Nyt sana on teidän,kertokaa kuljettajina,esimiehinä oli sitten bussi,taksi,juna tai kuorma-auto/rekka-ala mikä mättää??????
Kootaan kaikki tähän niin ei tarvi monia keskusteluosioita käyttää tähän.
Klujettajat/Esimiehet....olkaa hyvät
Kootaan kaikki tähän niin ei tarvi monia keskusteluosioita käyttää tähän.
Klujettajat/Esimiehet....olkaa hyvät
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kahdessa eri yhtiössä olen ollut ajamassa ja haluan sanoa/kysyä seuraavaa: Onko oikeudenmukaista antaa ns. suosikkikuskeille parhaat sarjat,kierto suosikeille parhaimmalla mahdollisella tavalla,muilla kesälomat menevät kierron mukaan,tietyt vaan ilmoittavat koska pitävät lomansa,onko se tasapuolista,oikeudenmukaista kohtelua??
Joku voi äskeisestä saada käsityksen, että olen katkera.Tietyllä tapaa olenkin vaan en anna sen häiritä, koska kuitenkin loppuvedossa kuljettajat pitävät yhtä ( sen tiedän nähneenä), enkä meinaa lakkoilua, se on mielestäni henkilöpolitiikassa väärin,ellei sitten ole työnantajan toimissa laittomuuksia,kuljettajan aseman heikentäviä tekijöitä.
Jos joku esimies, yhtiöstä kun yhtiöstä kertoisi, eikö kuljettajien työinspiraatiota,moraalia ja palvelualttiutta kasvatettaisi jos kaikkia kohdeltaisiin tasavertaisina, varmasti vähenisi sairaslomat,vaihtuvuudet ja saataisiin kehitetyksi ympäristö, missä on mukava olla töissä ja mukava sinne olisi aina tulla??????????
Kaipaan vastausta joltain esimiesasemassa olevalta??????
Meidän työpaikalla laitan lomatoivomuslistan ilmoitustaululle ja muutaman päivän tarkkuudella annan sen mukaan lomat.
Systeemi pelaa aika mukavasti, koska kuljettajat
osaavat katsoa itselle ja yritykselle sopivat loma-ajat ja jonkinlainen heidän sisäinen vuorottelukin on näköjään käytössä.
Näin n. 50 kuskin paikassa toimitaan.
Tuohon suosimis- tai nokkimisjärjestykseen:
eikös se oli ihan ok, että keikkamiehet ajavat
rippeitä? Eikä "parhaita" sarjoja..
Sulla tuntuu olevan kohtalainen katkeruus päällä?
Ainakin sen kuvan sun monista kirjoituksista saa.
Jos sulla on ollut huonoja kokemuksia töissä, mikset mene ja kitise sinne?
Eihän kukaan auta sun tilannetta täällä.
Ja miksi haluat aina tietää MIKÄ MÄTTÄÄ?
Eikö muka todellakaan kuljetusalaa koskeva kysely voi olla positiivinen?