Tympein mainos ikinä!

Baxter

Nyt piti saada päästää höyryjä pihalle, prrkle!!

Kävin eilen pitkästä aikaa elokuvissa, oikein Tennispalatsissa.

Paitsi että Yölennon alkuun tuli väsyttävät 20 minuuttia mainoksia, sen mainoskimaran loppuun esitettiin kevyesti paskin mainos mitä ikinä olen nähnyt: joku saakelin David LaChappelle-whateverin Romeo&Julia-teeman ympärille tekaisema H&M:n propagandamusiikkivideo, jonka kesto oli 5 MINUUTTIA! Aaaaaaaargh!!

Tämän ns. musiikkivideon ääniraita oli kasattu periaatteessa kahdesta eri biisistä, siirappisesta soulslovarista, jotka eivät mitenkään eronneet toisistaan, eivät edes tarttuneet korvaan.

Dramaturgia taas oli aivan käsittämätön, sillä sen viiden minuutin aikana oli ainakin kolme tai neljä paikkaa jossa luulin tämän kidutuksen jo loppuvan. Mutta ei! Vielä vaan jatkui.

Olivatpa jopa Tennispalatsin aulat koristaneet käsittämättömän isoilla mainosjulisteilla, jossa mainostettiin tätä mainoselokuvaa (!). Yäck!

Masentavinta on tietää, että kun nyt tässä lähikuukausina käy Finnkinon teattereissa, sen saman pirun käsittämättömyyden joutuu kiemurtelemaan läpi joka helvetin kerralla.

Voin toki olla väärässä, mutta minulle ainakin H&M on aina edustanut jotain kyseenalaista trendifirman kuvatusta, joka teettää kuteensa lapsityövoimalla jossain Aasiassa. Tämä mainostekele ei minun silmissäni mitenkään nosta H&M:n pisteitä, päinvastoin.







Kylläpä teki hyvää saada avautua tästä.

No niin, elämä jatkuu taas.

5

1397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fidel

      Sama juttu eilen Crash-elokuvan alussa. Pää meinas hajota jo perusmainosten aikana (kuten 3 kertaa näytetty pelottavan huono easy-vakuutusmainos), mutta H&M:n tekele vei kyllä voiton. Melkein kävelin ulos teatterista.

      Mitenköhän saisin parhaiten Finnkinolle tietoon mielipiteeni tästä ultrakaupallisuuden kukkasesta? Ja sen, että jos vielä kerran joudun näkemään mokoman paskakasan, alan boikotoimaan koko teatteria. Ja H&M:ää (no, se lienee helpompaa..;)

      • Baxter

        ...Finnkinon kotisivulta löytyy palaute-osio. Mennään ärjymään sinne.


      • turhauttavaa
        Baxter kirjoitti:

        ...Finnkinon kotisivulta löytyy palaute-osio. Mennään ärjymään sinne.

        Kävin pari viikkoa sitten kattomassa The Islandin ja silloin tuli myös se h&m mainos. Kaveri jonka kanssa olin siellä pyysi ottamaan aikaa kauanko se mainos kestää.. vähän vajaat 8 minuuttia. Sen lisäksi, että mainos oli turhan pitkä, se oli aivan PASKA. Naurettavaa, paitsi ettei pahemmin naurattanut.


    • meeza

      Prkl:een monikansalliset yhtiöt... ja sitten vielä se musiikki siinä mainoksessa, ei helv... Muistaako kukaan muuten muinaista A1-Autorahoitusmainosta joltain vuodelta -98? Se oli aika tympeä :D:D

    • kärsivä

      Näin mainoselokuivan viime perjantaina ja mieli teki kuolla jo puolessa välissä.

      En oikeasti uskalla mennä vähään aikaan enää kuviin, koska pelkään tuota monen minuutin kärsimystä. Helvetti, elokuviin mennään rentoutumaan, ei kärvistelemään jonkun 8 minuutin vollotuksen edessä. Aion myös ensi kerralla lippua ostaessani varmistaa vieläkö kyseinen mainoselokuiva pyörii varsinaisen elokuvan alussa, sillä en todella katsele sitä enää toista kertaa.

      Aion myös lähettää palatetta asiasta teatteriketjulle.

      Ja sanomattakin on selvää minkä vaateliikkeen palveluita en enää koskaan käytä. Näin se mainonta toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      63
      6190
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5599
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      128
      4465
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      57
      3889
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3795
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3219
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      68
      2989
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2846
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      70
      2599
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1960
    Aihe