1. Vuorisaarna/Autuaaksijulistamiset (Matt. 5:1-12)

1. VUORISAARNA
MATT. 5:s LUKU
Jakeet 1-12 AUTUAAKSI JULISTAMISET

Jeesus julisti autuaaksi merkillisen ihmisryhmän:
hengellisesti köyhät, murheelliset, hiljaiset, vanhurskautta isoavat ja janoavat, laupiaat, puhdassydämiset, rauhantekijät ja vanhurskauden tähden vainotut.
He saavat lohdutuksen, he saavat periä maan, heidät ravitaan, he saavat laupeuden, he saavat nähdä Jumalan, heidät pitää Jumalan lapsiksi kutsuttaman ja ennen kaikkea heidän on taivasten valtakunta.

Autuaaksijulistuksia on kaikkiaan yhdeksän:
neljästi julistetaan autuaiksi ihmisiä, joilta puuttuu jotakin,
kolmesti sellaisia, joilla jotakin on ja
kahdesti sellaiset, joilta tahdotaan riistää se, mitä heillä on.

Koko vuorisaarnan hätkähdyttävin kohta on Jeesuksen aloitus: "Autuaita ovat hengellisesti köyhät, sillä heidän on taivasten valtakunta" (5:3).

Luultavasti jo nämä Jeesuksen alkusanat ällistyttivät monia vuoren rinteelle kokoontuneesta väkijoukosta. Olihan kuulijoina fariseusten ja lainopettajien halveksimaa tavallista kansaa.
---
Pohdittavaa (esim):
1.Mitä sinä ajattelet sanasta autuas?
2.Millainen on hengellisesti köyhä ihminen (j.3)?

3

219

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alpo Ahola

      Jos ei puhuta ihmisen yleisestä onnen tilasta, jota ihmisellä voi aina silloin tällöin olla tässä ajallisessa elämässäkin, tosin ajallinen elämä on suurelta osalta murhetta, taistelua ja tuskaa, vaan liitetään käsite "autuas" hengelliseen näkökulmaan, niin kyse on iankaikkisesta onnellisuudesta. Kyse on siis, kun puhutaan ajallisessa elämässä elävästä ihmisestä, että hänellä on kaikesta mahdottomuudesta huolimatta varmuus iankaikkisesta pelastuksesta.


      Millainen sitten on hengellisesti köyhä ihminen? Köyhällä ihmisellä ei ole mitään sellaista jota hän voisi esitellä. Ei ole siis kokoontunut aarteita maanpäälle. Hänellä ei siten ole vietaita jumalia. Hän ei voi Jumalan edessä esitellä myöskään erinomaisuuttaan, sillä hän tietää ja tuntee synnin, jonka alainen hän on. Tehdyt synnin ja luonnon turmelus kalvaa sisintä. Kun hän on tällainen ja sen tuntee ja kun Jeesus tuli etsimään ja pelastamaan kadonneita (nuita köyhiä), ja kun Hänellä on kaikki rikkaus, niin Hän luopui rikkaudestaan meidän poloisten hyväksi, niin tässä asetelmassa käykin niin, että Jeesus otti omakseen meidän köyhyytemme ja antoi meille sijaan rikkautensa.

      Vain itsessään köyhä voi Jumalan edessä olla autuas. Köyhyys tässä ei ole sukua sellaiselle kuin on farisealainen nöyryys tai loputon syntikurjuuden valitus. Tässä köyhä saa Jeesukselta kaiken tarvittavan ja itseltä ei tarvita mitään. Pyhä Henki avaa kaiken hyvän lisäksi uskonymmärryksenkin.

      (Älkää välittäkö kirjoitusvirheistä mitään, kun en minä näitä ole tarkistellut. Jos opillisia virheitä on, niin puuttukaa niihin ankaralla kädellä, tarkistellaan niitä sitten.)

      Alpo Ahola

      • Autuus ei tosiaankaan merkitse inhimillistä onnellisuutta.
        Autuaalla tarkoitetaan Raamatussa ”Jumalan siunaamaa” ja Hänen hyväksymäänsä ihmistä.
        Se merkitsee miltei samaa kuin vanhurskauttaminen.
        Autuas sanan vastakohta on ”Jumalan hylkäämä”.
        --
        ”Vielä nytkin surkutellen, Jeesus, säälit maailmaa
        synneissänsä hukkuvaa,
        kun se aina viisastellen pitää armon halpana,
        torjuu armahtajansa”.(Lk:n 19:41-47 pohjalta virsi 412:2).


      • Alpo Ahola
        Tapio522 kirjoitti:

        Autuus ei tosiaankaan merkitse inhimillistä onnellisuutta.
        Autuaalla tarkoitetaan Raamatussa ”Jumalan siunaamaa” ja Hänen hyväksymäänsä ihmistä.
        Se merkitsee miltei samaa kuin vanhurskauttaminen.
        Autuas sanan vastakohta on ”Jumalan hylkäämä”.
        --
        ”Vielä nytkin surkutellen, Jeesus, säälit maailmaa
        synneissänsä hukkuvaa,
        kun se aina viisastellen pitää armon halpana,
        torjuu armahtajansa”.(Lk:n 19:41-47 pohjalta virsi 412:2).

        Oletko autuas?

        Alpo Ahola


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1689
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe