Tiedän ainakin muutaman: Himputti, vitsi, jukranpujut ja hupskeikkaa. Hitto ja hiisi alkavat olla jo uskonnollissävytteisiä. Kronk ja ärhm edustavat kaiketi ankarinta antia.
Mikä on oma suosikkisi yllä olevista, vaiko muu? Möö?
Uskonnottoman voimasanat
10
632
Vastaukset
Itse olen kuullut monien ateistien, kuin krisittyjenkin käyttävän niinkin pyhää sanaa kuin vittu. Tosin saasta kelpaa myöskin hyvin, vaikka se kuvaakin uskontoa. Ja lisäksi saatana on kovassa käytössä kuten perkelekkin joilla ei ole mielestäni mitään tekemistä Saatanan ja Perkeleen kanssa.
- jepjep
Voi kristuksen vittu, on aivan ehdoton lempparini, kaikesta huolimatta. Muina suosikkeina on, ah ja voi, ah ja voi, sekä voi voi sen tähren. Vittu, kyrpä, perse, voi tuhannen tulimaista(hiinä ja hiinä), voi räkä, jumprahuitti.
Toisaalta vaikka olen uskonnoton niin uskovien mielestä olen saatananpalvoja, joten voin huoletta käyttää ihan kaikkia mieleentulevia kirosanoja. - (minä tiedän)
se on, "voi pakana" ja vähän vahvempana se on
"juusto pakana" tämän rumempia ei vielä ole tarvinnutkaan..;-?) - kirotessani
varsinkin jos oikein ottaa kupoliin, käytän sanaa toimikankaanniemi. Mutta se on jo harvinaista.
- herra
On tietenkin: "Mikä oli todistettavissa".
Onko tämä nyt näitä illan kevennyksiä? En keksi muuta järkevää syytä erotella uskovien ja ateistien kirosanoja. Typerää ajanhaaskausta :(
- Nasi Goreng
Voi hevovvitunpersreikä.
- Jussixl
Vaikka näin: Mei tomonex, lannen hunttari, toret, onhan näitä.
Heh heh! - diabolos
Yleensä en kiroile vakavissani, ainoasta heitän jonkun perkeleen, vitun tai Jumalautan johonkin sopivaan keskustelukohtaan luodakseni hieman kevyemmän ilmapiirin.
Kerran kuitenkin aamulla eräistä syistä olin haljeta raivosta ja huusin kovaa että kaikki kuulivat: NO JO ON VITTU! - PikanaPakana
noi uskonnolliset voimasanat kelpaa siinä missä ruokaveitsi menee ruuvitalttana. Enkä vältä muitakaan uskontoon viittavia fraaseja, kuten "syntisen hyvää" tms. koska sisältö vastaa vahvaa kaupallista brädiä, josta esimerkkinä toimii mm. särkylääke jonka vaikuttavana aineena on ibuprofeeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131218
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1191062- 132948
- 96802
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten299763Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81676Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48579- 75514