No nyt varmaan kaikki nörtit kuolee nauruun tyhmän kysymykseni vuoksi, mutta on ihan pakko kysyä kun ei itselläni ole tietoa eikä kaveripiirikään osaa auttaa :)
Ostin käytetyn PC-koneen ja siinä on Windowsin hologrammitarra sekä Windows 2000 sarjanumero.
Asennusromppuja ei koneen mukana tullut, joten nyt en tiedä onko minulla tuo "w2k"-lisenssi tuon koneen kyljessä olevan tarran perusteella vai ei???
Nyt koneessa ei ole käyttöjärjestelmää, mutta kiinnostaisi asentaa siihen tuo w2k.
Mikä olisi edullisin laillinen vaihtoehto?
t: "sanna w2k"
Omistanko nyt "Lisenssin"?
4
1209
Vastaukset
- Ossi
Se tarra on juuri se lisesnssi. Kopioi tai lainaa joltain asennusromppu.
- miekin
miekin omistan windows nt:n lisenssin ;)
onpi vanhan compaqin kyljessä.... - .vastaaja
"Mikä olisi edullisin laillinen vaihtoehto?
"
Jokin vapaan ohjelmiston käyttöjärjestelmä.
http://www.ubuntulinux.org
http://www.mandriva.com
http://www.freebsd.org
http://www.openbsd.org - taida.
>Ostin käytetyn PC-koneen ja siinä on Windowsin...
Jos ihan tarkkoja ollaan, et omista yhtään mitään muuta kuin sen raudan tuon kaupan perusteella kun mäsän EULA:n hyväksymisellä ostaja on hankkinut käyttöoikeuden siihen käyttikseen eikä minkään valtakunnan oikeutta myydä sitä eteenpäin.
>Nyt koneessa ei ole käyttöjärjestelmää...
Kuten tuossa joku jo mainitsi, parempiakin löytyy kuin w2k ja joku Open Source tuote on selvästi edullisin. Myös kannattaa miettiä sitä että 2000:n tuki loppuu "näinä päivinä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa193233Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.152212Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1211828Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101216Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631117Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501012- 36843
- 54778
- 67721
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30705