Viittaan aiempaan kysymykseeni "Onko jumala hyvä?" Vuorokauden jälkeen saldo näyttää olevan reilut 70 kirjoitusta eikä yhtään perustelua sille, miksi minun on hyvä päätyä helvettiin.
Voinemme siis päätellä, että ainakin tämän palstan lukijakunta on samaa mieltä kanssani siitä, että tämä on ennemmin sadistista kuin rakastavaa toimintaa jumalalta (jonka siis oletan tässä argumentin vuoksi olevan olemassa). Jos joku on eri mieltä, niin kirjoittakoon perustelut.
Voinemme siis päätellä, että ainakin tämän palstan lukijakunta on samaa mieltä kanssani siitä, että tämä on ennemmin sadistista kuin rakastavaa toimintaa jumalalta (jonka siis oletan tässä argumentin vuoksi olevan olemassa). Jos joku on eri mieltä, niin kirjoittakoon perustelut.
Vastaukset 24
Vanhimmat
on varmasti paljon mielenkiintoisia ihmisiä, kuten Machiavelli, Hitler, Gandhi, Stalin, sun muita ei-kristittyjä. Heidän kanssaan olisi mukava keskustella.
Totuus löytyy historiasta.
Kuka keksi helvetin?
ihminen keksii itse oman helvettinsä.
ei ole hyvä joutua helvettiin. Helvetti on ero Jumalasta. Jumalan luona taas on hyvä, sillä Jumala tahtoo ihmisten parasta. Jumala on hyvä.
Ihminen on tyhmä ja ahne eikä ymmärrä aina omaa parastaan. Saatana puhuu ihmiselle ja ihminen kuuntelee. Saatana ei koskaan pyydä tekemään mitään pahaa. Hän vain puhuu. Ihimen joka on tyhmä ja ahne kuuntelee ja tottelee ja saa kärsiä seuraukset nahoissaan. Ihmisellä itsellään on valinnan mahdollisuus kuunellakko Saatanaa vai Jumalaa.
Kysymys ei siis ole Jumalan pahuudesta vaan siitä, että ihmisellä on vapaa tahto ja tietoisuus.
että Saatanan puheen tarkoitus on herättää himo pahaan ihmisessä. Ihiminen itse siis valitsee tuon pahan.
Eli kaikki ne jotka eivät ole kuulleetkaan kristinuskosta, ovat valinneet pahan, ja joutuvat siis helvettiin saatanan kidutettavaksi. Aika oikeudenmukaista, kiitti vaan jumala.
taitaa lyödä iso pyörä logiikkapuolella tyhjää vai kuinka?
En sanout yhtään mitään siitä, ketkä pelastuvat eli pääsevät taivaaseen Jumalan luo ja ketkä joutuvat helvettiin.
>>Kuulostaa hyvältä uskovan mielestä, mutta... Olen ateisti ja siis päätymässä kirkon oppien mukaan helvettiin. Haluan vastauksia siihen, miksi jumalan mielestä juuri _minulle_ on hyvästä valita väärin ja päätyä helvettiin? Kaikkivaltiaana ja hyvänä hän olisi varmasti päästänyt minut taivaaseen, jos hänen mielestään niin olisi minulle parempi, eikö niin? >>
Vastaan kysymykseesi suoraan Raamatusta Joh.3:17
( Ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan sitä tuomitsemaan vaan pelastamaan sen. Sitä, joka uskoo Häneen, ei tuomita, mutta se joka ei usko, on jo tuomittu, koska hän ei uskonut Jumalan ainoaan Poikaan.)
Koska Jeesus rakastaa sinua ja minua, antaa Hän meidän itse valita...Jeesus on enemmänkin kuin vain pelastaja. Hän auttaa, lohduttaa, rakastaa ja johdattaa sekä kulkee vierelläsi parhaana ystävänä läpi elämän. Tiedän kokemuksesta...jo pian 25vuotta tällä tiellä.
Tuota samaa on kyllä yritetty ennenkin. Se EI kuitenkaan selitä, miksi jumalan mielestä on hyvä, että osa ihmisistä päätyy helvettiin. Valinnanvapaus on kaikille hyvä vain, jos jokainen osaa valita "oikein".
Kato tää koko juttu, miks me hihhulit täällä pyöritään teidän ympärillä, on just sitä viestiä, että Jumala ei halua ihmisten menevän helvettiin. Jumala haluaa pelastaa. Hän etsii ihmistä. Jokainen saa elämässään mahdollisuuden kuulla Jeesuksesta ja Hän kutsuu itseään seurattavan vapaaehtoisesti, koska ei halua ketään pakottaa. Jumalan mielestä se ei ole ollenkaan hyvä, että ihmisiä joutuu helvettiin. Siksi se lähetti oman poikansa tänne kuolemaan syntien puolesta, että se kuilu mikä ihmisen ja Jumalan välillä ennen oli...niin sitä ei oo enää. Ja siks taivaaseen pääsee, kun uskoo Jeesukseen. Muutenhan se ristinkuolema olis ollut ihan turha.
Toivottavasti valitset oikein ;)
Kato tää koko juttu, miks me hihhulit täällä pyöritään teidän ympärillä, on just sitä viestiä, että Jumala ei halua ihmisten menevän helvettiin. Jumala haluaa pelastaa. Hän etsii ihmistä. Jokainen saa elämässään mahdollisuuden kuulla Jeesuksesta ja Hän kutsuu itseään seurattavan vapaaehtoisesti, koska ei halua ketään pakottaa. Jumalan mielestä se ei ole ollenkaan hyvä, että ihmisiä joutuu helvettiin. Siksi se lähetti oman poikansa tänne kuolemaan syntien puolesta, että se kuilu mikä ihmisen ja Jumalan välillä ennen oli...niin sitä ei oo enää. Ja siks taivaaseen pääsee, kun uskoo Jeesukseen. Muutenhan se ristinkuolema olis ollut ihan turha.
Toivottavasti valitset oikein ;)
Jos jumala todellakin halua ihmisten pelastuvan, niin miksi laittaa uskovaiset levittämään kutsua? Uskovaisethan ovat täysin amatöörimäisiä, epäpäteviä, kouluttamattomia, epäluotettavia ja kaikin tavoin epäsopivia levittämään jumalan sanaa. Miksi kenenkään tulisi luottaa tai uskoa sanaakaan mitä uskovainen sanoo? Hehän ovat vain ihmisiä, jotka ovat ihan yhtä hyvin voineet keksiä koko jutun ja valehdella alusta alkaen. Uskonnot ovat isoa bisnestä, etenkin kun kyseessä on vakaa asiakasryhmä.
Jos tämä on se idea, niin jumala saa syyttää itseään siitä, että 99% maailmanväestöstä joutuu helvettiin: hän on valinnut huonoimman mahdollisen vaihtoehdon oman sanomansa levittämiseen: muutenkin sekavat ja hörhöytyneet uskovaiset.
Eihän kukaan osaa puhua sellaisen asian puolesta, josta ei ole mitään omaa kokemusta. Oletetaan että sinun pitäisi puhua vakuuttavasti asiasta josta et tiedä mitään. Luultavasti esityksesi ei olisi kovinkaan vakuuttava, parhaimmillaankin esityksesi olisi ulkokohtaista, kuin lukisit kirjoitettua tekstiä. Olisit kuin opetettu apina. Äänensävystäsi kuuluisi että et itse tiedä mistä puhut, eikä sinulla ole todellisuudessa mitään kokemusta asiasta.
Juuri siksi uskovat puhuvat uskosta(eivätkä vain puhu, vaan elävät) koska heillä on uskosta omakohtainen kokemus. Juuri siksi he ovat niin vakuuttavia, ja vastustamattomia... :)
On aivan loogista että uskovat puhuvat uskosta. Ketkä muut uskosta edes osaisivatkaan puhua, kuin vain ne jotka itse uskovat?
"Eihän kukaan osaa puhua sellaisen asian puolesta, josta ei ole mitään omaa kokemusta. Oletetaan että sinun pitäisi puhua vakuuttavasti asiasta josta et tiedä mitään. Luultavasti esityksesi ei olisi kovinkaan vakuuttava, parhaimmillaankin esityksesi olisi ulkokohtaista, kuin lukisit kirjoitettua tekstiä. Olisit kuin opetettu apina. Äänensävystäsi kuuluisi että et itse tiedä mistä puhut, eikä sinulla ole todellisuudessa mitään kokemusta asiasta."
Juuri tuo on miten uskovaiset puhuvat.
ei ole olemassakaan vaan ikuinen kuolema syntisen rangaistus jumala ei ole luonut helvettiä. jos ei usko jumalaan kuolee niin kuin ateistit kuoleman käsittävät. jumala sanoo ei ole työtä,tietoa eikä tekoa tuonelassa jonne olet menevä. ei tieteen kanssa ristiriitaista tietoa. mutta jumala herättää maan päälle ihmisiä ikuiseen elämään viimeisenä päivänä, vain hyvin harvat pääsevät taivaaseen.
Kuinka selität kaikki Raamatun kohdat tulisesta järvestä? Kuten:
Ilm. 14:10-11
Häntä kidutetaan tulessa ja rikin katkussa pyhien enkelien ja Karitsan edessä. Tulesta, joka ihmisiä kiduttaa, nousee savu aina ja ikuisesti. Heillä ei ole päivän, ei yön lepoa - ei niillä, jotka kumartavat petoa ja sen kuvaa, eikä kenelläkään, joka ottaa pedon nimen merkikseen.
Matt. 13:49-50
Samoin käy maailman lopussa: enkelit tulevat, erottavat pahat vanhurskaista ja heittävät heidät tuliseen pätsiin. Siellä itketään ja kiristellään hampaita.
Matt. 25:46
Ja niin he lähtevät, toiset iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään.
Vai ovatko Jehovan todistajat väärentänet nuokin kohdat?
"Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, heitä se pois. Parempi on sinulle, että silmäpuolena menet sisälle Jumalan valtakuntaan, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvettiin, jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu." (Mark.9:47-48)
"Ja perkele, heidän villitsijänsä, heitetään tuli- ja tulikivijärveen, jossa myös peto ja väärä profeetta ovat, ja heitä vaivataan yöt päivät, aina ja iankaikkisesti." (Ilm.20:10)
Sori vaan. Kiva ois uskoa samaan aikaan Raamattuun ja siihen ettei helvettiä ole, muttei oikein onnistu multa. Se on joko tai. Ja sillä, että ovatko Raamatun mukaan kuolleet tietoisessa tilassa nyt vai eivät, ei ole mitään tekemistä sen kanssa, joutuvatko jotkut sitten ylösnousemuksessa ja viimeisellä tuomiolla helvettiin.
raamatun helvetti Gehenna on saanut akunsa siitä, kun jossain raamatun kaupungissa en muista missä oli jatkuvasti palava pätsi jossa poltettiin rikollisia ja ruuttoon sairastuneita se oli hävityksen vertaus kuva. Raamatussa jumala sanoo:he polttavat naisia ja lapsia joka ei ole mieleenikään tullut. kuolema on synnin palkka
Joo oon kyllä selvillä siitä mitä sanoit. Se helvetin/gehennan esikuva oli kai jossain Gen Hinnomin laaksossa tai jotain. Se, että helvetillä on sellainen maallinen esikuva, ei kuitenkaan selitä tyhjäksi Uuden Testamentin helvettikuvauksia. Lue ihan rehellisesti JSS:n ja mun lainaamat Raamatun jakeet. Jos Raamatussa ei tarkoiteta sitä miltä lainaamamme jakeet kuulostavat, niin kirjan kirjoittajat eivät osanneet ilmaista asiaansa kyllä ollenkaan.
Vartiotornin Raamatun tulkinnat on kato yleensä semmosia, että selvät asiat saadaan näennäisesti kumottua hirveellä kikkailulla ja selittelyllä. Eli tarvitaan aina jotain ihme Vartiotornin salatietoo jotta vois huomata, että katoppas, eihän Raamattu opetakaan tätä vaikka oisin voinu vannoo että siellä luki niin.
Gehenna on jätteidenpolttolaitos. Helvetti on saasteiden ja jätteiden tuhoamispaikka. Helvetti ei ole tarkoitettu ihmisiä varten. Siitä huolimatta suurin osa ihmisistä haluaa joutua juuri sinne. Olen vakuuttunut siitä, että suurinta osaa ihmisistä riivaa voimakas itsetuhovietti...
"Jumala on paha"
Ei ole, sillä olematon ei kykene pahuuteen.
"eikä yhtään perustelua sille, miksi minun on hyvä päätyä helvettiin"
Jos taivas on, siellä kuunnellaan vanhojen harppujen säestyksellä toteutettua enkelikaraokea joka päivä aamusta iltaa ja illasta aamuun. Joudut olemaan ikuisesti ilman, sillä taivaassa ei paneskella. Ei ryypyn ryyppyä ikinä. Niin että mieti siitä, mikä on todellinen helvetti.
Enkö jo alkuperäisessä viestissäni maininnut, että oletan argumentin vuoksi, että jumala on olemassa?
Itsekin olen oikeasti sitä mieltä, että olemattomana jumala ei pysty pahuuteen. Tarkoituksena oli vain osoittaa uskovaisille yksi Raamatun kestämättömimmistä ristiriidoista.
En voi olla samaa mieltä kanssasi, sillä en usko Jumalaan... Mietippä mitä ateismi tarkoittaa!
Jos olisit lukenut viestini huolella, niin huomaisit, että oletin siinä vain argumentin vuoksi jumalan olevan olemassa (sehän on edellytys sille, että voin esittää joutuvani helvettiin).
Kunnon ateistina en oikeasti usko Jahven olevan muuta kuin nimi vanhassa satukirjassa.