Kuinka moni siskoista on minun tavoin kypsynyt siihen, että hirmumyrskyille annetaan aina naisten nimet? Pidän käytäntöä seksistisenä.
Katrina, Rita...
Miesfeministi
4512334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
http://html.local10.com/sh/idi/weather/hurricanes/hurricanetracker.html
"hirmumyrskyille annetaan aina naisten nimet? "
Valehtelet!
- joku vehministi vaati ,että pitääs olla akkanen.
moniko mies tulee puhaltaen ja katoaa pian vieden kaikki mukanaan?
Näin on piireissä sovittu, mutta nuo "naismyrsyt" ovat vain sattuneet kehittymään nyt viimeaikoina tuhoisiksi...
Jospa ottaisit jenkkilän almanakan ja katselisit nimipäiviä, milloin noi hurrikaanit on syntyneet, niin kappas vaan miten sattuikaan että samat nimet kuin hurrikaaneilla... ohhoh...
Ei se kyllä noin mene. Ääliö!!!!!!!!
Kyllä se nyt vaan niin menee, eikä sitä sulta kysytä, suurempi ÄÄLIÖ!!!!!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hurrikaani
http://www.fmi.fi/kysymyksia/index_5.html#1
USAssa ei vieteta nimipaivia, kasite on taalla tuntematon.
Jostain syystä vain kovin haloo nostetaan aina "naishurrikaaneista", kuten tällä kertaa Ritasta, vieläpä aivan turhaan. Sitten kaikki Rita-nimiset saavat kärsiä, kun heidän huonotuulisuutensa laitetaan "luonnonilmiön" piikkiin. Onko hauskaa?
Ennen Katrina-hurrikaania suurimmat rahalliset tuhot USA:ssa oli aiheuttanut hurrikaani Andrew. Ainakaan minä en ole koskaan tärmännyt Andrew-nimiseen naiseen, mutta ainahan se on mahdollista...
.. ollaan nyt naikkoset ylpeitä siitä että miehet meitä niin kammoksuu.. kuvaa mun mielestä naisten hurjaa luonnetta ja arvaamatonta käytöstä.. antais jatkossakin naisten nimiä nii pysyis toi rispekti! :D
Miten sattuvatkin aina naisten nimipäiville?
Hirmumyrsky Andrew oli luultavasti väännös hiljattain kuolleen radikaalifeministi ja pornonvastustaja Andrea Dworkinin nimestä. Hän oli hyvin vihattu ja vaarallisena pidetty henkilö Yhdysvalloissa.
" Hurrikaaneille annetaan erisnimi varoituspalvelun yksinkertaistamiseksi ja jotta ne saisivat ansaitsemansa huomion mediassa. Aluksi niille annettiin nimi nimipäiväkalenteria vastaavan katolisen pyhimyskalenterin juhlapäivien mukaan. 1800-luvulta alkaen ne on nimitty valituilla ihmisten nimillä, aluksi käytettiin naisten ja epäsuosittujen poliitikkojen nimiä. Vuodesta 1953 alkaen yhdysvaltojen kansallinen hurrikaanikeskus ehdotti nimiä, ja nykyisin niistä päättää Maailman ilmatieteen järjestön WMO:n hurrikaanikomitea.
Kunakin vuonna nimet etenevät aakkosjärjestyksessä (vuoden ensimmäisen hurrikaani n nimi alkaa A:lla, toisen B:llä...), ja ne ovat vuorotellen miesten ja naisten nimiä. Kuusi listaa kiertää niin että samat nimet tulevat käyttöön kuuden vuoden välein. Paljon tuhoa aiheuttaneiden myrskyjen nimet ”jäädytetään” kuten kuuluisien joukkuepelaajien pelinumerot."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hurrikaani#Nime.C3.A4minen
Mitä yhteistä on naisella ja hurrikaanilla?
Molemmat raivoavat aikansa ja mennessään vievät talot ja autot.
On tainnu jäädä teiltä mantsan tunnit koulussa väliin! Nimet myrskyille annetaan aina etukäteen. Tämän vuoden myrskyt nimetään naisten nimien mukaan ja ens vuonna miesten!
Minäkin haluan oman nimikkohurrikaanin. Toivottavasti vain Niilo ei ole liian lälly nimi.
hihii mul on Rita ja Katriina :P :P
aika sattuma :)
Ei ollunna naesia.
sillä Naiset ja hurrikaanithan ovat luonteeltaan hyvin samanlaisia..
Molemmat ovat tullessaan kuumia ja kosteita ja mennessään vievät talot ja autot!.. ;)
..niin, eikös huumori sentään ole elämän suola myös Teillä arvon feministeillä.. toivon mukaan ainakin..
no hyvä vaan, naiset ne on joka maailmaa pyörittää. laitetaan jenkkien kirjat sekaisin ja lähdetään. eikös se niin ole?
sitten mua vasta vituttais jos hurrikaanien nimet olisi joku george tai jack.näin sen olla pitää! naisenergiaa!
Joka toinen myrsky nimetään naiseksi....näin on sovittu, koska aiemmin oli käytössä vain naisten nimet ja feminismi nosti päätään.
Yleensä nimi tulee suoraan allakasta kenen nimipäivä sattuu olemaan silloin.
Opetelkaa käytämään nettiä. Multa meni kaksi minuuttia selatessani Googlella tietyillä hakusanoilla ja jo oli edessä taulukko viiden vuoden tulevista trooppisten myrskyjen nimistä. Näyttävät olevan vuorotellen miesten ja naisten nimiä.
siitä piittaa et, niin elämä on helpompaa
Minkähän vuoksi hirmumyrskyistä vain hurrikaanit nimetään? Miksei taifuuneilla ja sykloneilla ole nimiä? Ja kun kerran miellä Suomessa ei ole kuin muutama hassu syysmyrsky, niin voisikohan paikallisille trobeille antaa nimet... esim trombi nimeltä Matti?
Näen jo otsikot mielessäni...
"Matti kaatoi kajlateltan festareilla"
"Mäkigypyn kesäkiertueen osakilpailu peruutettiin Matin riehumisen vuoksi"
"Syysmyrsky Mervi jätti jälkeensä epävarmasti käyttäytyvän Matin"
http://www.helsinginsanomat.fi/teksti/uutiset/artikkeli/Hurrikaanien nimilistasta loppuvat aakkoset kesken/1101981039521
Ei pidä unohtaa trooppista hirmumyrsky Andrew:tä, joka iski Etelä-Floridaan 24. elokuuta 1992 ja aiheutti Yhdysvaltain historian suurimmat luonnonvoimista yhdellä kertaa johtuneet vahingot, joiden määräksi arvioitiin 30 miljardia euroa vastaava summa.
Että silleen..
Miehestä olisi tuollaiseen raivoon!
Miehet leikkii mieluummin aseilla ja tuhoavat tätä maapalloa muuten.
Naisen raivo, niinkuin leijona puolustaa lapsiaan.
Naisista on moneen vaikka eikös täällä joskus riehunut MAURI myrsky?
ko.luonnonilmiöt saava nimen sen mukaan kenen nimipäivänä trombi,hurrikaani,jne alkaa kehittyä.
koska naisethan ovat yleensä kaiken pahan aiheuttajia ja itsekin olen joutunut tilanteeseen,jossa minua toisen miehen kanssa pettänyt ja jättänyt (huijannut) virolaisvaimoni voi kiristää minulta valtavan summan,koska minulla on varallisuus ja hyväuskoisena ihmisenä suostuin siihen, että HÄNEN vaatimuksesta jäi avioehtosopimus tekemättä, koska se nainen vannoi minulle ikuista rakkautta ja sanoi,ettei hän tulisi himoitsemaan mun varallisuuttani,mikäli jotain menisi pieleen. Tässä nyt näette, että kyseinen tapaus olikin suurta huijausta ja se pirumainen tyranni-nainen työskentelee vielä helsingin seurakuntayhtymässä eli saa suomen valtiolta palkkaa siitä,että on Herran seurakunnan nimissä,vaikka onkin suorittanut valtavan aviorikoksen minua kohtaan.
Mitä yhteistä on naisella ja hurrikaanilla ? - Kummatkin tulevat märkinä ja villeinä mutta työnsä tehtyään ne vievät talosi ja autosi
Jumala (Jeesus) nuhteli aikoinaan tuulta myrskyävällä järvellä opetuslasten pelätessä ja tuli hiljaista sekä tyyntä. Jeesus ihmetteli vähäistä uskoa silloin.
Se tarkoittaa, että että mies on naisen pää eikä päinvastoin. Ja Jumalan ärähtäessä peuratkin poikii. Vaikka lenita Airisto viimeisellä tuomiolla muuta väittäisi, asia ei muutu.
Eli seuraava myrsky on sitte varmaan tennissukka-lenita.
Tämä taas tarkoittaa, että jossain päätteellä ehkä syntyy pienoinen myrsky jokusen naislukijan päässä kiukusta, joten tuli todistettua, että ihmisaivot on kuin pieni ainutlaatuinen maapallo maailmankaikkeudessa "pikku" luonnonoikkuineen
jossa kaikki vaikuttaa kaikkeen, joten kaikki on suhteellista.
Kyllä nainen on kaikkien lutusimmillaan kun se suuttuu . . .
Myrskyä odotellessa
sami s
http://www.galleria.suomi24.fi/saminen
...no, siks ko akat on sellaisia.....arvaamattomia ei aina tiedä mistäpäin tuulee!!!
vähemmän googlanneille:
http://www.hurricaneville.com/names.html
http://www.hurricaneville.com/epac_names.html
jospa käyttäis sitä nettiä ennenku alkaa meuhaamaan:
http://www.nhc.noaa.gov/aboutnames.shtml
Naisen nimi sopii hyvin.Hirmumyrskyt ovat arvaamattomia, vaikeasti ennustettavia ja hurjia. sama kuvaus sopii hyvin myös kokemukseni mukaan kuvaamaan naisten käytöstä.
Silleen.
Hurrikaaneille annetaan erisnimi varoituspalvelun yksinkertaistamiseksi ja jotta ne saisivat ansaitsemansa huomion mediassa. Aluksi niille annettiin nimi nimipäiväkalenteria vastaavan katolisen pyhimyskalenterin juhlapäivien mukaan. 1800-luvulta alkaen ne on nimitty valituilla ihmisten nimillä, aluksi käytettiin naisten ja epäsuosittujen poliitikkojen nimiä. Vuodesta 1953 alkaen yhdysvaltojen kansallinen hurrikaanikeskus ehdotti nimiä, ja nykyisin niistä päättää Maailman ilmatieteen järjestön WMO:n hurrikaanikomitea.
Kunakin vuonna nimet etenevät aakkosjärjestyksessä (vuoden ensimmäisen hurrikaani n nimi alkaa A:lla, toisen B:llä...), ja ne ovat vuorotellen miesten ja naisten nimiä. Kuusi listaa kiertää niin että samat nimet tulevat käyttöön kuuden vuoden välein. Paljon tuhoa aiheuttaneiden myrskyjen nimet ”jäädytetään” kuten kuuluisien joukkuepelaajien pelinumerot.
Havaijin hurrikaanikeskus pitää omaa nimilistaa lähivesiensä hurrikaaneista, ja antaa niille perinteisiä havajinkielisiä nimiä.
Taifuunit nimeää Maailman ilmatieteen järjestön WMO:n taifuunikomitea. Se pitää nimilistaa, josta poimitaan taifuunille nimi. Viisi listaa kiertää, joka listalle jokainen alueen neljästätoista valtiosta saa ehdottaa kaksi nimeä. Listoja ei aloiteta alusta vuoden vaihtuessa.
Japanin ilmatieteen laitoksella on rinnakkaisjärjestelmä, jossa se nimeää taifuunit vuoden ja järjestysnumeron mukaan.
tuolta: http://www.nhc.noaa.gov/aboutnames.shtml
Voi jestas, eikö sulla parempaa tekemistä oo, ku miettii tuollaista asiaa, ja vielä valittaa siitä.... =D Get a life!!!
http://www.taloussanomat.fi/etusivu/4594703.asp
vuonna 44 ku oli pilkillä
tarpeen tulla näyttämään typeryyttäsi tänne hävettääkö edes feministi?