mistä tämä kertoo?

0+0=0

kun lidl tuli suomeen ja meni sieltä ostamaan olutta niin niiden maku ei miellyttänyt. mutta nyt lidlin olut maistuu paremmin. onko kyse maku tottumuksesta joka on muuttunut vai onko lidlin oluita muutettu?

5

596

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..............

      tottumus.
      minäkin pidin lähes jokaisesta oluesta vielä pari vuotta sitten. enää ei maistu kuin harvat tummat ja vahvat oluet joita ei ikävä kyllä kaupoista löydä. niin se käy äkkiä vaihtuu makutottumus.

    • nimetön

      Se on juuri makutottumus. Eiväthän Lidlin oluet sinänsä ole mitään laatuoluita, mutteivat ihan huonojakaan, erilaisia vain. Kyse on enimmäkseen humalasta, eli Suomi-olueen pistetään poikkeuksellisen vähän humalaa (pihit suomalaispanimot) verrattuna muun Euroopan tapoihin, Lidlin oluessa siis on suurempi humala pitoisuus. Tyypillinen Suomalaisolut olisi Keski-Euroopan luokittelussa mietoa ja kevyttä, joten ei ole ihme että ikänsä suomiolutta naamariin pistäneelle maku on aluksi outo, jopa vastenmielinen.

    • koffiakoneeseen

      Ei niitä lidlin kuraoluita pysty juomaan vieläkään.

    • huraakuraa

      Pääsääntöisesti kurakaljaan (=suurempien kotimaisten panimoiden ohratärkkelyskilju) kun on totuttu niin oikea olut saattaa ensialkuun maistua kummalliselta.

      Lidlin "omat" oluet on todellakin sieltä huonommasta päästä mitä saksalaisia oluita on saatavilla, mutta on ne siitä huolimatta oikeaa olutta verrattuna kotimaisiin kurakaljoihin.

      • tottapuhut

        Nimenomaan oikeita oluita ja ilman lisä-ja väriaineita kuten suomalaiset monopolituotteet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      204
      2368
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1582
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1232
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1028
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      972
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      296
      940
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      912
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      774
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe