Yritin selata sivarikeskuksen sivuja, mutten löytänyt ruokarahasta riittävää tietoa. Olemme sopineet laitoksen kanssa, että ruokaraha maksetaan kokonaisuudessaan, mutta nyt heräsi epäilys, että kuuluuko ruokaraha maksaa myös viikonlopuilta?
Tietoa?
Ruokarahasta..
11
915
Vastaukset
- Late
On se niin väärin...
Ei varusmiehillä vaan ole tällaisia ongelmia. Sivareilla paremmat edut ja kevyemmät hommat. en ymmärrä miksi.
Juu, kyllä se pitäis maksaa viikonlopulta.
ps. Mun mielestä sivareissa itsessään ei ole mitään vikaa, mutta systeemi vaan on epäreilu.- rauhan puolesta
Koko asevelvollisuuslaki on vääryyttä! Sinäkin huomasit että koko systeemi on epäreilu ja sitä on koko asevelvollisuuslakimme. Sinullakin olisi ollut mahdollisuus sivariin mutta harva sitä uskaltaa tehdä. Itse olin kaksi kuukautta armeijassa ja tuo aika oli pelkkää helvettiä ja täysin turhaa. En tee mitään armeijan opettamilla taidoilla, aseelliseen puolustukseen en aio suostua mistään hinnasta, ihmiselämää pitää kunnioittaa ja sotaan ei pidä suostua. Sitäpaitsi armeija pitää pakkolaitoksessaan orjana ja antaa käsittämättömiä rangaistuksia tottelemattomuudesta. Asioista vihdoinkin valaistuneena ajattelin että sivarin valitseminen on ehdottomasti parempi. Saa vapauden ja kukaan ei käskyttele typeriä käskyjä.
- Late
On se niin väärin...
Ei varusmiehillä vaan ole tällaisia ongelmia. Sivareilla paremmat edut ja kevyemmät hommat. en ymmärrä miksi.
Juu, kyllä se pitäis maksaa viikonlopulta.
ps. Mun mielestä sivareissa itsessään ei ole mitään vikaa, mutta systeemi vaan on epäreilu. - PII
On siinä jätkällä murhe. Mene armeijaan niin ei tarvitse tuota murehtia tai näänny vaikka nälkään!
- Hana
Sanoo sellainen, joka ei ymmärrä Suomesta kuin armeijan ja muut ihmiset jätetään syrjään. Se nälkään nääntyminen ois ollut minullakin piakkoin edessä, koska en pitänyt siitä armeijan hernekeitosta tai näkkileivän kappaleista (joku taisi niissä olla vikana maun suhteen), joilla olisin ihan takuulla kuollut nälkään..tai viimeistään tupaan nukkumaan mennessä pyörtynyt ilmassa kierteleviin suolistokaasuihin! Syöminenhän ei ole armeijassa velvollisuus, mutta vaikuttaisi että kuolema tai tappaminen on! Miten varusmiehet päjäävät elleivät saa kunnon ruokaa..sivarista puheenollen, joka TEKEE 8 TUNTIA PÄIVÄSSÄ TYÖTÄ! Eikö se ole jo aika raskasta..jos ei niin antakaa mulle vaikka se täyspakkaus selkään, niin kyllä jumalauta poljen sen teidän 20 km.
Sivarit ja varusmiehet pitäisi olla tässä suhteessa tasa-arvoisia, eikä mikään pitäis niitä "isän käskemiä armeijaan" -jätkiä laittaa sivareiden edelle siviilielämässäkään.
Minua vaan heikottaa se lakipykälä, kun vuosia ovat naiset päässeet poliisikouluun ilman varusmiespalvelusta, mutta sitten kun uudistettiin laki jolla siviilipalvelusmiehetkin pääsisivät armeijaan niin halutessaan, niin he ovat vielä surkeammassa asemassa kuin naiset jotka eivät ole edes asevelvollisuuttaan käyneet...tuntuu melko kaksimieliseltä touhulta! Jumalauta, aseitahan siellä käytetään ja muijat pääsee sinne, tyypillinen varusmiehen vastaus! Siviilipalvelusmies on voinut ihan hyvin mennä sivariin muiden kuin aseiden vuoksi!! - Itsenäinen Varusmies
Tuhlaisit sinäkin energiasi asialliseen kommentointiin niin muutoksia vois joskus tullakin.
Nimenomaan varusmiehet ovat nääntymässä nälkään (tarkoitan nyt siis itsenäisesti asuvia varusmiehiä...) KOSKA VIIKONLOPUILTA EI SAA RUOKAKORVAUSTA TOISIN KUIN SIVARIT ja kaikki päivärahat saattavat mennä matkoihin.
Siitä puhumattakaan, että jos polttaa tupakkaa niin rahat ei riitä mihinkään.
Mulle Vanhemmat antaa satasen kuussa, eikä silti meinaa riittää. Ja rahat ei tod. mee viinaan...siihen ei riitä alkuunkaan rahaa. ETtä ankeeta on elämä varusmiehenä.
Tarttis tehrä jotakin!
- 73+3
jos asut palveluspaikan osoittamassa asunnos niin sillon niiden täytyy maksaa viikonlopun ruokarahat. jos et hyväksynyt asuntoa niin silloin et saa vklp ruokarahaa.
- xdgfkjö-köoj
just ton ruokarahan takia menin sivariin :D
kuka sitä nyt pelkällä 5.00eurolla haluaa 24/7 olla jossain korvessa urpojen kanssa, kun voi olla sivarissa vähän näpertelemässä 8tuntia päivässä samalla rahalla 13.50 ruokaraha ja matkakorvaukset.
Sitä jaksoi sivaripäivän jälkeen mennä vielä illemmalla töihin. Voisin sanoa että sivari oli taloudellisesti hyvää aikaa mulle.
Onneksi en mennyt armeijaan, vaikka se oli tarkoitus. Ois ollu kiva kun ei olisi tarvinnut huolehtia itse mistään, kun kaikki sanotaan valmiiksi mitä pitää tehdä :) - shyl.iöpo
Nii ja unohin sanoa että nykyinen pomoni kauhistui kun näki ansioluettelosta että olin sivarin ohella iltaisin töissä.
"Sinä se taidatkin olla kova tekemään töitä, millon voit alottaa?"- Homopomo
Mie kauhistui oikiasti sitä ettet muiden boitsujen kans ollu homostelemassa ja työntelemässä piippuu pyllyyn.
Juu se oikein pelästy että sivarikin tekee töitä!!! Noh koeajan jälkeen se totuus paljastuu!! Kato, sivareilla ei oo kun oikeuksia. Ne on oikein valtion tuella opetettu lusmuilemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1223835Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta163577Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1172509Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802460Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää532432Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom82380Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole212337Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1582246HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364362007Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin591935