Kertokaa mielipiteitä tästä suomalaisesta, tyypillisestä semmoisesta, uutuus elokuvasta...??
Mitä mieltä Paha Maa-elokuvasta??
9
2118
Vastaukset
- snobby
Paha pettymys. Noh, mitä muutakaan voi Selin-tuotannolta ja "Aku Louhimies elokuvalta" odottaa. Siinä tavoiteltiin jonkunlaista inhorealismia, joka paikoitellen toteutuikin. Välillä meni räkähuumorin puolelle, mikä nyt on ihan viihdyttävää. Mutta: teennäiset henkilöt ja epäuskottavat tapahtumat vesittävät homman täysin. Myös tarinan lähtökohta kiertävästä pahuudesta - väärennetyn setelin tai muun kautta - vaatii pätevämmän käsikirjoituksen ja ohjauksen kuin nyt on ollut.
Hyviäkin näyttelijäsuorituksia löytyy: Sulevi Peltola ammattimiehenä erottuu edukseen jopa tällaisessa tekeleessä, Mikko Kouki on räväkkä renttu, ehkä liiankin räväkkä. Pahimpia antikliimakseja ovat Mikko Leppilampi-Pamela Tola -pariskunta ja Petteri Summanen. Jasper Pääkkönen on sama stereotyyppinen itsensä. Jotain tuttua ja turvallista leffasta löytyy: Louhimiehen & Selinin näkemys ihmisistä teflonpinnoitettuina teeskentelijöinä, joiden tärkeät ominaisuudet täytyy vartavasten tyrkätä katsojan eteen kun suuri maksava yleisö ei niitä hienovaraisemmin esitettynä pysty noteeraamaan. Tätä soopaa on nähty herrojen pökäleissä monet kerrat.
Entäs sitten ne tapahtumat: koulusta erotetaan noin vain maikka, koska heidän koulutustarjontaprofiilinsa on uudistumassa. Parikymppiset räkänokat päättävät murtautua tietoturvayhtiöön, mikähän se motiivikaan oli? Poliisi kellistyy junan alle ja syytön mies tuomitaan vankilaan ja kaikki tapaukset nivoutuvat nerokkaan saumattomasti toisiinsa.
Tällaistahan se "realismi" on! Näin tapahtuu Hollywoodin höyrypäiden aivoituksissa ja kiitos Selinin, mekin saamme siitä nyt nauttia ja vaikuttua. Missä on kansan todellisuustaju?!? Tällainen elokuva ei kuvaa yhtään mitään suomalaisessa yhteiskunnassa. Kyseessä on laskelmoitu tekele, johon saatiin mainosta lavastetulla väittelyllä ohjaajan ja tuottajan riidasta ja viittauksella Tolstoihin (sekö se nyt oli), jonka alkuperäistarinaan homma perustuu.
Eli älkää äänestäkö lompakoillanne tällaisen linjan jatkumisen puolesta.- vähän
siltä, että lyttäät elokuvan sen tekijöiden takia...
en minäkään pidä selinistä, mutta pahaa maa on vittulajänkän ohella, ainut onnistunut solar films-tuotanto. kyllähä siinä pientä hapuilua paikotellen on, se myönnettäköön.
silti on käsittämätöntä, että ihmiset pitävät elokuvan realismia epärealistisena. missä helvetin lintukodossa te luulette asuvanne? avatkaa silmänne ja katsokaa ympärillenne. kaikki ei ehkä olekaan niin hyvin. - snobby
vähän kirjoitti:
siltä, että lyttäät elokuvan sen tekijöiden takia...
en minäkään pidä selinistä, mutta pahaa maa on vittulajänkän ohella, ainut onnistunut solar films-tuotanto. kyllähä siinä pientä hapuilua paikotellen on, se myönnettäköön.
silti on käsittämätöntä, että ihmiset pitävät elokuvan realismia epärealistisena. missä helvetin lintukodossa te luulette asuvanne? avatkaa silmänne ja katsokaa ympärillenne. kaikki ei ehkä olekaan niin hyvin.Kieltämättä minulle on kehittynyt antipatiaa ko. herrojen työtä kohtaan aikaisempien kokemuksien kautta. Mutta kai minä nyt erittelin ihan asiallisesti miksi realismi on liioittelua Pahan Maan kohdalla. Totta kai voi kuvata karuja aiheita: alkoholismia, huumeilua, juoppojen tekemiä tappoja, perheen hajoamista ym. mutta se ei vaan riitä. Jos henkilöohjaaminen on mitä on, ei elokuva vakuuta, vaikka teemat osittain olisivatkin tosielämästä tuttuja. Niinkuin sanoin, Louhimies on Hollywoodin juoksupoika eikä suomalaisen yhteiskunnan kuvaaja.
Ehkäpä Paha maa on Selinin paras tuotanto, mene tiedä. Ei se Suomen huonoimpiakaan viihdetuotteita ole, mutta odotuksiin ja siihen "realismiin" nähden pettymys. V-jänkä (onko sekin Solar-tuotantoa?) oli kyllä ihan ok, paitsi että kirjaan filmatisointina pahasti vesitetty. - sama
snobby kirjoitti:
Kieltämättä minulle on kehittynyt antipatiaa ko. herrojen työtä kohtaan aikaisempien kokemuksien kautta. Mutta kai minä nyt erittelin ihan asiallisesti miksi realismi on liioittelua Pahan Maan kohdalla. Totta kai voi kuvata karuja aiheita: alkoholismia, huumeilua, juoppojen tekemiä tappoja, perheen hajoamista ym. mutta se ei vaan riitä. Jos henkilöohjaaminen on mitä on, ei elokuva vakuuta, vaikka teemat osittain olisivatkin tosielämästä tuttuja. Niinkuin sanoin, Louhimies on Hollywoodin juoksupoika eikä suomalaisen yhteiskunnan kuvaaja.
Ehkäpä Paha maa on Selinin paras tuotanto, mene tiedä. Ei se Suomen huonoimpiakaan viihdetuotteita ole, mutta odotuksiin ja siihen "realismiin" nähden pettymys. V-jänkä (onko sekin Solar-tuotantoa?) oli kyllä ihan ok, paitsi että kirjaan filmatisointina pahasti vesitetty.vittulajänkässä solar films oli juu osatuottajana.
mutta mitä tuohon alkuperäseen viestiin tulee, niin tuntuu kummalliselta sanoa pahaa maata tyypilliseksi suomalaiseksi elokuvaksi.
kuinka monta episodielokuvaa suomessa on aikaisemmin tehty? itse en tiedä yhtään.
myönnän ettei elokuva ehkä ollut niin onnistunut kuin aiheesta olisi voinut saada, mutta silti hienoa, että tälläisiä elokuvia uskalletaan tehdä suomessa.
kuitenkin mielestäni pahaa maa on poikkeuksellinen viime aikaisessa feel good-elokuvien buumissa. - snobby
sama kirjoitti:
vittulajänkässä solar films oli juu osatuottajana.
mutta mitä tuohon alkuperäseen viestiin tulee, niin tuntuu kummalliselta sanoa pahaa maata tyypilliseksi suomalaiseksi elokuvaksi.
kuinka monta episodielokuvaa suomessa on aikaisemmin tehty? itse en tiedä yhtään.
myönnän ettei elokuva ehkä ollut niin onnistunut kuin aiheesta olisi voinut saada, mutta silti hienoa, että tälläisiä elokuvia uskalletaan tehdä suomessa.
kuitenkin mielestäni pahaa maa on poikkeuksellinen viime aikaisessa feel good-elokuvien buumissa.Joo, en minäkään kutsuisi Pahaa Maata tyypilliseksi suomalaiseksi elokuvaksi vaikka siinä ryypätään ja piereskellään. Episodielokuvista tiedän Joki-nimisen leffan (tehty muistaakseni joskus 90-luvun lopulla). Se oli ihan tyylillä tehty Short Cutsin malliin, mutten juuri välitä tyylilajista.
Vielä Pahasta Maasta sen verran että en sori vaan pysty nauttimaan noin epäitsenäisestä elokuvasta. Tarkoitan sillä että tyyli on kopioitu suuresta maailmasta, se on enemmän tuotettu kuin ohjattu elokuva ja kokonaisuutena kaupallisesti laskelmoitu paketti. Suurin osa filmistä on todella epäaitoa meininkiä ja sen arvostus kertoo mielestäni siitä, että suuri yleisö on lopullisesti vastaavan amerikkalaisen leffakulttuurin läpitunkemaa. Tai sitten kyse on siitä, että ylistäjät ylistävätkin juuri sitä, kuinka hienosti kasattu viihdepaketti onkaan onnistuttu kasaamaan tällä kylmällä niemellä - ja sehän on vielä menestynytkin ulkomaita myöten... whoaah! - surkee
snobby kirjoitti:
Kieltämättä minulle on kehittynyt antipatiaa ko. herrojen työtä kohtaan aikaisempien kokemuksien kautta. Mutta kai minä nyt erittelin ihan asiallisesti miksi realismi on liioittelua Pahan Maan kohdalla. Totta kai voi kuvata karuja aiheita: alkoholismia, huumeilua, juoppojen tekemiä tappoja, perheen hajoamista ym. mutta se ei vaan riitä. Jos henkilöohjaaminen on mitä on, ei elokuva vakuuta, vaikka teemat osittain olisivatkin tosielämästä tuttuja. Niinkuin sanoin, Louhimies on Hollywoodin juoksupoika eikä suomalaisen yhteiskunnan kuvaaja.
Ehkäpä Paha maa on Selinin paras tuotanto, mene tiedä. Ei se Suomen huonoimpiakaan viihdetuotteita ole, mutta odotuksiin ja siihen "realismiin" nähden pettymys. V-jänkä (onko sekin Solar-tuotantoa?) oli kyllä ihan ok, paitsi että kirjaan filmatisointina pahasti vesitetty.paha maa on huono. se on mieli piteeni. melkein kaikki suomalaiset leffat ovat surkeita. siinä ei oo muuta ku väkivaltaa ja seksi. ihan tyhmää!!!!!!!!!!!
- Emma
Tykkäsin elokuvasta. Mutta odotukset oli tosi matalalla, en uskonut, että tykkään siitä yhtään. Joten yllätys oli melkoinen, kun en halunnutkaan lopettaa katselua kesken ja leffan loputtua saattoi sanoa: "sehän oli hyvä".
Idea leffassa on nurinkurinen. Pääasia olisi, etä ihmiset laittaisivat hyvän kiertämään. Siinä siis jokaisen täytyisi tietoisesti tehdä hyvää. Elokuvassa paha kiertää, vaikka sitä ei tahallisesti kierrätetäkkään. Se on niinkuin vahinko, joka pyörii eteenpäin, eikä sitä pysty kukaan pysäyttämään.
Elämä ei aina ole ruusuilla tanssimista ja kaikille ei käy hyvin. Sen elokuva kuvaa loistavasti. - z3 ( [email protected] )
Aluksi mietin, että tulipas vuokrattuna huono leffa. Mutta sitten, kun olin vähän matkaa jo katsonut, selvisi elokuvan synkkyys olevan upeasti tehtyä ja kiinnipitävän otteen vetoavan.
Tarina & juoni on opettavaista, ja näyttää, kuinka pohjalle voi mennä (vaikka vieläkin alemmaksi pääsisi..). Mutta tämä vaikutti omallaan tavalla minuun - ajatuksiini tulevaisuuttani kohtaan.
Suosittelen tätä leffaa kaikille, niillekin, jotka eivät tästä tyylilajista tykkäisikään, niin tämä leffa on erittäin hyvä.
Juuri niin karuksi tehty kuin pitääkin. Hyvä. - a.v.a
>>>Mitä mieltä Paha Maa-elokuvasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696