mitä teen? ei työtä, ei harrastuksia, ei kavereita, ei koulua. yksin. ihan vitun yksin. niin kauan et mikään ei enää onnistu. en uskalla enää mitään. haluaisin niin paljon. netti ei auta, mikään ei selviä. mihin kouluun? mitä harrastaa? mistä kavereita? oon kiva ja nätti ja ennen mulla oli kaikkea.
auta
3
404
Vastaukset
- Äitiope
Hei!
Kysy lähimmästä amiksessa vapaita opiskelupaikkoja. Nyt vielä ehtisit hyvin mukaan - yleensä syysloman jälkeen vaihtuvat jaksot. Ei kannata tyhjänpäällä roikkua koko talvea. Kysäise ihmeessä, jos vaikka sattuisi olemaan joku vapaa paikka, mikä kiinnostaisi Sinua.
Opiskelu vielä asiaasi eteenpäin. Koulusta saat kavereita - ja ennen kaikkea säännöllisen rytmin elämääsi.
Ilman kunnollista koulusta ei yleensä Suomessa saa pysyvää kunnon työpaikkaa.
Mutta ensiksikin - nouse aamulla ihmisten aikaan ylös ja ryhdistäydy nuori ihminen.
Tsemppiä!- Jatta-30
Kannattaa harkita ammattiauttajan puheilla käyntiä jos tuntuu ettet itse saa elämästäs otetta.
- samassa tilanteessa
Valmistuin keväällä ja nyt on ihan tyhjän päällä.
Ei tiedä mitä elämältä haluaisi, vaikka koulutus onkin niin se ei ole sitä mitä haluan tehdä tulevaisuudessa. 4 kk on nyt mennyt tässä oleskellessa sillä omalla alalla ei ole edes töitä tarjolla. Ei ole tietoa mitä haluaisin tehdä vaikka kymmenen vuoden päästä, kaikilla tutuilla tuntuu olevan niin selkeät päämäärät. Mitä opiskelisi, mihin hakisi töihin?
Itsekin tuntee olonsa yksinäiseksi, sillä ei ole kuin yksi ystävä, eikä senkään kanssa voi koko aikaa olla.
Itselleni olen asettanut tavoitteeksi löytää syksyllä työpaikan tai työharjoittelupaikan kelan työmarkkinatuella. Keväällä sitten haen johonkin ammattikorkeaan tai yliopistoon yhteishaussa, kunhan mietin mikä ammatti kiinnostaisi.
Kannattaa miettiä mikä kiinnostaa ja hakea sinne.
Syksyllä aina ilmoitetaan lehdissä alkavista tunneista, löytyy varmasti kiinnostavia harrastuksia. Kyllä se siitä ajallaan selvenee, aina voi käydä työkkärissä ja opolla kyselemässä tai jutella jonkun kanssa, jos tuntuu ettei asiat suju.
Toivottavasti löydät sen oman juttusi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945188Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369401Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!308663Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476