lisääntyy kilometritehtaalla eli tämä on se Suomen laman alku,sillä lähes jokapäivä tulee ilmoituksia lomautuksista ja sitä edeltävistä YT-neuvotteluista.
Siis irtisanomiset ovat nykypäivää,joten tässä on se kepun valehteleva politiikka joka koko hallituskauden.
Siis irtisanomiset ovat nykypäivää,joten tässä on se kepun valehteleva politiikka joka koko hallituskauden.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mielestäni valtiovallan (hallituksien) toiminta on ollut edesvastuutonta valtion omistusosuuksien myymisessä suomalaisissa yhtiöissä. Näillä toimilla ei ole ollut minkäänlaista pitkäntähtäimen suunnitelmaa. Omaan pesän puhtaana pitäminen on ollut paljon tärkeämpää, eli budjetissa pysyminen tavalla tai toisella. Esimerkiksi ministeri Pekkarinen totesi Outokummun kuparituotannon myyntiä tukiessaan sen olevan positiivinen sysäys markkinoille! No nyt sysäys on alkanut n. 200 ulospotkimisella ja parin vuoden sisään koko tuotannon alasajolla täällä Suomessa.
On varsin mielenkiintoista seurata tulevien vaalien lopputulosta ja todeta taas kerran, kuinka TYHMIÄ me olemme, kun uskomme ja luotamme valtapuolueiden kykyyn hoitaa tasavaltamme asioita!
Suurin syyllinen suomen nykytilaan on sdp, siitä ei mihinkään pääse. Onneksi seuraavassa hallituksessa ei istu noita iljettäviä otuksia vaan kurkuilevat he oppositiosta miten heidän mädännäisyytensä tuotoksia yritetään korjata ja hävittää suomesta.
kuten muutkin poliittiset puolueet ovat voimattomia talouselämän lirityksessä!
Talous on irtaantunut kansalaisten hallinnasta; demokratia ei siis enää toteudu! Demokratian rajat ja rakenteet ovat eristäneet finanssi ja elinkeinoelämän omaksi keinottelusaarekkeekseen omistamiseen ja kapitalismiin perustuvissa yhteiskunnissa globaalisesti!
Markkinatalous pyörii nopean voiton huumeessa; tuotetaan siellä missä, ja sitä mistä pääoma saa suurimman voiton. Tämä tarkoittaa käytännössä keskiluokkaisen elämänmuodon kutistumista ja ryysyköyhälistymistä kaikkialla, Amerikassakin!
"Maantie on pitkä ja sannoitettu ja hyvä on kulkijapojan kulkea", mutta yhteiskunta ei tällä menolla toimi!
Olen eri mieltä poliittisten puolueiden voimattomuudesta. Kyllä muissa Euroopan vahvoissa teollisuusmaissa pyritään kaikin konstein säilyttämään maan teollisuuden tukijalat kunnossa, mutta Suomessa poliitikkojen kyky hoitaa näitä asioita on hyvin paljon oman napansa ympärillä pyörimistä!
Joka Euroopan maassa on havaittavissa markkinatalouden voimakas ote, mutta Suomi on yksi heikompia käyttämään siinä pyörityksessä järkeä ja malttia. Kiitos taitavien arkadiamäkiläisten, jotka pelkäävät enemmän seuraavien vaalien tulosta, kuin sitä mitä meillä silloin on enää jäljellä!!
suomalaiset kansanedustajat edustavat itsensä lisäksi myös talouselämää; mahtavilla palkkioeduilla edustajat on ostettu herrasväen puolelle, eihän enää muisteta millaista on taviksen sinnittely pienellä palkalla ja muodollisilla sosiaalietuuksilla!
Eduskunta on talouselämälle kuin Aladdinin taikalamppu; herrasväki vähän kihnuttaa lampun kylkeä, jopas lampun henki lehauttaa näkyviin:"Mitäs tällä kertaa laitetaan armon Herrasväki? Mitäs nyt alasajetaan, vai pätkätöitäkö kansalle? Entäs poistetaanko varallisuutenne verotus? Pyytäkää mitä vain, toteutan toiveenne!"
Tälläinen "samballaija" pyörii koko globalisoituvassa markkinatalousmaailmassa!