0-korko talletuksille

Ihmetyttää, että pankit kehtaavat "lainata" tallettajien rahoja jokseenkin 0- korolla ja kun ottaa inflaation huomioon ja veroakin vielä niin on miinus-merkkinen korko..ei siis ihme että pankeilla menee hyvin..Rahastot on niin vaikeaselkosia ja riskipitoisia, ettei eläke-päivien turvaa viitsi riskeerata..Onko mielipiteitä tästä asiasta..
2466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Varmasti pankille on myös jonkinlaisia kuluja siitä, että pitävät tiliäsi ja muita pankkipalveluja pystyssä. Jostain nekin rahat on otettava. Olisiko sitten reilumpaa periä ne vaikkapa reilumpina asuntolainojen marginaaleina, niinkuin ennen vanhaan? Minusta ei. Se maksaa, joka palveluja käyttää - tämä on nykyään suuntaus.

Muutama nollakorkoinen satanen käyttötilillä ei ole pankille kummoinen etu, kun asiointi varmasti aiheuttaa paljon kuluja. Miksi pienasiakkaille kannattaisi siis maksaa juuri nollaa enempää, kun tukkumarkkinoilta saa rahaa reilun parin prosentin korolla? Verot taas eivät liity mitenkään pankin toimintaan.

Tuottoa kannattaisi kyllä hakea rahastoista, mutta ei mistä tahansa...vaatii perehtyneisyyttä, olet oikeassa. Suurimmat riskit piilevät suurissa kustannuksissa, hajautuksen puutteessa ja liian lyhyessä aikajänteessä.

Äänestä

Jos haluat voittaa inflaation talletuksillasi, et voi tehdä sitä riskittömästi. Sehän tietyssä mielessä tarkoittaisi sitä, että rahaa ilmestyisi tyhjästä itsestään.

Korkorahastoissa on pienimmät riskit, valtionobligaatiorahastoissa pitkällä aikavälillä riski on hyvin pieni ja tuotto kohtuullinen (5-7% vuodessa). Suurimmassa osaa lyhyen koron rahastoista riski on pankkitalletusten luokkaa. Tosin tuottokaan ei nouse juuri määräaikaistalletuksia korkeamalle (tällä hetkellä ~2% vuodessa)

Kyllä minustakin pankin käyttötilin korko on aika olematon, mutta eipä ne voi paljoa sille luvata, jos asiakas voi milloin tahansa tyhjentää tilinsä.

Jos sijoittaminen ei kiinnosta, niin aina voi tehdä niinkuin valtaosa suomalaisista, luottaa omistusasuntonsa arvonnousuun. Asuntojen hinnathan nousevat aina, eikö nousekin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamma kirjoitti:

Ihmetyttää, että pankit kehtaavat "lainata" tallettajien rahoja jokseenkin 0- korolla ja kun ottaa inflaation huomioon ja veroakin vielä niin on miinus-merkkinen korko..ei siis ihme että pankeilla menee hyvin..Rahastot on niin vaikeaselkosia ja riskipitoisia, ettei eläke-päivien turvaa viitsi riskeerata..Onko mielipiteitä tästä asiasta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu