Korvaako vakuutus kännisen toilailut

http://www.autovahinkokeskus.fi/sivut/detail.asp?id=405063#
Vai onko parempiosaisilla erillaiset vakuutukset(täyskännivakuutus)
203910
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

että kippari oli kännissä? Voihan kyseessä olla inhimillinen erehdys,sairaskohtaus,tosi huonosää ja tekninen vika suuntimalaitteissa tms.

Jokatapauksessa kallis paukku on toi ollut ja aikamoinen kokemus varmaan painua melkein 40 jalkaisella FlyBridgellä plaanausvauhdista metsän keskelle...Ei ihan jokapäiväistä

Äänestä
  • Joku on näköjään tarjonnut 40 000 € hylystä.

    Saakohan tuosta koskaan enää kelvollista vai pitääkö heti korjauksen/meikkauksen jälkeen laittaa myyntiin.

    Äänestä

  • heh kirjoitti:

    Joku on näköjään tarjonnut 40 000 € hylystä.

    Saakohan tuosta koskaan enää kelvollista vai pitääkö heti korjauksen/meikkauksen jälkeen laittaa myyntiin.

    että on edes NIIN paha vaurio.Siis että olisi oikein vuotava reikä tullut tai mitään,eiköhän toi mene ihan lasikudulla pakkelilla kuntoon.Lähinnä vähän maasto raapinut gelcoattia ruvelle.Maalauksen se tosin sitten tarvitsee ainakin osaksi.Tarralla voi rajata sitten vanhan maalin alkamiskohdan.

    Lähinnähän tossa tulee maksamaan uudet perävetolaitteet kuvien perusteella.

    No paha sanoa,kun ei ole venettä nähnyt,mutta kyllä tosta vielä hyvän saa joku.Pelkästään uudenkarheat ton kokoluokan koneet on jo ton 40 000 eskon arvoiset helposti,veneen saa kaupanpäälle vaikka vähän erilaiseksi kaksioksi jollekin tontille.No vitsi vitsi,siis veikkaan että yllättävän pienellä vaivalla jahti on taas vesillä.

    Äänestä

luoda tommoset haverit jo painetta vakuutusmaksujen nostoonkin,se voi hyvin olla meinaan miljoona mummon markkaa tonkin potskin korvaushinta.Kallista touhua.Ja omavastuu ollut varmaan jotain alle tuusan ?

Äänestä

kännisen toilailut? Oli kysymyksesi.
Pääsääntöisesti ei korvaa.

Äänestä
  • mutta nythän astuukin peliin hyvä ystävä.eli kaverilla on pikkasen omaisuutta,jonniin verran kavereita ja vakuutuksia varmaan riittävästi,eli vakuutusyhtiö on yksityinen toimiva putiikki ja kyllä ne rahat saadaan takaisin pienvakuutuksia korottamalla,sanotaan että taas on korvattu enemmän kun viimevuonna ja maksuja nostetaan.näin tää ikävä kyllä toimii.

    Äänestä

Tehkääpä verikokeen ottohetkestä veren alkoholipitoisuuden takaisinlaskenta onnettomuushetkeen tai liikkeellelähtöön.

Masa on ollut tosi mäsässä, kuten kaimansakin Jyskylässä.

Äänestä
  • mitään auta.Promilleja on sen verran lasissa kun niitä poliisin mitatessa löytyy,ei siinä muut laskut paina,ja kaveri ei ylittänyt ruorijupumuksen rajaa joten eiköhän vakuutusyhtiö ole ihan kiltisti korvannut?

    Äänestä

...kun koneet ovat olleet noin kuumana tuon linkkisivun tekstin mukaan ?
Onkohan äijä ollut tajuttomana ja pikku-volvoset ovat jääneet sinne metsään
kaasu päälle, ilman jäähdytystä ? no, sitä emme kai tiedä mutta jo pelkkiin
koneremontteihin mennee tuollainen 20 - 30 000

Äänestä
  • Onnettomuus oli varsin näyttävästi lehdissä heti tapahtumisen jälkeen.
    Koneet oli huutanut metsässä matkavauhtikierroksilla ja kippari hoito pois. Poliisin tultua paikalle oli kippari puhaltanut muistaakseni 0.8 promillea... ja vedonnut sairaskohtaukseen. Vene oli siinä määrin tukevasti pusikossa, että paikalta otetuissa valokuvissa veneen ympärillä ei näkynyt kuin sankkaa metsää.

    Äänestä

  • Mikä löytyy flipperin kyljestä, lööpeissä ei tainnut olla mainintaa tuosta veneestä lainkaan? mut eihän se mitään kyllä meillä vakuutuksen maksajilla on varaa PIENIIN korotuksiin, että it miljonääri ja muut vahinkoa kärsineet saa kunnon korvauksen.

    Äänestä

  • Artturi kirjoitti:

    Mikä löytyy flipperin kyljestä, lööpeissä ei tainnut olla mainintaa tuosta veneestä lainkaan? mut eihän se mitään kyllä meillä vakuutuksen maksajilla on varaa PIENIIN korotuksiin, että it miljonääri ja muut vahinkoa kärsineet saa kunnon korvauksen.

    eiköhän sairaskohtaus (vaikea uskoa että olisi tosiaan muuten huudatettu koneita kuivalla maalla leikkaamispisteeseensä) tee ohjailukyvyttömäksi siinä köyhän kuin rikkaammankin kipparin.Eikai se nyt varallisuustasoa katso..Ja köyhemmiltä karkailleet veneet on yleensä sen verran arkisempia,että ne ei riko lööppikynnystä,itsekin tiedän useammankin tapauksen jossa on päästelty jollain Vatorilla tai Busterilla rantatörmiin niin että paukahtaa.

    Äänestä

"Hän puhalsi onnettomuuden jälkeen poliisin alkometriin 0,82 promillea. Vesiliikennejuopumuksen raja on 1,0 promillea, joten häntä epäillään vain liikenneturvallisuuden vaarantamisesta."

Ei yli promillerajan, joten se ei vaikuta korvaukseen.

Äänestä
  • puhuttu lain mukaisen promillemäärän ylityksestä vai siitä onko alkoholilla ollut vaikutusta tapahtumiin? Tosin tässä tapauksessa kyseessä on rahamies, jota laki ei muutenkaan konkreettisesti kosketa.

    Äänestä

  • Näsijärvinen kirjoitti:

    puhuttu lain mukaisen promillemäärän ylityksestä vai siitä onko alkoholilla ollut vaikutusta tapahtumiin? Tosin tässä tapauksessa kyseessä on rahamies, jota laki ei muutenkaan konkreettisesti kosketa.

    että osuutta on ollut?

    Äänestä

  • osoitat kirjoitti:

    että osuutta on ollut?

    tapauksessahan poliisin alkometri näytti 0,8 promillea, joten alkoholilla siis varmasti oli osuutta asiaan. Jos kyseessä olisi ollut joku tavallinen hemmo jollain Busterilla, ei vakuutus varmasti olisi korvannut mitään.

    Äänestä

????

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eri tiukka vasen kirraa ran... kirjoitti:

http://www.autovahinkokeskus.fi/sivut/detail.asp?id=405063#
Vai onko parempiosaisilla erillaiset vakuutukset(täyskännivakuutus)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu