Toinen viljakäärmeistäni on tullut vihaiseksi,
puree jos yrittää mennä lähelle. Onko kellään samoja ongelmia? Mikä neuvoksi?
puree jos yrittää mennä lähelle. Onko kellään samoja ongelmia? Mikä neuvoksi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käärmeitähän ei voi kesyttää tai huonoja tapoja 'kouluttaa' pois nisäkkäiden ja lintujen tapaan. Itselläni on muutamakin aggressiivinen käärme, jotka nostovaiheessa voivat purra, mutta kädessä eivät enää niin aggressioi.
Hyvänä tapana olen nostossa käyttänyt 'käärmeenlumoojatekniikkaa' eli nostan kahdella kädellä niin, että toista heiluttelen kiinnittäen käärmeen huomion ja toisella nostan hitaasti ja rauhallisesti.
Aggressiivisuutta on melko hankalaa saada pois, jos aggressiivinen käärme pelottaa, niin täällä on yksi kiinnostunut ostaja *virn*
Olisi yksi vaalea vilis ja agressiivinen sellainen myytävänä...
Niin siinä voi käydä tosiaan. Käärmeitä on eri luonteisia. Ratkaisu asiaan on se, että annetaan olla rauhassa ja jos on jostain syystä pakko esim. siirtää käärme toiseen astiaan ruokinnan ajaksi, niin hanskat käteen tai opettele nostamaan käärmekoukulla. Siis käärmeellehän kuitenkin on parasta - oli se aggressiivinen tai rauhallinen - että sitä käsitellään mielellään niin vähän kuin mahdollista.
Ei käärmeestä välttämättä luopua tarvitse, jos vaan hyväksyy sen, ettei kyseinen yksilö ole mitään silittelymallia.
hankala vastata tarkemmin tietämättä tilannetta. pidätkö molempia käärmeitä yhdessä, käyttäytyykö agressiivinen käärme dominoivasti/agressiivisesti myös toista käärmettä kohtaan?
onko käärme kokenut jotakin stressaavaa? oletko käsitellyt sitä liikaa, tai onko sille tapahtunut jotain käsitellessäsi sitä? tottakai käärmeiden luonteissa on valtavia eroja, mutta ei mikään eläin ihan yhtäkkiä tyhjästä agressiiviseksi tule.
MIKÄÄN käärme, yksilöstä riippumatta, ei pidä liiallisesta käsittelystä. käärme ei koskaan ole samalla tavalla lemmikki kuin koira tai kissa, käärme voi parhaiten kun sitä ei häiritä turhaan. toki on tärkeää, että käsittelet käärmettäsi lyhyitä aikoja silloin tällöin niin, että eläin tunnistaa sinut hajustasi, mutta ei yhtään enempää kuin päivittäiset hoitotoimet vaativat.
sitä vielä, että jos tosiaan pidät kahta viljistä samassa terrassa, on erittäin mahdollista että agressiivisuus johtuu siitä. jos toinen viljis on kooltaan suurempi tai luonteeltaan dominoivampi, on itsestään selvää että heikompi stressaantuu. stressi voi hyvin ilmetä käärmeen agressiivisuutena. jos tästä on kyse, kannattaisi sinun ehkä siirtää käärmeet omiin terroihinsa ja seurata, josko tilanne muuttuu parempaan suuntaan.