Palestiina,juutalaist-muslimit.Balkan,ortodoksi serbit-katoliset kroaatit.Pohjois Irlanti,protestanti-katoliset.Kashmir,muslimit-hindut.Sudan,muslimit -kristityt.Nigeria,muslimit-kristityt.Irak,sunni-shiiat.Ja näin pääsemme asiaan,olisiko maailma parempi paikka ilman uskontoja?Vai tuleeko aika kun?Suomi,ateistit-jääkiekkoilijat?
Uskonto.
toimoo
2145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ajatelleet, että suurin osa toisiaan lahtaavista kiihkoilijoista uskoo samaan jumalaan? Ja ainoa syy sille lahtaamiselle on juuri tuo usko?
"Ja näin pääsemme asiaan, olisiko maailma parempi paikka ilman uskontoja."
Ei olisi, sillä ihmisten aggressivisuus jäisi kuitenkin jäljelle. Vai olivatko Itä-Euroopan maat kommunismin aikaan muka rauhaa rakastavia? Entä Pohjois-Korea tai Kiina? Ei seepra pääse raidoistaan eikä ihminen aggressivisuudestaan. Senhän näkee hyvin myös näillä keskustelupalstoilla.