Valonviejän nuolesta...

Nymphmyth

Tässä näin tuli hiukan kinasteltua Valonviejän nuolesta.

Siis jaksossa Tuhoisia toiveita Chris sai sellaisen itseensä ja Leo paransi sen.Mahdollista?

Muistaakseni jossain tuotantokaudessa Leo sai myös nuolen jostakin syystä ja loppujen lopuksi jonkun todella voimallisen henkilön (tai yleensä vastaavan) piti tulla parantamaan nuolen jättämät jäljet.
Valonviejien Nuoltahan käytetään Valonviejien keskuudessa kuten nimikin kertoo: se ammutaan Valontuojaan ja viedään Valo ja koska ruumiissa sojottaa myrkkynuoli se tappaa ruumiin jotta Valontuojan Valo ei voi enää palata.
Mutta mutta: se on yksi vaarallisimmasta aseista Valontuojia kohtaan,ehkä vaarallisin, enkä todellakaan usko (huolimatta siitä että Leo on Vanhin) että se olisi pystynyt pelastamaan Chrisiä nuolen myrkyltä yms.
Mutta miten on,arvoisat fanit?
Kysyn sitä teiltä.

2

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että...

      jos valontuoja saa valonviejän nuolen itseensä ei hän ITSE kykene itseään parantamaan. Toinen valontuoja voi kyllä hänet parantaa.

      Aikaisemmalla tuotantokaudella kun Leo sai nuolesta paransi Piper hänet. Tais olla niin että Piper ja Leo riiteli koko ajan ja Wyat, masusta käsin, vaihto niitten roolit(ja voimat samalla), jotta Leo ymmärtäis miten stressaavaa on olla raskaana ja Piper miten jatkuva suojattien päässä huutaminen vie Leon aikaa pois perheeltä.

      Eli ei se valonviejän nuoli mikä huippu tehokas tappaja ole. Tais vielä olla, että kuolemiseen menee valontuojalta osuman tarkkuudesta riippuen aika kauan aikaa..

      • Nymphmyth

        Eihän se ollut se jakso jossa Leo sai Valonviejän Nuolen se kun niiden voimat vaihtuivat,siis Leon ja Piperin.
        Se oli paljon aiemmin,Wyattia ei ollut olemassakaan.
        Taisi olla neljännessä tai ihan viidennen alussa se jakso jossa Leo sai sen nuolen ja se mistä sinä puhut on se mikä tuli viidennen loppupuolella koska Piper oli jo pitkällä raskaana.
        Eihän Valontuoja voi koskaan itseään parantaa; vain toisia ihmisiä olentoja tai toisia Valontuojia.

        Mutta alkuperäinen kysymyshän koski sitä että olisiko Leo edes pystynyt parantamaan ja pelastamaan Chrisin henkeä Nuolelta koska sen vaikutus aikaisemmin on ollut niin vakava että (tietenkin tarkkuudesta ja kuinka kauan nuoli on ollut ja sen myrkky ehtinyt levitä on myös osa kaikkia mahdollisuuksia pelastua)niin että sen on pitänyt parantaa joku vahvempi kuin Valontuoja.
        Jos nuoli ei ole ollut kauaa tavallinen tavis-valontuoja voi parantaa uhrin mutta Chris sai sen aika lähelle sydäntä ja lisäksi siinä meni varmaan tunti tai vähän alta kun se hiljalleen heikkeni eikä niinkin lähellä kun Chris oli kuolla (tuskin hengitti) Leo ei olisi pystynyt parantamaan sitä enää vaan jonkun muun olisi pitänyt se tehdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      21
      3568
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      89
      1794
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      83
      1211
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      160
      1179
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      51
      1028
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      52
      977
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      182
      935
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      912
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      866
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      139
      807
    Aihe