimi word-ohjelma. Missä vika. Pitääkö se asentaa itse jotenki siihen vai missä se mättää. Ite en oo mikkää atk-asiantuntija nii tarttis ammattilaisen apua. Käynnistä-ohjleman valikossa on word-ohjelma mutta ku sitä klikkaa niin tulee: "tätä toimintoa voi käyttää vain tällä hetkellä asennetuille tuotteille" niin mitä se tarkottaa??
voisko joku neuvoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu