Pääministeri, presidenttiehdokas Matti Vanhanen (kesk)ja eduskunnan toinen varapuhemies Ilkka Kanerva (kok) ja keikkuvat kärjessä imagonsa pilanneiden listalla.
Tämä selviää kyselystä, johon vastasi yli 4000 markkinointiviestinnän päättäjää.
Tuoreen Kampanja -lehden mukaan Kanervan nimi nousi esiin ylivoimaisesti useimmin, kun markkinointiväkeä pyydettiin mainitsemaan aktiivipoliitikko, joka ei ole huolehtinut riittävästi julkikuvastaan. Kanerva sai peräti 658 mainintaa, toiseksi sijoittunut Matti Vanhanen 487. Vastaajien mielestä kummankin julkikuvaa söi sama syy: naisseikkailut.
Matti Vanhasen julkisuuskuvaa huononsi lisäksi naisseikkailusta johtunut avioero ja velkaantuminen.
Tämä selviää kyselystä, johon vastasi yli 4000 markkinointiviestinnän päättäjää.
Tuoreen Kampanja -lehden mukaan Kanervan nimi nousi esiin ylivoimaisesti useimmin, kun markkinointiväkeä pyydettiin mainitsemaan aktiivipoliitikko, joka ei ole huolehtinut riittävästi julkikuvastaan. Kanerva sai peräti 658 mainintaa, toiseksi sijoittunut Matti Vanhanen 487. Vastaajien mielestä kummankin julkikuvaa söi sama syy: naisseikkailut.
Matti Vanhasen julkisuuskuvaa huononsi lisäksi naisseikkailusta johtunut avioero ja velkaantuminen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Näyttää siltä, että kokoomukseen kallellaan olevat Alma Median ja MTV3:n työntekijät ovat keksineet uuden tavan edistää Sauli Niinistön kampanjaa.
Matti Vanhasen - Kristuksen . ympärille on valittu kaksi ryöväriä; katuva Halme ja mitään häpeämätön Kanerva objektiivisuuden saavuttamiseksi.
Montakohan lisä-ääntä mediavoima aikoo Sauli "Saamaton" Niinistölle hankkia?
Ehdotan, että mediahenkilöt valitsevat Suomen väkivaltaisemman puolueen. Henkisen väkivallan alueella Niinistö on kunnostautunut itkettämällä Iiro Viinasen tapaan naisia, tässä tapauksessa Sinikka Mönkärettä.
Väkivaltarikollisuudesta ankarampia tuomioita vaatinut Kari Häkämies on takonut naisen päätä lattiaan.
Jan Vapaavuori on nuorena pahoinpidellyt toisia jne. jne.
Kokoomuksessa heijastuu vanha muuripatakypäräpäinen chauvinismi.
Niinistö voisi panna mekon päälleen, kun äityi kehumaan Uosukaista presidenttiehdokkaana epäonnistuttuaan Uosukaisen ehdokkuuden estämisessä.
Kukahan viitsisi puhkaista sen kuplan, että Suomessa EIB:n "varapresidentin" tittelillä Suomessa elvistelevä Ninnukka onkin vain pikkuinen sihteerivirkamies ko. pankissa, eikä edes mainintaa web-sivuilla.
Niinistöllä on keinot vähissä, joten on helppo uhrata presidentinvaaleissa merkityksetön ratsu kuten Kanerva.
Mutta ei se mitään. Kansa saattaa olla niin tyhmää, että se menee lankaan lukiessaan Matin ja Mervin kommelluksia.
Sauli Niinistö on Euroopan investointipankin varapääjohtaja ja raportoi suoraan pankin pääjohtajalle.
Hän on yksi EIB:n Management Committeen Vice Presidenteistä ja hänellä on valta hyväksyä suuria investointipäätöksiä.
Ohessa linkki:
http://www.eib.org/about/structure/dep_mc.asp?dep=113
"Informer" ei tarkoita tiedottajaa, vaan vain ja ainoastaan ilmiantajaa.
Onpas siis erittäin osuva nikki. On hyvä, että joku paljastaa Kepun kierot temput ja petokset.
eikä mikään tiedottaja. Kykypuolue ei osaa edes tankeroenglantia.
vaalien lähelle, silloin paljastetaan kokoomuksen kaikki likaiset temput. Sen takia Niinistö on juuri se jota me ei koskaan äänestetä! Vaikka ketä muuta ennemmin.
...
nimimerkki "temppuilu" kanssa TÄYSIN samaa mieltä!
...
Seinäjoen maatalousnäyttelyssä tehdyn kyselyn mukaan huonoin imago on Lipposella ja kaikilla muillakin demareilla, paras taas keikilla kepulaisilla, hiukan yli 100 % vastaajista oli tätä mieltä.
Virhemarginaalia ei tutkimuksessa ole ja tuloksesta erimieliset voi mennä Alahärmään ravintola Isontalon Anttiin esittämään eriävän mielipiteensä perjantai-iltana puolenyön aikoihin.
pitkästä aikaa hyvä kirjoitus täällä "kepu pettää aina" palstalla vaikka en sossu olekaan :-))
kirjoituksessa oli väärä puolue. Pitäisi olla että kopu (kok) pettää aina!
Siinä kolme iloista suomalaista porsasta, jotka eivät osaa päättää, kuka on Veli Ponteva, Veli Viulu tai Veli Huilu.